Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:04
Przeczytaj!
Reklama

POLACY w AMERYCE: Podsumowanie obrad

Polsko-amerykańska konferencja naukowa „POLACY w AMERYCE” („POLES in AMERICA”) odbyła się 27 i 28 czerwca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Stanowiła ona część przypadających na ten rok obchodów 50-lecia instytucji. Ok. 50 uczestników odpowiedziało na szereg pytań dotyczących relacji polsko-amerykańskich i postawiło nowe.
POLACY w AMERYCE: Podsumowanie obrad

Autor: Rafał Donica

Polacy w Ameryce to „temat-rzeka”. I choć powstały tysiące prac mierzących się z tym problemem badawczym, to wciąż stan naszej wiedzy trudno uznać za kompletny i zadowalający. Wątpliwości te jak refren powracały na wszystkich dziewięciu panelach dyskusyjnych. W końcu dlaczego tak mało mówi się o tym, że ponad 20 tys. ochotników wyjechało pod koniec I wojny światowej bić się o wolną Polskę w tworzonej we Francji Błękitnej Armii? Dlaczego mało kto zna takie osoby jak Karol Rathaus (kompozytor, zm. w 1954), Walter Golaski (pionier bioinżynierii, zm. w 1996) czy Frank Piasecki (jeden z pierwszych konstruktorów helikopterów, zm. w 2008)? I czy poziom wiedzy na temat „ikon” stosunków polsko-amerykańkich – Kazimierza Pułaskiego oraz Tadeusza Kościuszki – jest lepszy?

Innym przewodnim motywem obrad był „american dream” – mit, który towarzyszył (i towarzyszy do dziś) migrantom oraz Polonii. A przecież Ameryka to nie tylko kraj szans, ale i kraj wyzwań. Emigracja, choć dla wielu szczęśliwa, okupiona była często cierpieniem, goryczą porażki, wyrzeczeniami… Całe spektrum zróżnicowanych postaw oraz losów prelegenci przedstawili na obradach. Poruszony został na nich problem i polskiej mafii w USA, i polskich artystów tworzących za oceanem (m.in. fotograf Ignacy Teliga, grafik Tadeusz Łapiński, architekt Jerzy Szeptycki). Przytoczono też obraz Ameryki, jaki wyłaniał się ze wspomnień i listów XVIII-, XIX- i XX-wiecznych podróżników i emigrantów z Polski.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosiła prof. dr hab. Dorota Praszałowicz z UJ. Podkreśliła ona, że migranci wchodząc w nowe środowisko często wykorzystują do tego swoje stare-nowe struktury. Stąd tak ważna dla Polonii i nie tylko jest duszpasterstwo, prasę, a od niedawna też i nowe media. Z kolei ostatnie słowo należało do emerytowanego profesora dr. hab. Andrzeja Olszewskiego, który podsumował całość konferencji. Stwierdził on, że wraz ze zdobywaniem wiedzy o szczególe, rozmywa się obraz ogółu. Prelegenci poradzili sobie z tą pułapką, a obrady w wielu miejscach miały jego zdaniem charakter nowatorski.

Przypomnijmy konferencja zgromadziła ok. 50 historyków, specjalistów od sztuk plastycznych, literatury, muzealnictwa, socjologów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Wśród goście nie zabrakło członków organizacji Polonijnych. Ich obecność była istotna nie tylko ze względu na temat konferencji, ale i historię instytucji. W końcu to m.in. dzięki wsparciu amerykańskiej Polonii w 1967 r. powołano do życia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Konferencja została zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Ich partnerami byli: Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata oraz American Corner Radom. Wydarzenie objął patronatem serwis Histmag.org. Sympozjum zostało współfinansowane ze środków Senatu RP.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama