Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:23
Przeczytaj!
Reklama

Z historii kozienickiego szpitala

28 stycznia w sali kameralnej CKA odbyła się prezentacja książki Krzysztofa Zająca „Dzieje Szpitala Powiatowego i służby zdrowia w Kozienicach”. Premiera wydawnictwa miała miejsce kilka miesięcy temu, w związku z listopadowymi obchodami 100-lecia placówki, teraz jednak można było ją szczegółowo omówić na spotkaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej.
Z historii kozienickiego szpitala

Autor: red.

„Ten budynek stoi przez drogę, naprzeciw kościoła, drewniany do innego dotykający budynku […]” – K. Zając zaczął opisywać dzieje kozienickiego szpitalnictwa od najstarszych, bo sięgających połowy XVII w. wzmianek (cytowany fragment pochodzi z 1649 r.). Warto dodać, że w ówczesnych czasach tego typu placówki funkcjonowały jako przytułki dla starych i chorych i posiadały kilka lub kilkanaście miejsc.

Następnie skupił się na dziejach nowoczesnego, XX-wiecznego szpitalnictwa. Przypomniał czasy I wojny światowej i początki Szpitala Rezerwowego Legionów Polskich, który został powołany do życia 5 listopada 1916 r. Zasygnalizował, że lata 20. i 30.  były czasem wielu reorganizacji, w tym zmiany siedziby w 1924 r. z dzisiejszej ul. Sienkiewicza na Lubelską. Naszkicował działalność szpitala w latach II wojny światowej i czasach powojennych. Przypomniał niezrealizowane plany budowy nowej siedziby szpitala na rogu ulic 11 Listopada i Wójcików z połowy lat 50., jak również wskazał problemy budowy nowej placówki 20 lat później. Wykład zakończył się na roku 1981 r., kiedy szpital zaczął działać w dzisiejszej formie (książka obejmuje również najnowsze dzieje placówki).

Podczas prezentacji nie zabrakło wspomnień dotyczących ludzi tworzących szpital. K. Zając przypomniał m.in. sylwetkę dr Marii Godlewskiej, która była dyrektorem placówki w latach 1923-1936. Jest to znamienne, ponieważ w tym czasie kobiety rzadko zostawały lekarzami, a jeszcze rzadziej kierowały instytucjami publicznymi. Duże zainteresowanie wzbudziła burzliwa historia życia kapelana kozienickiego szpitala Józefa Kaing-Ba (trafił on do miasta w 1939). Pochodził on z dalekiego wschodu. Prawdopodobnie podczas wojny rosyjsko-japońskiej został pojmany przez jednego z żołnierzy carskich i wywieziony na zachód. Wkrótce został porzucony. Przygarnęła go rodzina polska. Podczas posługi kapłańskiej przebywał m.in. w Rumuni. W latach II wojny światowej został aresztowany. Po ucieczce walczył w powstaniu warszawskim. Odtworzenie wszystkich tych szczegółów było możliwe nie tylko dzięki dokumentom archiwalnym, ale również dzięki wspomnieniom rodziny, w tym wnuczki.

Wielu uczestników spotkania traktowało temat osobiście. Dlatego też na koniec prelekcji, kilka osób podzieliło się swoimi spostrzeżeniami i wspomnieniami dotyczącymi historii placówki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama