Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:44
Przeczytaj!
Reklama

Z historii COP-u

9-10 maja w pionkowskim CAL-u miała miejsce konferencja „Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj i dziś”, nawiązująca do 80. rocznicy rozpoczęcia największej inicjatywy gospodarczej II RP. W tzw. trójkącie bezpieczeństwa, czyli w widłach Wisły i Sanu, rząd polski skoncentrował większość inwestycji publicznych, dążąc do przyśpieszenia rozwoju przemysłu, w tym m.in. sektora obronnego, chemicznego, rolno-spożywczego.
Z historii COP-u

Autor: red.

Warto pamiętać, że rozbudowa zakładów przemysłowych w Zagożdżonie (zmiana nazwy na Pionki odbyła sie w 1932 r.) miała miejsce zanim zaczął powstawać COP. Choć w miejscowości nie było wcześniej poważniejszych inicjatyw przemysłowych, to w 1921 r. powstał tu tartak, a kilka lat później wszczęto budowę zakładów prochowych. Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że pod koniec lat 30. istniejące zakłady zostały włączone w obręb największej inicjatywy gospodarczej II RP i dzięki czemu uzyskały nowy bodziec do rozwoju. Niestety wybuch II wojny światowej zahamował produkcję, a pytanie: „Co byłoby gdyby?” pozostaje dalej aktualne.

Pierwszego dnia odsłonięto w CAL-u popiersie dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1927-1939 – Jana Prota. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał burmistrz Pionek Romuald Zawodnik i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Następnie w w ciągu dwóch dni prelegenci wygłosili 10 referatów oraz uczestniczyli w trzech panelach dyskusyjnych. Wystąpienia dotyczyły szeroko pojętej historii gospodarczej, dziejów wojskowości, architektury, a także kulturowego znaczenia industrializacji. „COP to nie tylko gospodarka, ale szereg inwestycji obok” – podkreślił dr Sebastian Piątkowski, prelegent i moderator konferencji. Prof. dr hab. inż. Witold A. Werner, na co dzień zajmujący się architekturą, wspominał m.in. czasy orkiestr przyzakładowych, imprez związanych z fabryką prochu, w końcu szkołę zawodową, którą zakładał jego ojciec – Wacław (dzisiejsze CKZiU, tzw. „Czerwone”). Wspomnienia licznych osób związanych przemysłem pionkowskim były stałym elementem obrad.

W panelach dyskusyjnych głos zabrali nie tylko historycy, ale i samorządowcy oraz dziennikarze („Sejm i Rząd RP a dziedzictwo COP-u”, „COP wczoraj i dziś oczami samorządów wojewódzkich” oraz „Krajobraz po COP-ie”). Podczas spotkań można było zastanowić się zarówno nad tradycją COP-u, która może łączyć wiele dzisiejszych miast, jak również nad funkcjonowaniem terenów poprzemysłowych. Te, choć często stanowią problematyczne miejsca dla samorządowców, można wykorzystać m.in. w charakterze atrakcji turystycznej.

Konferencji towarzyszyły liczne imprezy dodatkowe: wystawy, konkursy, projekcje filmów itp. Organizatorzy zaprosili na obrady młodzież szkolną. Nad merytoryczną stroną konferencji czuwa komitet naukowy pod przewodnictwem prof. dr. hab. Marka Wierzbickiego (KUL, IPN). W planach organizatorów znajduje się wydanie książki podsumowującej spotkanie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
News will be here
Reklama