Okiem wstecz

  • 13.01.2020, 10:18 (aktualizacja 13.01.2020, 11:19)
  • Albert Kopański
Okiem wstecz
Pierwsza strona pierwszego numeru w roku aż prosiła się, by coś zainicjować – lub podsumować. Zdecydowaliśmy się na to drugie, otwierając jeszcze nie do końca archiwalne numery naszego czasopisma, które przygotowaliśmy dla Państwa w roku 2019. Oto przegląd tego, co się w nich znalazło...

Tematem z pierwszej strony pierwszego zeszłorocznego numeru nie mogło być nic innego, niż obszerna rozmowa z nowym burmistrzem Kozienic, Piotrem Kozłowskim, przeprowadzona wspólnie przez naszego redaktora naczelnego i Renatę Jasek z Kroniki Kozienickiej. Z perspektywy roku widać, że wszystkie poruszone wówczas wątki i akcenty faktycznie wybrzmiewać miały konsekwentnie w kolejnych wypowiedziach burmistrza i stylu prowadzonej przez niego polityki. Było też miejsce na obszerne relacje z wigilii w Garbatce Letnisko i studniówki w Magnuszewie, a także kozienickiego Orszaku Trzech Króli – a że historia kołem się toczy, zapraszamy do porównania z edycją opisywaną w tym numerze!

 

Numer 2/2019 witał nas akcentem radosnym w postaci 27. Finału WOŚP, jednak już na drugiej stronie nastrój zmieniał się w minorowy za sprawą otwartego „listu rozpaczy” z prośbą o ratowanie kozienickiego szpitala, podpisanego przez jego pracowników. Ukazał się również w tym numerze obszerny wywiad z Marianem Śledziem, nominowanym wówczas przez Kapitułę Redakcji „Echa Dnia” na Człowieka Roku 2018.

 

Pierwszy numer lutowy przyniósł smutną wiadomość o śmierci Mirosława Markiewicza, byłego dyrektora ZSZ w Kozienicach i radnego. Z drugiej strony – powitaliśmy Marcelinkę, pierwszą Kozieniczankę urodzoną w roku 2019, zaś Gmina Jedlińsk świętowała setne urodziny pana Władysława. Ot, życie i jego koleje...

 

Numer 4/2019 to na dzień dobry zachęta do udziału w akcji donacji komórek macierzystych, a dalej ocena dość chyba niefortunnego i słusznie szybko zarzuconego pomysłu, jakim były kozienickie rowery miejskie. Ciekawszą inwestycją okazać się miał natomiast kozienicki Dom Seniora, o którym w tym numerze informowaliśmy po raz pierwszy.

 

Marzec powitaliśmy życzeniami dla Pań (numer ukazał się wszak dzień przed ich świętem!) oraz relacjami z obchodów Narodowego Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kozienicach i Jedlińsku. Enea obszernie donosiła tym razem nie o nowych inwestycjach czy technologiach, a o ciekawostce przyrodniczej, za jaką trzeba uznać pojawienie się na terenie zakładu królewskich bielików. W KDK rywalizowali mistrzowie Pięknej Mowy, w Jedlińsku zaś dokonano egzekucji przez ścięcie. Na szczęście skazańcem była, jak co roku podczas Kusaków, sama Śmierć.

 

Numer 6/2019 to przede wszystkim temat mostu na Wiśle oraz obszerny, całostronicowy tekst autorstwa odwołanego dyrektora kozienickiego szpitala, Jarosława Pawlika. Rozmawialiśmy również z burmistrzem Pionek Robertem Kowalczykiem na temat napiętej sytuacji podczas ostatnich sesji Rady Miasta oraz relacjonowaliśmy zwołaną przez niego konferencje prasową, na której mowa była przede wszystkim o fatalnej sytuacji mieszkaniowej w Pionkach.

 

Pierwsze wydanie kwietniowe to kolejny wywiad z burmistrzem Kozienic Piotrem Kozłowskim oraz obszerna rozmowa z najmłodszym radnym w historii powiatu kozienickiego, Emanuelem Zawodnikiem. Gratulowaliśmy również 25 lat działalności Kroniki Kozienickiej. Tak, to już ćwierć wieku razem – dacie Państwo wiarę?

 

A skoro już jesteśmy przy naszych przyjaciołach z Kroniki… nr 8/2019 przedstawił światu pierwsze zdjęcie naszego redaktora naczelnego w kucharskiej czapie i zapowiedź premierowego odcinka pierwszego sezonu antenowego hitu pt. Smaki Ziemi Kozienickiej! Dalej było zresztą równie barwnie, ponieważ obszernie relacjonowaliśmy Dzień Kozienickiej Pisanki. Ze spraw poważniejszych zaś – w gminie Garbatka-Letnisko odbyły się obchody 75. rocznicy bitwy pod Molendami, w Kozienicach zaś II spotkanie Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Ziemi Radomskiej.

 

Nr 9/2019 otworzyliśmy publikacją pracy Adama Króla, ucznia VII klasy, laureata I nagrody w powiatowym konkursie historycznym pod hasłem „Bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk…”. Była też relacja z VII Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika oraz obchodów dnia Konstytucji 3 Maja w Kozienicach i Głowaczowie.

 

Nr 10/2019 donosił o tym, że Kozienice są rozbiegane, dokumentując to m. in. zdjęciem rozbieganego burmistrza, relacjonował cieszący się ogromnym powodzeniem konkurs kozienickiego KDK o nazwie „MUSIC-DANCE”, Zlot Miłośników BMW 3ERFEST w Kozienicach oraz obchody Jubileuszu 50-lecia Pożycia Par Małżeńskich i Dnia Strażaka w Pionkach, a także sygnalizował niejasną sprawę domniemanego mobbingu w DPS w Jedlance.

 

Pierwszy numer czerwcowy (11/2019) przynosił głównie dobre wiadomości: na pierwszej stronie dłoń burmistrza Kozienic ściskał nowy ważny inwestor, na drugiej zaś informowaliśmy o fakcie, że ruszyły Turystyczne Kozienice, gminny portal poświęcony wszystkiemu, co wiąże się z turystyką. Jako że numer ukazał się kilka dni po Dniu Dziecka, wiele było o jego obchodach w regionie. W Gminie Kozienice miała miejsce premiera i promocja dedykowanej najmłodszym obywatelom książki „Kozienice. Moja mała ojczyzna”, w Jedlińsku Dzień Dziecka upłynął z kolei na sportowo. Były też rozbujane relacje z Folkobrania oraz Dnia Puszczy Kozienickiej. Jako patron medialny wzięliśmy udział w IV edycji kampanii Ida Czerwcowa.

 

Numer 12/2019 był dla nas szczególny, ponieważ był to… tak, czterechsetny (400!) numer OKA! W numerze tym informowaliśmy o konkursie i cieszących się powodzeniem (o czym wiemy z perspektywy czasu) wycieczkach do Enei organizowanych przez portal Turystyczne Kozienice. Była relacja z Garbatki, gdzie obywał się rajd PRL-owskich motorowerów pod hasłem „Złap Iskrę Po Raz 4”, temat dwóch kółek kontynuowaliśmy zresztą i dalej, informując o grancie dla kozienickiej poMocy rowerowej. Pojawił się też pierwsza zajawka tematu kozienickich murali, jak również relacja z pionkowskich Moto-Wianków. Tancerze wyginali śmiało ciała podczas kolejnej edycji „Kozienice City Breakers”, a kozienicka youtuberka Angelika Grabowska prezentowała swój pierwszy singiel. Niestety, z uwagi na ograniczenia formatu drukowanego - jedynie opisowo.

 

Wakacje (nr 13/2019) nie były bynajmniej czasem słodkiej laby dla burmistrza Kozienic, który musiał znaleźć czas, by po raz kolejny obszernie opowiedzieć nam o stanie spraw bieżących i najbliższych (oraz trochę dalszych) planach. Ucho (na wypadek gdy Państwo nie wiedzieli: chodzi o prawy górny róg pierwszej strony, obok logo naszego pisma) straszyło czerwonym tłem z napisem 244 DNI do LIKWIDACJI SZPITALA. Złowieszczy ten komunikat odsyłał do niewesołej rozmowy z radnym powiatowym Zbigniewem Sitkowskim. Z rzeczy weselszych - obszernie relacjonowaliśmy Święto Policji i nadanie sztandaru KPP w Kozienicach oraz donosiliśmy o nowych inwestycjach miejskich w Pionkach. Rozpoczęliśmy również ciekawy, refleksyjny cykl pt. Wywiad z Pauliną, w którym mogliście Państwo przeczytać o tym, jak wyglądało życie młodej Kozieniczanki na emigracji.

 

OKO nr 14/2019 to z jednej strony relacje z letnich festiwali - Holi Festival w Pionkach, XXXVII Dni Garbatki, Piknik Rodzinny w Kuczkach, Festyn w Lisowie – a z drugiej nieco cięższy gatunkowo temat protestów i blokad dróg w Mniszewie.

 

Numer 15/2019 z kolei to najpierw informacje o kontrowersjach związanych z technologią 5G (tu zdradzimy, że zdarzyła nam się w związku z tą publikacją osobista wizyta czytelnika, który dał wyraz przekonaniu że nie zaakcentowaliśmy ewentualnego zagrożenia dość dobitnie), a następnie tematy zdecydowanie weselsze, jak relacja z uroczystości w USC w Kozienicach, gdzie pary z 50-letnim i dłuższym stażem pożycia małżeńskiego otrzymały z rąk burmistrza okolicznościowe medale.

 

W ostatnim numerze wakacyjnym wywiad z Marcinem Łukasiewiczem, wiceprezesem Enei i zarazem kandydatem w nadchodzących wyborach parlamentarnych, otwierał nasz Peryskop Wyborczy. Relacjonowaliśmy Dzień Energetyka Pożegnania Lata 2019 i XX Dożynki Gminy Kozienice oraz zapowiadaliśmy obchody 80, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

 

Te ostatnie były zresztą powodem, dla którego pierwszy numer wrześniowy cechowała mieszanka powagi z ostatnimi odblaskami wakacyjnej beztroski. Na pierwsza stronę trafiło wspomnienie o barbarzyńskim bombardowaniu Zwolenia w roku 1939, była też relacja z obchodów 80. rocznicy wybuchu II WŚ. Jakby dla kontrastu numer był też jednak szczególnie imprezowy – obszernie opisywaliśmy Dzień Energetyka, dożynki powiatowo-gminne 2019 w Jedlińsku oraz XVII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Nie zabrakło również relacji z pierwszego rajdu rowerowego Królewskim Gościńcem zorganizowanego przez portal Turystyczne Kozienice!

 

Nr 18/2019 to ponownie temat mostu na Wiśle, tym razem jednak z dużo większą niż kiedykolwiek wcześniej dawką konkretów. Byliśmy tam, staliśmy w miejscu, gdzie w niedalekiej przyszłości przebiegnie z pewnością droga piękna, długa i prosta, co z brzegiem zetknie drugi brzeg. W tym samym numerze opisywaliśmy też obustronnie mało satysfakcjonujące, a jednak warte uwagi (Czemu? Szczegóły w tekście) spotkanie mieszkańców Kozienic z GDDKiA. Pionkom gratulowaliśmy jubileuszu 65-lecia nadania praw miejskich, powodzenia zaś życzyliśmy nowemu dyrektorowi SPZOZ „Przychodnie Kozienickie”. No i nie wolno nam zapomnieć, o fakcie, że ruszyły już wówczas prace nad pierwszym kozienickim muralem, zaś I Festyn Hospicyjny z Eneą udał się pierwszorzędnie.

 

Numer 19/2019 mógł elektryzować szczególnie mieszkańców Pionek, a to za sprawą artykułu z pierwszej strony, w którym Leszek Ruszczyk roztaczał wizję odbudowy pionkowskiej wytwórni prochu. Pod hasłem „Kolej dla Kozienic, pieniądze dla Szpitala oraz most, który łączy” opisywaliśmy perspektywy inwestycji, które mogą odmienić oblicze naszego regionu. W ramach Peryskopu Wyborczego rozmawialiśmy z Andrzejem Kosztowniakiem, interweniowaliśmy też, na prośbę czytelników, w sprawie zaniedbanej drogi między Białą Górą a Kępą Niemojewską. Całą stronę poświęciliśmy też opisowi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Przewozie.

 

Specjalny numer 20/2019 miał charakter przedwyborczy, toteż znalazła się w nim przygotowana przez nas Ściągawka Wyborcza, ale także relacja z obchodów 235 lat Nadleśnictwa Kozienice, 90-lecia i 60-lecia powstania Czerwonego i Zielonego, czyli pionkowskich szkół technicznych oraz 100 lat szkoły w Jedlance. Numer, jak widać, wybornie jubileuszowy. Aby bardziej zamieszać, ukazała się w nim również I część naszego całkiem poczytnego (jak miało się okazać) cyklu pt. „Z notatnika młodego stażysty”. Trwają spory co do gatunku, do jakiego należy zakwalifikować to dzieło, my ze swej obstawiamy dreszczowiec socjologiczny z elementami czarnej komedii.

 

W numerze 21/2019 było sporo historii – duża relacja z wycieczki pod egidą Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, obchody 105. rocznicy bitwy pod Anielinem i Laskami... Pierwszy kozienicki mural o którego odsłonięciu pisaliśmy (oraz projekt drugiego) też miał przecież charakter historyczny. Kosmiczna była natomiast nasza wizyta w kozienickiej stacji śledzenia meteorów w ZS Nr 1!

 

W numerze 22 Wiktoria Krekora wspominała swoją pracę na planie kręconego w Kozienicach filmu „Wiedźma”, znalazła się również w numerze relacja z jego premiery. Opisaliśmy pełną napięcia XIV Sesję Rady Miejskiej w Kozienicach oraz odsłonięcie II kozienickiego muralu. Ciekawych historii Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach, uraczył historią Pomnika Mauzoleum Legionów Polskich w Żytkowicach.

 

Nr 23 przyniósł ze sobą opis akcji Szlachetna Paczka w Kozienicach oraz prolog naszego cyklu „Psychoaktywne Kozienice”. Znalazło się miejsce dla kilku relacji z obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz strona na kolejny tekst historyczny - wspomnienie o kozienickich Legionistach Piłsudskiego. Rozmawialiśmy również z z Michałem Woźnym, autorem strony Kozienice’39, obecnie Dawne Kozienice – do tego tematu na pewno wrócimy!

 

W numerze 24 zamieściliśmy budującą relację z ponownego (po remoncie) otwarcia Muzeum Regionalnego w Kozienicach, opis Andrzejkowego Konkurs Tańca o Puchar Burmistrza Zwolenia 2019, kolejną część cyklu „Psychoaktywne Kozienice” (tym razem poświęconą profilaktyce), podsumowanie I roku kadencji Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego i relację z kolejnej burzliwej sesji Rady Miejskiej - tym razem z akcentem biblijnym.

 

Ostatni w roku numer 25 to na początek kolejny, tym razem podsumowujący pierwszy rok sprawowania urzędu, wywiad z burmistrzem Kozienic Piotrem Kozłowskim. Dalej mamy Pionki i sprawę poselskiej interwencji w sprawie nieczynnych dworców kolejowych. Enea tym razem w odsłonie świątecznej – wspiera przegląd kolęd i pastorałek oraz bierze udział w warsztatach kulinarnych w ośrodku opiekuńczym „Panda”. W Kozienicach burmistrz z zastępcami odbierał zapowiedziane na początku roku inwestycje, była też relacja z (udanego!) I Kozienickiego Kiermaszu Świątecznego. 470 lat miasta Kozienice uczciła historyczna sesja popularnonaukowa, a Stażysta zakończył swój staż.

 

Tak wyglądał z naszej perspektywy - bądź, jak kto woli, przedstawiony przez nasz pryzmat - ubiegły rok. Nie wszystko, co się działo, zmieściło się na naszych łamach, nie wszystko też, co na nie trafiło, przypomnieliśmy w tej relacji. Działo się sporo i nie można chyba mówić o zastoju w regionie. Jeśli rok obecny przyniesie jeszcze więcej ciekawych wydarzeń, pomysłów i zmian – mamy nadzieję być na bieżąco i jak najpełniej, w miarę na szych skromnych możliwości, o nich Państwa informować.

 

Wszystkiego dobrego!

 

 

 

 

AlKo

 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe