Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:48
Przeczytaj!
Reklama

Szkolenie ratownicze dla wolontariuszy Szlachetnej Paczki

W niedzielne przedpołudnie 27 września, ratownicy z Grupy Ratowników Przedmedycznych Enei Wytwarzanie przeprowadzili dla grupy wolontariuszy Szlachetnej Paczki rejonu Kozienice szkolenie z zakresu  ratownictwa przedmedycznego.
Szkolenie ratownicze dla wolontariuszy Szlachetnej Paczki

Ratownictwo przedmedyczne to w uproszczeniu wszystko to, co możemy i powinniśmy zrobić by zachować życie i zdrowie osoby poszkodowanej w czasie oczekiwania na przybycie wykwalifikowanego zespołu ratownictwa medycznego. Prowadzący zajęcia Mirosław Kądzielski z Grupy Ratowników Przedmedycznych Enei Wytwarzanie zaczął od wprowadzenia, w którym wyjaśniał, że udzielenie pierwszej pomocy jest nie tylko naszym obowiązkiem moralnym, ale i prawnym. Przekonywał, że pomagać trzeba zawsze, nie zrażając się niepewnością co do własnej wiedzy i umiejętności, ponieważ nawet pomoc udzielona w sposób daleki od perfekcji będzie lepsza, niż pomoc nie udzielona w ogóle. Wskazywał też, że odpowiednie konstrukcje prawne chronią nas od odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane w stanie wyższej konieczności - a takim jest bez wątpienia sytuacja ratowania życia. Podkreślał ogromną wagę presji czasu, gdy o czyimś przeżyciu mogą zdecydować minuty i nasz brak wahania w krytycznej sytuacji.

 

Po krótkim wstępie poświęconym wyżej przypomnianym kwestiom, ratownicy przeszli do kwestii praktycznych. Pokazali procedurę podchodzenia do poszkodowanego z naciskiem na bezpieczeństwo ratownika, które jest warunkiem podstawowym rozpoczęcia udzielania pomocy, wyjaśnili jak należy prowadzić rozmowę z dyspozytorem spod numeru alarmowego i wreszcie zademonstrowali, jak należy prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Oprócz wariantu tradycyjnego, przedstawili też taki, w którym mamy możliwość zastosowania defibrylatora co nie jest wcale nie realne, ponieważ urządzenia te stają się coraz popularniejsze i dostępne są - a przynajmniej powinny być - w wielu budynkach publicznych. Okazało się, że nowoczesny defibrylator jest w zasadzie zautomatyzowany asystentem, który potrafi dowodzić całą akcją ratowniczą wydając proste, klarowne polecenia ratownikom, dyktując tempo uciśnięć i diagnozując na bieżąco stan pacjenta.

 

Po części demonstracyjnej zaczęła się praktyczna. Pod okiem fachowców wolontariusze Szlachetnej Paczki mieli okazję wykazać się umiejętnościami oraz przekonać się, jak wyczerpujące fizycznie dla ratownika jest prowadzenie resuscytacji. Drugą ważną umiejętnością, jaką poznali bądź przypomnieli sobie tego dnia, było układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

 

Skąd ogóle pomysł na takie szkolenie? Pomysłodawców i inicjatorem niedzielnych zajęć był Mateusz Mikulski, lider Szlachetnej Paczki rejonu Kozienice, który wyjaśniał:

 

Było to szkolenie dodatkowe, wymyślone przeze mnie po uprzednich konsultacjach z Panią Justyną Tkaczyk-Kurek, opiekunką wolontariatu z grupy Enea i wiceprezesem do spraw pracowniczych w Enei Wytwarzanie Marcinem Łukasiewiczem. Zgłosiłem się do Państwa z prośbą o przygotowanie dla nas prezentacji i ćwiczeń przy udzielaniu pierwszej pomocy. Pani Justyna zaproponowała rozszerzenie tego jeszcze o prewencję przeciwko Covidowi. Najważniejsze jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo wolontariuszy. Przy okazji szkolenia nauczymy się rzeczy, które mogą przydać się nam w codziennym życiu, zarówno w pracy z rodzinami jak i naszym prywatnym.


 

Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki powoli startuje, zbierane są już historie rodzin. Z pewnością będziemy - jak co roku - relacjonować postępy akcji, w tym roku objętej Patronatem Honorowym Burmistrza Gminy Kozienice.



 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama