Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Kozienicach

  • 11.11.2019, 17:50 (aktualizacja 11.11.2019, 19:22)
  • Albert Kopański
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Kozienicach
Czyli o tym, jak kozieniczanie świętowali 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Niepodległości zaczęły się na cmentarzu parafialnym w Kozienicach złożeniem kwiatów na Kwaterach Legionistów. Następnie poczty sztandarowe i wszelkie biorące udział w obchodach delegacje zebrały przed kościołem Świętej Rodziny w Kozienicach, by wziąć następnie udział w uroczystej mszy za Ojczyznę, po której odbył się wizualnie i akustycznie bardzo efektowny - dzięki udziałowi Orkiestry Dętej OSP w Kozienicach i 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko - przemarsz na Plac Niepodległości, gdzie miała odbyć się część oficjalna.

Barwne poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy sprawnie zajęli miejsca, by zaraz wspólnie, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewać hymn państwowy. Po hymnie krótkie, okolicznościowe przemówienia, wygłosili starosta Andrzej Jung oraz burmistrz Piotr Kozłowski. Zebrani wysłuchali również montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach oraz Apelu Pamięci, poprowadzonego przez Krzysztofa Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

Po apelu przedstawiciele władz powiatu i gminy, szkól, służb organizacji społecznych oraz partii politycznych złożyli pod pomnikiem wieńce.

Godzinę po zakończeniu części oficjalnej, w Sali Kameralnej kozienickiego CK-A odbył się koncert X Koncert Muzyki Polskiej „Niepodległa Nuta” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach, chóru "Fermata" oraz zespołu w składzie Tomasz Strzelczyk/Tomasz Gieroń/Mateusz Skórkiewicz, którego podsumowaniem i punktem kulminacyjnym było wspólne z publicznością odśpiewanie wiązanki pieśni legionowych.

Obchodom  towarzyszyła powiązana tematycznie, skromna rozmiarem lecz interesująca wystawa pt. "Pierwszy oddech wolności. Legiony Polskie w Kozienicach", którą można oglądać na parterze CK-A.

Zapraszamy do obejrzenia naszych fotogalerii z obchodów! Dodatkowo, załączamy małą galerię zdjęć nadesłanych, przedstawiających uroczystość pod hasłem "11 listopada", która odbyła się 8.11 w PP nr 1 „POD TOPOLĄ” w Kozienicach :)

 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe