Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:47
Przeczytaj!
Reklama

W Szlachetnej Paczce nie ma algorytmu!

Szlachetna Paczka to szczególna inicjatywa społeczna, wyróżniająca się zamysłem i formułą spośród innych działań charytatywnych. O szczegółach opowiedział nam jeden z kozienickich wolontariuszy i zarazem specjalista ds. promocji, Mateusz Mikulski
W Szlachetnej Paczce nie ma algorytmu!

Co działa tu inaczej? Cóż, o ile większość działań charytatywnych polega na zbieraniu pieniędzy bądź jakiegoś rodzaju artykułów (spożywczych, odzieżowych…) do ogólnej puli, z której następnie są one rozdzielane wśród beneficjentów, o tyle Szlachetna Paczka jest pośrednikiem między konkretną osobą lub rodziną i równie konkretnym darczyńcą. Co więcej: przygotowywana przez darczyńcę paczka dopasowana jest do potrzeb odbiorcy, określonych przez niego samego podczas spotkań z wolontariuszami.

Mądra pomoc

 

Skąd wolontariusze wiedzą komu i jak pomóc? Jak tłumaczy nam Mateusz:

 

- Beneficjenci mogą być zgłaszani przez każdego. Przez rodzinę, sąsiadów, osobę postronną, nawet przez samego wolontariusza czy przez pracowników opieki społecznej. Wszystkie HR (historie rodzin) trafiają do lidera rejonu... W tym miejscu dziękujemy pracownikom MOPSu, którzy bardzo się zaangażowali, typując dla nas rodziny, które spełniają wymogi Szlachetnej Paczki. Zależy nam na mądrej pomocy, trafiającej do tych, którzy faktycznie jej potrzebują i na nią zasługują, chcących zrobić coś ze swoją sytuacja życiową. Główne kryteria to dochód i postawa.

 

Pierwszym krokiem po zgłoszeniu są odwiedziny wolontariuszy w domu beneficjenta. To w tym momencie dana osoba lub rodzina deklaruje swoją chęć skorzystania z pomocy i określa swoje potrzeby. Pomaga jej w tym wolontariusz, którego zadaniem jest z kolei rozpoznanie sytuacji rodziny, jej postawy oraz najważniejszych potrzeb, na koniec wreszcie podjęcie decyzji, czy uważa za zasadne włączenie jej do projektu Szlachetnej Paczki. To nawiązanie i utrzymanie kontaktu jest w Szlachetnej Paczce bardzo ważne.

 

- Rozmowy mogą trwać godzinę, dwie, trzy, zależy. Nawet jeśli jest duża rodzina, to i tak staramy się porozmawiać z każdym jej członkiem, dotyczy to też dzieci.

 

Jak opowiada nam Mateusz, większość rodzin jest chętna do współpracy i wdzięczna, w odpowiedzi na nasze pytanie potwierdza jednak, że zdarzają się również beneficjenci trudni: roszczeniowi z jednej strony oraz wstydzący się przyjąć pomoc z drugiej. Tym pierwszym wolontariusz musi dać do zrozumienia, że celem Szlachetnej Paczki jest pomoc potrzebującym i chcącym coś zmienić w swoim życiu. Z drugą grupą jest trudniej, bieda jest milcząca. Osoby w szczególnie trudnej sytuacji często wstydzą się przyjąć pomoc, nawet jeśli bardzo jej potrzebują, a ich problemy są wynikiem choroby lub zdarzeń losowych.

 

Każdy daje swoje 100%

 

Wszyscy wolontariusze są do swojej pracy przygotowani, przeszli w tym celu specjalne przeszkolenie. Jeśli chodzi o przydział zadań, nikt nikomu niczego nie narzuca. Obowiązująca w szlachetnej paczce zasada „każdy daje swoje 100%” oznacza 100% zaangażowania w granicach możliwości zadeklarowanych przez samego wolontariusza. Kto może, odwiedzi cztery rodziny. Ten kto nie może poświęcić na wolontariat aż tyle czasu, wybiera mniejszą liczbę podopiecznych. Priorytetem jest nie ilość, a jakość kontaktu z beneficjentami. Oprócz zasadniczego kryterium dochodowego (500 zł na osobę w wypadku rodziny, 600 zł dla osoby samotnej) o wszystkim decyduje tu bowiem zrozumienie, zaufanie i osobisty kontakt, a nie zaznaczenie właściwych okienek w formularzu.

 

Jak zostać darczyńcą?

 

Aby znaleźć osoby, którym chcecie Państwo pomóc, należy zacząć od strony szlachetnapaczka.pl i kliknąć odsyłacz Wybieram rodzinę. Dalej możemy wybrać lokalizację, a następnie rodzinę, której sytuacja będzie zwięźle, acz rzeczowo opisana. Wskazane są zawsze 3 kluczowe potrzeby, które wybierając daną rodzinę zobowiążecie się Państwo spełnić, a także pozostałe potrzeby (w tym niematerialne, np. rehabilitacja) oraz ”szczególne upominki”.

 

Wszystko oprócz 3 potrzeb kluczowych jest opcjonalne, warto jednak pamiętać, że chodzi o miły gest upominek. Który jest spełnianiem marzeń jest więc bardzo na miejscu!

 

Po wybraniu rodziny i zostawieniu przez Państwa danych, skontaktuje się z Wami prowadzący daną rodzinę wolontariusz, który pomoże we wszystkim, pośrednicząc przez cały czas między Wami a beneficjentem, dla którego przez cały czas będziecie Państwo pozostawać anonimowi, co działa również w druga stronę. Istnieje możliwość spotkania się podczas finału (7-8 grudnia), jest ona jednak zależna od obopólnej chęci stron.

 

Paczki będą przyjmowane w dniach 6-8 grudnia, kiedy to nastąpi finał Szlachetnej Paczki potocznie zwanym Weekendem Cudów. Serdecznie zachęcamy Państwa do dołożenia swojej cegiełki do tej wyjątkowej inicjatywy!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama