Zarybianie Wisły

  • 31.05.2017, 12:03 (aktualizacja 01.06.2017 13:09)
  • Red.
Zarybianie Wisły red.
Jak powszechnie wiadomo 2017 jest Rokiem Wisły. Z tej okazji odbyły się liczne inicjatywy kulturalne, sportowe i proekologiczne. 31 maja uczniowie ze szkół podstawowych w Piotrkowicach, Wólce Tyrzyńskiej, Świerżach Górnych oraz członkowie Wolontariatu Pracowniczego Enei Wytwarzanie wzięli sprawy w swoje ręce - dokonali zarybienia największej polskiej rzeki.

Zarybianie poprzedziły prelekcje w szkołach. Miały one charakter proekologiczny. W końcu uczniowie to "młody narybek" świadomych obywateli. Prowadzący zajęcia poruszali na nich różne tematy - m.in. problematykę odnawialnych źródeł energii oraz potrzebę ochrony środowiska. Tę ostatnią pracownicy kozienickiej elektrowni widzą codziennie na własne oczy. Na elektrownianych filtrach rocznie zatrzymuje się 30-40 ton odpadków! Czy tak wiele trzeba, aby nie traktować rzeki jak wysypisko?

31 maja ok. 100 uczniów oraz 10 wolontariuszy Enei spotkało się na tarasie widokowym w Kępeczkach. Zarybianie odbyło się w dwóch turach. Do rzeki trafił narybek szczupaka. Było to trzy i pół tysiąca ryb. Jesienią planowana jest druga odsłona akcji. Tym razem do Wisły trafią większe gatunki. 

Całość zakończył festyn ekologiczny. Uczniowie mogli upiec kiełbaski przy ognisku oraz uczestniczyć w konkurach wiedzy przyrodniczej. Nasza redakcja poznała niektóre z nich. Np.: "Czy w Wiśle żyją kozy?". Odpowiedź jest twierdząca. Koza to gatunek ryby z rodziny piskorzowatych. Podczas konkursów padnie również pytanie o największego złowionego suma. Niecodzienna ryba miała 251 cm długości i ok. 100 kg wagi.

Miejmy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom w rzekach będzie więcej tak okazałych ryb.

Red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe