Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:25
Przeczytaj!
Reklama

Mała wystawa o wielkich ludziach, którzy nie wzięli się znikąd

W środowe przedpołudnie 16 czerwca odbyła się przy Pomniku Niepodległości w Kozienicach oficjalna, publiczna prezentacja złożonej z kilkunastu plansz i przygotowanej dzięki staraniom Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej wystawy edukacyjno-historycznej “Pokolenia wolności”, która w zeszłym tygodniu trafiła do Kozienic.
Mała wystawa o wielkich ludziach, którzy nie wzięli się znikąd

Władze Gminy Kozienice reprezentowała wiceburmistrz Dorota Stępień, zaś Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego dyrektor placówki, Krzysztof Reczek. Gościem specjalnym była pani Kazimiera Sieczkowska, której ojciec walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, brat zaś był partyzantem w czasie II wojny światowej i zginął w lesie pod Warką zamordowany przez Niemców.

 

Idea wystawy jest prosta. Przedstawiła ją, zachęcając do jej odwiedzania, Dorota Stępień:

 

Od niedawna mamy w Kozienicach nową wystawę plenerową pt. “Pokolenia wolności”. Jest to wystawa ukazująca waleczność Polaków, nie tylko tych, którzy bezpośrednio brali udział we wszelkich walkach, ale także tych “cywilnych”, najpierw zaangażowanych w odzyskanie niepodległości, to jest pierwsze pokolenie, potem w drugim pokoleniu walczących o utrzymanie tej niepodległości w okresie II wojny światowej, a wreszcie, jako trzecie pokolenie, walczących o wyzwolenie z komunizmu. Jest to wystawa nieduża, ale opowiadająca o wielkich osobach.

 

Dyrektor muzeum Krzysztof Reczek wyjaśniał dodatkowo:

 

Premiera ekspozycji miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Kiedy otwierał ją dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Jarosław Szarek, powiedział, że jest to mała wystawa o wielkich ludziach. I faktycznie: co to znaczy “wielcy ludzie”? Magierscy, Majdzikowie, Kuleszowie, Nazarewiczowie, Gwoździkiewicze… Proszę Państwa, każdy kto ma tyle lat co ja albo niewiele mniej lub więcej, takich ludzi znał dziesiątki w tamtym czasie. Ludzi “Solidarności” - zwykłych, przeciętnych, nie bohaterów z pierwszych stron gazet, ale też posiadających swoje zasługi. I taki był dobór bohaterów naszej wystawy. Są to zwykli, przeciętni ludzie, wypadkowa naszego pokolenia. Ale: od nich zaczyna się podróż w przeszłość. Pokazane jest, że nie wzięli się oni znikąd, że idea, która była przez nich niesiona, wyrosła dużo wcześniej, w ich rodzinnych domach. Pokazane jest więc pokolenie ich ojców i matek, pokolenie II wojny światowej, Armii Krajowej, także tych, którzy walczyli po wojnie z systemem komunistycznym. I jeszcze dalej w przeszłość: tam gdzie są dziadkowie i pradziadkowie, uczestnicy I wojny światowej, żołnierze Legionów Polskich, uczestnicy wojny z bolszewikami o być albo nie być naszej ojczyzny w 1920 roku.

 

Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia wystawy, która gościć będzie u nas do 31 sierpnia.

 

 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama