Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 16:22
Przeczytaj!
Reklama

CZAS PRÓBY

Atakując w barbarzyński sposób Ukrainę Władimir Władimirowicz Putin popełnił całą serię błędów, które - wolno nam mieć taką nadzieję - mogą wkrótce kosztować go utratę władzy, a może nawet i życia. Kompromitacja rosyjskich wojsk kompletnie nieprzygotowanych na heroiczny i znakomicie zorganizowany opór ukraińskiej armii i społeczeństwa nie stała się jednak końcem inwazji. Przeciwnie: własna nieudolność skłoniła Rosjan do obrania taktyki bestialskiej, obliczonej na sterroryzowanie całego społeczeństwa przez celowe mordowanie cywili oraz metodyczne niszczenie ich domów i obiektów użyteczności publicznej. Efektem jest gigantyczna katastrofa humanitarna, w walce z którą na szczęście Ukraińcy nie pozostają osamotnieni, w czym udział swój mają także mieszkańcy naszego regionu.
CZAS PRÓBY

Autor: Fot: Facebook Husarr Ksj

UWAGA! Na końcu artykułu znajdziecie Państwo przedruk opracowanego przez Gminę Kozienice zestawienia informacji na temat pomocy w języku ukraińskim | УВАГА! Наприкінці статті ви знайдете передрук інформації про допомогу українською мовою, яку підготувала Козеніценська комуна.


Według map Google, do zamienionego obecnie przez Ukraińców w twierdzę Kijowa mamy z Kozienic 712,5 km. To nieco bliżej niż np. do Świnoujścia (720,2 km), można zatem z niewielką tylko dozą przesady powiedzieć, że na wojnę mamy mniej więcej tak samo daleko, jak nad morze. Internetowa mapa rosyjskich zbrodni wojennych (attacks.stopwar.team) pokazuje, że najbliższe nam ataki rakietowe miały miejsce w obwodzie chmielnickim i w Korosteniu - w obu wypadkach zaledwie jakieś 545 km od nas. Z naszych bezpiecznych domów do osiedli niszczonych przez rosyjskich barbarzyńców można zatem teoretycznie dojechać samochodem w kilka godzin. Ile trwają te podróże dla uchodźców z Ukrainy, co po drodze przeżywają, jakie traumy będą wielu z nich towarzyszyć do końca życia?

 

Tego być może nigdy się nie dowiemy, stanęliśmy jednak przed wyzwaniem, którego podjęcie lub odrzucenie stanowi swoisty test człowieczeństwa i tego, czy nasza cywilizacja jest w ogóle coś warta. Putin uwierzył najwyraźniej gorąco w dzielącą nas i Ukraińców opartą na historycznych zaszłościach nienawiść. Jakże musieliśmy go rozczarować działaniami podejmowanymi zarówno na poziomie państwa, jak i samorządów i stowarzyszeń, aż po inicjatywy tzw. zwykłych ludzi! Polska pomoc humanitarna dla mieszkańców Ukrainy ma skalę i charakter bezprecedensowy, a Kozienice i cały nasz region mają w tym swój udział.

 

O działaniach podejmowanych przez Gminę Kozienice wyczerpująco przeczytacie Państwo na stronach 4 i 5 wydanie papierowego, tam też znajdziecie wszystkie potrzebne informacje kontaktowe i adresowe (także po ukraińsku). W infografice poniżej znajdziecie informacje o zbiórce, jaką Powiat Kozienicki uruchomił na rzecz miasta partnerskiego Miżgiria (Ukraina, okręg zakarpacki). Miasto to nie jest obecnie bezpośrednio atakowane, czego nie możn powiedzieć o partnerskiej (od roku 2001) dla gminy Kozienice ukraińskiej gminie Chuguiv, na którą rosyjskie pociski spadły już pierwszego dnia wojny. To właśnie szokujące zdjęcia z Chuguiev były jednymi z pierwszych, które poruszyły świat, pokazując prawdziwy charakter rosyjskiej agresji.

Jak pomóc?

 

Potrzeby są tak szerokie, że właściwie każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Pomijając bezpośrednie wsparcie ukraińskiego wysiłku wojennego wpłatami (by poznać szczegóły wystarczy wpisać w google frazę Wesprzyj Siły Zbrojne Ukrainy i otworzyć pierwszy wynik), najwięcej mamy oczywiście zbiórek rzeczowych na rzecz uchodźców. Ich organizatorzy monitorują zazwyczaj i na bieżąco informują, co konkretnie jest potrzebne, toteż warto czytać uważnie komunikaty, by dostarczyć właśnie te artykuły. Oprócz zaopatrzenia w niezbędne artykuły, palącą kwestią będzie z pewnością zakwaterowanie rosnącej liczby uchodźców, dlatego gminy, stowarzyszenia i inne organizacje oraz tzw. zwykli (czy na pewno “zwykli”?) mieszkańcy nieustannie poszukują osób gotowych przyjąć do siebie uchodźców - to drugi, bardzo ważny obszar niesienia pomocy. Potrzebni są także kierowcy, najlepiej dysponujący samochodami o większej niż typowa osobówka ładowności oraz osoby znające język ukraiński lub rosyjski i mogące pomóc pokonywać trudności komunikacyjne. Można wreszcie, jak kozieniczanie, o których wysiłkach piszemy na stronie 3, spakować się i wyruszyć, by w ramach wolontariatu nieść pomoc w najgorętszych punktach w kraju, czyli na samej granicy.

 

Kto i gdzie zbiera, gdzie się zgłosić, komu zaufać?

 

Poniższy krótki przegląd zweryfikowanych akcji nie jest z pewnością kompletny, za co wszystkich zaangażowanych w pomoc a przez nas tu pominiętych serdecznie przepraszamy. O akcji koordynowanej w samych Kozienicach przez Centrum Usług Społecznych piszemy na stronach 4 i 5.

 

Grupa motocyklowa HusarR

 

W Kozienicach jedną z pierwszych zbiórek zorganizowała już w niedzielę po inwazji grupa motocyklowa HusarR. W niedzielę dary były już rozwożone, na profilu FB grupy (www.facebook.com/ksjhusarr) natomiast regularnie pojawiają się wpisy o kontynuacji akcji - zbiórki mają być organizowane co sobotę na parkingu koło pomnika Niepodległości.

 

Gmina Głowaczów

 

W pomocy Ukraińcom od początku aktywnie uczestniczy Gmina Głowaczów. Już 26 lutego ogłoszona została zbiórka rzeczowa i poszukiwanie kwater dla uciekinierów, 9 marca zaś na stronie gminy mogliśmy przeczytać:

 

W związku ze zwiększającą się liczbą uchodźców z Ukrainy na terenie województwa mazowieckiego, w tym również w Gminie Głowaczów zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie. Na obecną chwilę pilnie potrzebne są:

- łóżka, wersalki

- materace

- pościel, kołdry, poduszki

- śpiwory

- koce

- pralki

 

Dary dostarczamy jak dotychczas do Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy. Jeżeli ktoś z Państwa nie ma możliwości dostarczenia ww rzeczy, proszony jest o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godz. 7:15-15:00 pod nr (48) 623-10-75 wew. 40 w celu ustalenia odbioru darów.

 

Dom Samotnej Matki - Victoria Majdany

 

Dom Samotnej Matki w Majdanach, a właściwie prowadzi go Fundacja Bez Mamy i Taty również ogłosił swoja zbiórkę. Od 2 marca placówka stanowi schronienie dla ukraińskich mam z dziećmi. Docelowo fundacja ma przyjąć do swoich placówek 150 osób, na rzecz których prowadzi zbiórkę na platformie zrzutka.pl  - KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Szlachetna Paczka - Zwoleń

 

Szlachetna Paczka również nie zaspała: na stronie FB Szlachetna Paczka - Zwoleń znajdziecie Państwo nie tylko informacje na temat prowadzonych od początku wojny zbiórek rzeczowych i pieniężnych, ale także apele o miejsca noclegowe oraz o pomoc tłumaczy, kierowców i psychologów, w Zwoleniu powstaje bowiem dedykowana pomocy uchodźcom z Ukrainy baza usług, zaś swój akces do niej zgłosić można pod numerem 602-735-748, wskazana osoba do kontaktu to pani Iwona Wilkiewicz.

Kozieniczanie i przyjaciele

 

Facebookowa grupa Z sercem na Ukrainę - Kozieniczanie i przyjaciele zbiera dary rzeczowe od 28 lutego w restauracji Texas i kozienickim salonie Play. Wczoraj (środa, 9 marca) na ich profilu FB, kótry zdecydowanie warto odwiedzić, pojawiła się informacja, że pierwszy transport dotarł już na Ukrainę.

 

Zbiórka wciąż trwa:

 

Zbieramy potrzebne rzeczy w Restauracji Texas - Majdany 30A, 26-900 Kozienice w tygodniu w godzinach 12:00-19:00. W sobotę w godzinach 12:00-14:00.

OBECNE POTRZEBY

  • Jedzenie w puszkach, konserwy, ryby w puszkach i inne. Prosimy o nie przekazywanie na transport jedzenia w słoikach.

  • Ciepłe koce, bluzy z kapturem, koce termiczne, ręczniki, skarpetki, płaszcze przeciwdeszczowe, odzież termiczna, ciepła odzież męska

  • Latarki, baterie, powerbanki co bardzo ważne NAŁADOWANE, termosy , kubki termiczne, zapalniczki i zapałki

  • Karimaty, śpiwory, dmuchane materace do spania

  • Bandaże, tabletki przeciwbólowe, kremy na odparzenia, plastry duże, maści rozgrzewające, gazy, woda utleniona, opaski uciskowe, opatrunki, podkłady medyczne, maski, płyn do dezynfekcji, nożyczki, cewniki dożylne 14G i 21G, sterylne chusteczki, węgiel aktywny, paracetamol, walerianka, apap, nadtlenek wodoru

Zajmiemy się transportem na samą granicę oraz pośrednictwem z osobami przebywającymi na Ukrainie, które odbiorą paczki. Jesteśmy w stałym kontakcie w obywatelami Ukrainy, wiemy jakie mają potrzeby oraz dostarczymy wszystko do ich rąk do miejscowości: Zabłocie, Huta, Tur, Domanowo, Ratno, Łuck skąd w razie potrzeb zostaną przetransportowane wgłąb Ukrainy.

Polski Czerwony Krzyż

 

Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Kozienicach prowadzi zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie. Z okazji Dnia Kobiet na terenie całego kraju wolontariusze PCK zbierali do puszek pieniądze, które przekażą na rzecz pomocy kobietom i dzieciom na Ukrainie.

 

Dary przyjmowane są codziennie od godz. 7.30 do 12.00 i od godz. 17.00 do 19.00 w siedzibie PCK w Kozienicach (ul. Kopernika 8 lokal 30)

 

Zbierane artykuły:

 

  • Żywność o długim terminie przydatności do spożycia: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

  • Kosmetyki i chemia gospodarcza: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

  • Środki opatrunkowe i medyczne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

 

  • Nowe koce i śpiwory!

 

 

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich szkół, przedszkoli, straży pożarnych i innych instytucji, które również włączają się w pomoc, wszystkim im jednak kłaniamy się nisko, do samej ziemi. Ze swej strony zachęcamy do informowania nas o zbiórkach i innych inicjatywach pomocowych, które chcą Państwo nagłośnić. Pomożemy jak tylko będziemy umieli.

 

Na koniec zaś…

 

Żyjemy w czasach wielkiej próby. Poddawany jest jej w pierwszym rzędzie naród ukraiński, któremu wroga propaganda odmawia nawet prawa do nazywania się narodem, ale także my wszyscy - Polacy, Europejczycy, obywatele tzw. Zachodu czy w ogóle cywilizowanego świata. Tę próbę człowieczeństwa musimy wszyscy przejść, pamiętając, że entuzjazm i powszechne uniesienie związane z uczestnictwem we wspólnym niesieniu pomocy w sposób naturalny będą się powoli wypalać i wygasać. Zostanie trudna praca, brak czasu, przyjdą rozczarowania, będziemy słyszeć coraz więcej głosów krytycznych i wątpliwości… a kto wie, być może to właśnie wówczas sytuacja pogorszy się na tyle, że Ukraińcy będą potrzebować naszego wsparcia najbardziej.

 

Nawet teraz - trzeba o tym powiedzieć - w okołokozienickich mediach społecznościowych znaleźć można nieliczne wprawdzie, ale widoczne i przyjmowane przez niektórych z aprobatą posty wpisujące się w kremlowską propagandę, kwestionujące prawdziwość doniesień o ofiarach i cierpieniach, jakich doświadcza Ukraina i podburzające do podejrzliwości i wrogiej rezerwy wobec uchodźców. Ich autorzy powinni się wstydzić i może w przyszłości będą, ale na razie głosy te nie znikną, toteż róbmy swoje mimo nich, kanalizując naszą energię nie na jałowe internetowe spory, lecz konstruktywnie.

 

Pomyślmy też od czasu do czasu życzliwie o Rosjanach i Białorusinach

 

Zanim zostaniemy zlinczowani, pozwolimy sobie przypomnieć: zbiory istot ludzkich znanych jak odpowiednio Rosjanie i Białorusini nie składają się wyłącznie z Putina i Łukaszenki, ich armii oraz popleczników tych dyktatorów i i wykonawców ich woli. Czy są oni popularni w swoich krajach? Na pewno, choć nie sposób chyba zebrać na ten temat wiarygodnych danych. Oba te państwa zamieszkują jednak także miliony ludzi, którzy Putina bynajmniej nie popierają, a udział ich krajów w napastniczej wojnie jest dla nich powodem do wstydu i gniewu. Niektórzy odważnie protestują - i stają się ofiarami reżimów. Ofiarami są zresztą poniekąd także i rosyjscy żołnierze, rzuceni do bratobójczej walki pod absurdalnym pretekstem, bez przygotowania i wiedzy, że idą walczyć nie z wymyślonymi przez kremlowską propagandę faszystami, a z broniącym swojego prawa do istnienia dzielnym narodem. Czy są wśród tych żołnierzy świadomie działający mordercy? Bez wątpienia. Zbiorowa dehumanizacja mieszkańców Federacji Rosyjskiej nie posłuży jednak niczemu dobremu, bo ostatecznie ewentualne zmiany w Rosji, jej odejście od wizji putinowskiej i popchnięcie ku znanym nam standardom cywilizacyjnym, będą zależne nie od nas, tylko właśnie od samych Rosjan. Oni też potrzebują i będą potrzebować naszego wsparcia.

 


Ви приїжджаєте з України в пошуках допомоги в нашій країні?Нижче ми зібрали найважливішу інформацію про можливі форми допомоги та людей, які її надають.

☎️ Колл-центр мерії, тел. 515 090 508
✉️ Електронна пошта: [email protected]
? Повідомте про свої потреби, запропонуйте ДОПОМОГУ 
https://pomocdlaukrainy.kozienice.pl/
Телефон: 48 614 67 62
Електронна пошта: [email protected]
? ВИ ОТРИМАЄТЕ ДОПОМОГУ:
Центр соціальних служб у Козеніце
вул. Радомська 36, тел. 48 614 67 62
Пункт відкритий щодня з 8:00-15:30
Зверніться до Центру за: одягом, довготривалим харчуванням, засобами гігієни, підгузками

? МЕДИЧНА ДОПОМОГА
? Незалежний громадський комплекс закладів охорони здоров'я в Козеніце (цілодобово)
Козеніце, Ал. Увімкнено Сікорського 10
Tел. 48 679 71 00
? Медичне партнерство «Фамілія»
Козєніце, вул. Сім'я 24
Тел. 48 382 05 11
? Недержавний заклад охорони здоров'я "Міленіум"
Козєніце, вул. Радомська 11
Tел. 48 389 35 34
? Незалежний медичний комплекс «Поліклініки Козєніци»
Козєніце, вул. Генріка Сенкевича 28
Tел. 48 614 30 30, мобільний 509 00 66 33
? Незалежний медичний комплекс «Поліклініки Козєніци» в Козєніце
Козєніце, вул. Варшавська 55
Tел. 48 614 68 87, мобільний 509 00 66 44
? NZOZ ANIMED S.C. Сімейна клініка
Козєніци вул. Любельська 40
Tел. 48 614 20 52
? VITAL-МЕД. MERITUM
Świerże Górne 55
Tел. 48 614 75 18
? ВАЖЛИВО!
Безкоштовне медичне обслуговування поширюється на громадянина України, який має у проїзному документі довідку Прикордонної служби Республіки Польща або відбиток штампа Прикордонної служби Республіки Польща, що підтверджує легальне перебування на території. Республіки Польща, після перетину кордону з 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройним конфліктом на території України.
✅ ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ПЕРЕБУВАННЯ
Детальна інформація щодо легалізації перебування доступна на сайті: www.ua.gov.pl
Цілодобова гаряча лінія: 987 (також доступна українською
?‍? ОСВІТА ДІТЕЙ

? Правила прийому дітей з України до польських шкіл:
? Міністерство освіти і науки опублікувало польською та українською мовами правила прийому дітей з України до польських шкіл. Їх можна знайти на веб-сайті: https://www.gov.pl/.../informacja-dla-rodzicow-dzieci...
? Інформація адресована батькам учнів, які приїжджають з України, та включає порядок зарахування дитини до школи.
? Виходячи з вищезазначених правил, Гміна Козєніци повідомляє, що для вступу до школи необхідно подати заяву, а рішення з цього питання приймає директор. Державна початкова школа, в місцевості якої проживає дитина з-за кордону, приймає автоматично. Якщо в певному класі в даній школі немає місць, батьки або директор звертаються в офіс місцевої установи, в якій проживає дитина, щоб вказати школу, в якій вона зможе навчатися.
? Якщо дитина не має попередніх документів про освіту (атестати, атестати тощо), її зарахування здійснюється на підставі декларації батьків про загальну кількість закінчених років навчання із зазначенням навчального закладу, в якому навчалася дитина. Діти 7-18 років можуть навчатися в польських школах безкоштовно. Незнання польської мови не є формальною перешкодою. Учні з України можуть брати участь у безкоштовних уроках польської мови, які організовує школа, та отримувати психолого-педагогічну допомогу завдяки міграційному досвіду.

? ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА
Повідомити про необхідність індивідуальної психологічної допомоги: [email protected]
???? ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ ПЕРЕКЛАДАЧ
Повідомте про потребу в перекладачі: [email protected]
? ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА
http://www.oraradom.pl/1154-2/
? НОТАРІАЛЬНА ДОПОМОГА
Нотаріальна контора Нотаріус – Катажина Шелонг-Вишневська
Номер телефону: 48 614 20 20, мобільний телефон: 606 424 542

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama