Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:32
Przeczytaj!
Reklama

Prestiżowa nagroda za dbanie o środowisko - Zielony Laur dla Enei Wytwarzanie

Kozienicka Elektrownia - Enea Wytwarzanie została laureatem prestiżowego konkursu „Zielony Laur”. Tytuł, dyplom i statuetkę przyznano jej za realizację przedsięwzięć ekologicznych.
Prestiżowa nagroda za dbanie o środowisko  - Zielony Laur dla Enei Wytwarzanie

Autor: Enea Wytwarzanie

Konkurs „Zielony Laur” organizowany jest corocznie przez Polską Izbę Gospodarczą Ekorozwój pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kierowany jest on zarówno do samorządów, organizacji, firm, jak i pojedynczych osób zajmujących się realizacją przedsięwzięć ekologicznych. Celem konkursu jest promowanie ekorozwoju poprzez nagradzanie najlepszych inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych przyczyniających się zarówno do poprawy warunków życia, jak i stanu środowiska naturalnego. Realizatorzy najbardziej efektywnych przedsięwzięć zostają uhonorowani Honorowym Dyplomem za zasługi dla rozwoju ochrony środowiska oraz statuetką ZIELONY LAUR.

Laureatem tegorocznej edycji konkursu została Enea Wytwarzanie.

Uroczysta gala odbyła się w środę 21 czerwca w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica PAN. Nagrodę odebrał Krzysztof Figat, prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, a towarzyszyły mu Joanna Budniak i Agnieszka Paluszek z Wydziału Ochrony Środowiska kozienickiej elektrowni.

- Zielony Laur jest dla nas bardzo istotną nagrodą. Pokazuje ona, że elektrownia węglowa, jaką jesteśmy to nie firma szkodząca środowisku, ale firma dbająca o to środowisko. Na ten cel wydaliśmy w ostatnich latach duże pieniądze i nadal je wydajemy – mówił Krzysztof Figat, prezes Zarządu Enei Wytwarzanie

 

Jak podkreślała Joanna Budniak Enea Wytwarzanie stale i z determinacją inwestuje w ochronę środowiska.

 - Jest to w dużej części jeden z podstawowych elementów etyki pracy przedsiębiorstwa, ale nie tylko. To także kwestia stale zaostrzających się wymogów krajowych i Unii Europejskiej. W ostatnich latach Elektrownia zrealizowaliśmy szereg inwestycji ograniczających emisje zanieczyszczeń. To miedzy innymi instalacje odsiarczania spalin (IOS), katalityczne instalacje odazotowania spalin (SCR), nastąpiła także wymiana elektrofiltrów i modernizacja oczyszczalni ścieków deszczowo-przemysłowych oraz oczyszczalni ścieków bytowych – stwierdziła Joanna Budniak

Elektrownia realizuje też projekty modernizacji turbin, w wyniku których następuje zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła, zwiększenie mocy turbozespołów z jednoczesnym zmniejszeniem zużycia węgla, a tym samym emisji gazów, w tym głównie dwutlenku węgla. W końcowej fazie realizacji znajduje się obecnie budowa bloku na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW, wyposażonego w najnowocześniejsze instalacje ekologiczne z możliwością dobudowania urządzeń do wyłapywania i składowania CO2 (status CCS ready). Blok posiadał będzie bardzo wysoką sprawność wytwarzania, która z niskim wskaźnikiem emisji pozwoli na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

W ostatnich latach Elektrownia zrealizowała również przedsięwzięcia polegające na wymianie wentylatorów spalin na kotle nr 2 i 7, ich napędu oraz zastosowaniu bardziej ekonomicznego sposobu regulacji ich wydajności. Dzięki tym działaniom osiągnięto zmniejszenie zużycia energii na potrzeby własne, poprawę sprawności netto wytwarzania energii, jak również zmniejszenie emisji CO2.

- Właśnie te wszystkie działania zostały zauważone i docenione przez Polską Izbę Gospodarczą Ekorozwój pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodała Joanna Budniak .



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama