Komisja Rewizyjna poczeka na ekspertyzę 

  • 26.03.2018, 06:03
  • Admin admin
Komisja Rewizyjna poczeka na ekspertyzę OKO
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Kozienicach miała byc rozpatrywana skarga na działalność burmistrza Śmietanki w związku z zakupem działek przy ulicy Warszawskiej. Najpierw jednak zajęła się nią Komisja Rewizyjna.

Czwartkowe (22.03 br-przyp.red.) posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kozienicach zakończyło się ogłoszeniem przerwy. Potrwa ona do czasu przygotowania opinii prawnej odpowiadającej na jedno zasadnicze pytanie; a mianowicie:

 „Czy zachowanie Burmistrza Gminy Kozienice Tomasza Śmietanki, polegające na złożeniu w dniu 10 lipca 2017 r. oferty zakupu nieruchomości gruntowych położonych między ulicami Legionów, Warszawską i Sportową za kwotę o 380 tys. złotych (10%) wyższą niż wartość rynkowa nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego, może być kwalifikowane jako wypełniające znamiona czynu zabronionego, o którym mowa w art. 296 § 1a kodeku karnego”.

Wniosek o sporządzenie takiej opinii Komisja Rewizyjna podjęła jednomyślnie. W ocenie wszystkich obecnych na posiedzeniu członków komisji, udzieleni odpowiedzi na powyższe pytanie przez specjalistów z dziedziny prawa karnego jest istotne dla ustalenia zasadności skargi na nienależyte wykonywanie zadań przez Burmistrza Gminy Kozienice. Chodzi o zadania wykonywane na przestrzeni 2017 r. przez burmistrza Kozienic w procesie nabywania nieruchomości gruntowych w centrum miasta.

Skarga została skierowana do Rady Miejskiej w Kozienicach za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie. Następnie trafiła do Komisji Rewizyjnej. Zgodnie z § 130 ust. 1 Statutu Gminy Kozienice Komisja jest zobowiązana do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, stanowiącej przedmiot skargi, oraz przygotowania projektu odpowiedzi na skargę. W celu realizacji tych obowiązków Komisja Rewizyjna może posiłkować się opiniami i ekspertyzami specjalistów. Z tego też uprawnienia Komisja skorzystała, przyjmując wniosek o zlecenie opinii prawnej.

Decyzja Komisji oznacza, że kozienicka rada nie rozpatrzy skargi na najbliższym posiedzeniu w dniu 27 marca 2018 r. Rada zajmie się tym tematem zapewne na sesji kwietniowej.

Martin Bożek

 

Art. 296 § 1a kodeksu karnego [przestępstwo niegospodarności bez­szkodowej]:

„Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

 

Poniżej tekst artykułu z ostatniego wydania OKA poświęcony temu tematowi:  (OKO nr 6/367 z 22 marca 2018)

-poza datą sesji, podczas której ma być rozpatrzona skarga, pozostała treść jest nadal aktualna.

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stefan
Stefan 27.03.2018, 15:01
Cała Komisja Rewizyjna jednogłośnie ? I przewodniczący Komisji też był za ??? Niemożliwe !
Mieszkaniec.
Mieszkaniec. 26.03.2018, 08:52
Kupic drozej niż to warte to nie jest sztuka. Tule tylko.ze to bylo niby w naszym miszkancow interesie.Niech tetaz doplaci roznicę

Pozostałe