Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:07
Przeczytaj!
Reklama

Trzmiele w Elektrowni Kozienice

Wiosna to czas kiedy w przemysłowym krajobrazie Elektrowni Kozienice uważny obserwator dostrzec może uwijające się trzmiele. Są to chronione pszczołowate owady, pełniące ważną rolę w zapylaniu roślin użytecznych człowiekowi.
Trzmiele w Elektrowni Kozienice

Wiosna to czas kiedy w przemysłowym krajobrazie Elektrowni Kozienice uważny obserwator dostrzec może uwijające się trzmiele. Są to chronione pszczołowate owady, pełniące ważną rolę w zapylaniu roślin użytecznych człowiekowi. Na przełomie marca i kwietnia pojawiają się matki trzmieli, które jako jedyne przetrwały zimę i od razu przystępują do żerowania na pierwszych wiosennych roślinach miododajnych oraz rozpoczynają budowę gniazd i składanie jaj, z których później powstaną kolejne pokolenia robotnic i trutni. Częste załamania pogody zdarzające się wiosną nie szkodzą zbytnio trzmielom z uwagi na gęste włoski na ciele nadające im puchaty wygląd. Na terenie Elektrowni znajdują się doskonałe warunki do życia tych sympatycznych społecznych owadów. Związane jest to przede wszystkim z bardzo bogatą bazą roślin pokarmowych.

– Podczas przeprowadzonej przez nas przyrodniczej inwentaryzacji roślinności zakładu, wykazano około 40 gatunków drzew i krzewów, z których trzmiele zbierają pyłek oraz nektar – informuje Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego – Są to zarówno gatunki rodzime, naturalnie występujące w przyrodzie, jak i krzewy i drzewa aklimatyzowane, nasadzane w celach ozdobnych. Pełnią one także funkcję dekoracyjną w Elektrowni, poprawiają mikroklimat zakładu, ograniczają pylenie, wychwytują kurz, tłumią hałas. Spośród gatunków tzw. pożytkowych dla trzmieli trzeba wymienić powszechnie rosnące lipy, grochodrzewy, wierzby (głównie wokół składowiska mieszanki popiołu i żużli), klony zwyczajne, jawory, czereśnie, ałycze. Ważną rolę spełniają różnorodne krzewy z takich gatunków jak: irga, berberys, świdośliwa, oliwnik, głogi, dzikie róże. Cennym uzupełnieniem jest niska roślinność zielna, jednoroczna czy wieloletnia. Związana z ciepłolubnymi nasypami, torowiskami, trawnikami, poboczami. Znajdujemy tu wiele roślin sprzyjających trzmielom: żmijowce, mikołajki płaskolistne, ostrożnie, nawłocie, driakwie, chabry, farbowniki. Szacuje się, że w obrębie Elektrowni Kozienice występuje około 150 gatunków roślin zielnych sprzyjających trzmielom!

Zdaniem Jacka Tabora na tle globalnego regresu i wymierania zapylaczy (w tym i chronionych trzmieli), teren Elektrowni i składowiska tzw. popiołów stanowi naprawdę ważne miejsce dla zachowania różnorodności gatunkowej trzmieli i ich wysokiej liczebności. Znajdują one tutaj wyśmienite warunki żerowania, wielość miejsc do bezpiecznego budowania gniazd. Jest to teren wolny od oprysków stosowanych w chemicznej ochronie roślin, które uznawane są za jedno z głównych zagrożeń dla trzmieli.

– Dotychczas stwierdzono obecność 10 gatunków trzmieli. Dominują takie jak: trzmiel ziemny, rudy, kamiennik, parkowy, gajowy, ogrodowy – dodaje Jacek Tabor – Ostrożne szacunki pozwalają stwierdzić, że w obrębie całego zakładu bytuje corocznie kilkadziesiąt rodzin trzmielich z około 3 tysiącami osobników. Elektrownia pełni więc zupełnie nową, dodatkową i nieznaną dotychczas rolę oprócz produkcji energii elektrycznej – jest nią zachowanie różnorodnego świata owadów, w tym pożytecznych i chronionych trzmieli.

 

Jacek Tabor

Prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego

 

Trzmiel ziemny żerujący na lnicy pospolitej. Składowisko mieszanki popiołów i żużli (Fot. Jacek Tabor)

Trzmiel rudy i kamiennik – jedne z najczęściej spotykanych gatunków w Elektrowni (Fot. Jacek Tabor)

Bogactwo roślinności sprzyjającej trzmielom (Fot. Jacek Tabor)

Roślinność miododajna w okolicach kanałów Elektrowni nad Wisłą (Fot. Jacek Tabor)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama