Kolejni uczniowie pojadą do Brukseli

  • 24.03.2018, 10:25 (aktualizacja 24.03.2018, 10:33)
  • Admin admin
Kolejni uczniowie pojadą do Brukseli OKO Laureaci konkursu
Uroczystość finałowa konkursu "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć"

Laureaci VI edycji konkursu pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowanego przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych: Maciej Szajner i Aleksandra Krzyżanowska pojadą do Brukseli.

   Konkurs wiedzy historycznej odbywał się dwuetapowo. W pierwszym etapie - szkolnym uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną o dowolnie wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Drugi etap to test wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963. W konkursie wzięło udział 107 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego.

19 marca 2018 roku uroczystość finałowa rozpoczęła się Apelem Pamięci przeprowadzonym zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez żołnierzy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk Jana Kowalewskiego..

    Na Sali wspólnie z młodzieżą i jej nauczycielami zasiadło wielu znakomitych gości, mi.n. współorganizatorzy konkursu: Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, minister Marek Suski oraz poseł Dariusz Bąk. Obecni byli samorządowcy, kombatanci oraz kadra dowódcza WP

   Wyłonione podczas etapu szkolnego dwie najlepsze prezentacje zostały przedstawione podczas finału przez autorki tych prac i były to: Adrianna Perkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” Grójec z prezentacją o Anatolu Radziwoniku ps. „Olech” oraz Aneta Kruszewska z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Tarczynie z prezentacją o Tadeuszu Pękackim ps. „Sławek”. Uczennice otrzymały od Marszałka Senatu RP nagrody rzeczowe.

Natalia Grochal – uczennica ZSP w Grójcu wyrecytowała dwa autorskie wiersze poświęcone Żołnierzom Wyklętym pt.: Piszę list do Ciebie...” i „A czemuś Ty...”.

Następnie Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wręczył wyróżnienia – nagrody rzeczowe dla trójki uczniów, którzy po zsumowaniu przez komisję konkursową punktów otrzymanych w dwóch etapach konkursu uzyskali bardzo dobre wyniki, a byli to: Patryk Glinka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce, Weronika Rączka z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Wiktoria Barszcz z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą. Dwoje najlepszych uczniów, którzy pojadą na wycieczkę do Brukseli, ufundowaną przez dr Zbigniewa Kuźmiuka posła do Parlamentu Europejskiego, to: Maciej Szajner z Liceum Ogólnokształcącego w Warce oraz Aleksandra Krzyżanowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Główne nagrody zostały wręczone przez ministra Marka Suskiego i posła Dariusza Bąka.

Wszyscy laureaci otrzymali również upominki z: Instytutu Pamięci Narodowej, 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, Komendy Wojewódzkiej Uzupełnień Warszawa – Mokotów oraz VI Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Patriotyczno – edukacyjne wydarzenie było okazją do złożenia wyrazów szacunku kombatantom Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec poprzez wręczenie im medali „Zasłużeni dla Powiatu” przyznanych przez Radę Powiatu Grójeckiego. Starosta Marek Ścisłowski z Marszałkiem Senatu RP i posłem na Sejm RP pochodzącym z ziemi grójeckiej ministrem Markiem Suskim odznaczyli: mjr Mariana Kołomańskiego, mjr Stanisława Ziębę i mjr Henryka Kowalczyka.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mieli przyjemność wysłuchać pięknego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy tematyczne: „Całe życie rotmistrza Pileckiego dla wolnej i niepodległej” i „Drogi do niepodległości” przygotowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz „ Historia Żołnierzy Wyklętych” przygotowana przez 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny. Niezwykle ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla młodzieży, był pokaz sprzętu wojskowego, a także tradycyjna wojskowa grochówka.

Dziękujemy młodzieży za uczestnictwo w konkursie, przygotowanie ciekawych prezentacji i pamięć i Żołnierzach Niezłomnych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy udanej wycieczki.

 

Pełna relacja na: http://www.stanislawkarczewski.pl

Admin admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe