"Folkobranie" ruszyło. Znowu!

  • 12.05.2017, 10:11 (aktualizacja 14.05.2017, 12:36)
  • Red.
"Folkobranie" ruszyło. Znowu! red.
Podczas „Folkobrania” świat staje na głowie. Na co dzień mozolnie wyciągamy „słomę z butów”, często bezskutecznie. Na festiwalu jest inaczej. Wkładamy ją z powrotem (ha, jeśli oczywiście ktoś zabrał obuwie ze sobą). Jest coś magicznego w folklorze, we wsi, w tradycji co sprawia, że mimo wszystkich zdobyczy cywilizacyjnych, chętnie wracamy świata naszych dziadków i pradziadków. Można powiedzieć, że ze śpiewem na ustach – dosłownie i w przenośni.

Druga edycja festiwalu, którego głównym organizatorem jest Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach wystartowała 11 maja. Przed nami jeszcze trzy dni koncertów, potańcówek i warsztatów. W niedzielę wystąpi gwiazda tegorocznej edycji – Kapela ze Wsi Warszawa. Szczegółowy plan imprezy dostępny jest na stronach KDK.

Pierwszego dnia festiwalu wystąpiły następujące kapele: Zespół Śpiewaczy z Boguszyc, Kapela Dzikie Harce oraz symfoniczno-ludowa inicjatywa - Orkiestra Strumieniowa, czyli Frument Project i Orkiestra Symfoniczna ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu. Wykonawcy oparli się na utworach ludowych, które interpretowali różnie – czasem dosłownie, czasem swobodnie i eksperymentalnie. W uproszczeniu można powiedzieć, ze pierwsza część koncertu była spontaniczna i pełna młodzieńczej energii, drugą zaś cechował rozmach.

Koncert poprowadzili: Kinga Bobienko i Stefan Siek. Pan Stefan, na co dzień opiekun izby historycznej w Sieciechowie, opowiedział w przerwach między utworami o życiu na dawnej wsi. W piątek motywem przewodnim były siewy. W swoich opowieściach S. Siek wspominał m.in. rytm pracy i odpoczynku na roli, technikę uprawy pola, kuchnię wiejską… W następnych dniach opowieść będzie snuta wokół żniw, młócenia i sielanki. S. Siek zaznaczył żartobliwie, że zwłaszcza młócka jest mu szczególnie bliska. Nie od dziś wiadomo, że prowadzący nie od dziś pielęgnuje najlepsze tradycje gawędy.

[Uzupełnienie]

Kolejne dni przyniosły kolejne warsztaty, kolejne koncerty, kolejne anegdoty S. Sieka. W piątek 12 maja ulicami miasta przeszedł muzyczny orszak. Oto kilka zdjęć z tego nietypowego korowodu.

Red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe