Wystawa Zielone oblicze Elektrowni Kozienice w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach  

  • 16.03.2022, 09:30 (aktualizacja 16.03.2022, 09:38)
  • Materiał nadesłany
Wystawa Zielone oblicze Elektrowni Kozienice w Centrum Kulturalno-Artystycznym…
Wystawa Zielone oblicze Elektrowni Kozienice prezentuje bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Zostało ono odkryte niedawno i wciąż jest obiektem obserwacji oraz badań, w jaki sposób duży obiekt przemysłowy może koegzystować ze środowiskiem przyrodniczym, rzadkimi gatunkami – a to wszystko na skraju Puszczy Kozienickiej i w dolinie rzeki Wisły.

Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje to, co jest „bazą” dla bogactwa przyrodniczego, czyli roślinność, różne typy siedlisk, naturalnych zakątków. W kolejnym rozdziale prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod prawną ochroną. Są to zarówno rzadkie storczyki, jak i mszaki pełniące funkcję glebochronną, kocanki piaskowe, porosty będące wskaźnikami jakości powietrza. Podczas inwentaryzacji przyrodniczej terenu wykazanych zostało wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową. Są to drzewa i krzewy owocowe - jabłonie, grusze, pigwowce, winorośl. Moduł trzeci przybliża na zdjęciach to nieznane dotychczas bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice. W czwartej części pokazywane są charakterystyczne gatunki zwierząt, jakie udało się sfotografować w różnych siedliskach - żerujące, odpoczywające, korzystające z bezpieczeństwa w obrębie Elektrowni. Są to głównie owady zapylające, które współżyją z ogromną obfitością roślin miododajnych, ale na fotografiach udało się także uwiecznić wiele gatunków ptaków, zwierzęta łowne, rzadkie węże. Wszystkie fotografie zostały wykonane bezpośrednio na terenie Elektrowni Kozienice. Autorowi szczególnie zależało, aby każde ujęcie w sposób oryginalny pokazywało w tle teren zakładu. Wskazuje to wiarygodnie na duże bogactwo przyrodnicze Elektrowni, wielość występujących tu chronionych gatunków, obfitość bazy pokarmowej dla pszczół czy bogactwo drzew i krzewów. Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży po tym nieznanym bliżej, a tak niezwykłym świecie i zagłębienia się w jego przyrodniczym bogactwie.

Organizatorami wystawy są Enea Wytwarzanie, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Gmina Kozienice oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Autorem zdjęć jest Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które od lat wspiera Eneę Wytwarzanie w proekologicznych wydarzeniach i edukacji przyrodniczej. M-ŚTO współpracuje z Eneą Wytwarzanie w zakresie realizacji przedsięwzięć z zakresu ochrony przyrody, edukacji i innych działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe