Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:04
Przeczytaj!
Reklama

XX Rajd Nadwiślański

Poniżej pełna relacja z rajdu autorstwa Macieja Zająca z kozienickiego PTTK.
XX Rajd Nadwiślański

W dniach 20-22.04.2018 r. odbył się XX Rajd Nadwiślański. W jubileuszowej imprezie wzięło udział 42 uczestników z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ryczywole, Stanisławicach, Słowikach i Zajezierzu wraz z opiekunami, uczniowie z PSP Nr 4 w Kozienicach oraz Zespołu Szkół Nr 1 w Kozienicach oraz turyści indywidualni.

Pierwszego dnia grupa turystów ruszyła do Tumu, gdzie zwiedzili Archikolegiatę pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego, która należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce oraz mogli zobaczyć na granitowych kamieniach ślady pazurów diabła Boruty, który mieszkał w pobliskiej Łęczycy. Następnie biorący udział w rajdzie przejechali do Ciechocinka i zwiedzili Tężnie solankowe z XIX w. liczące łącznie 1741 m. W dalszej kolejności przeszli do Zabytkowej Warzelni Soli a potem udali się niebieskim szlakiem pieszym podziwiając przepiękne krajobrazy Nadwiślańskie kierując się w stronę Wołuszewa. Jeszcze tego samego dnia po obiadokolacji w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie biorący udział w imprezie przejechali do Stolna i zapoznali się z zabytkami architektury obronnej, tj. obiektami Twierdzy Chełmno – Fortem IV Nałęcz oraz schronami piechoty IR i UR.

Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Ziemi Chełmińskiej w przepięknym renesansowym Ratuszu w Chełmnie – mieście zakochanych. Następnie wraz z przewodnikiem uczestnicy mogli podziwiać zabytki miasta znajdującego się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Świeciu z liczącą ponad 34 m wieżą. W dalszej kolejności uczestnicy XX Rajdu Nadwiślańskiego przejechali do Elektrowni Wodnej Żur należącej do ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. gdzie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii. Ponadto nad jeziorem Żurskim odwiedzili pomnik przyrody – głaz narzutowy. Potem wszyscy przejechali do najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce – Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlasie. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, który znajduje się w pomennonickiej chacie w Chrystkowie z 1770 r. Wieczorem uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę pisząc test, gdzie na najlepszych czekały nagrody. Ponadto każdy otrzymał kubek termiczny lub latarkę czołówkę ufundowane przez sponsora ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. Na koniec dnia do Grubna przyjechał Prezes Zarządu PTTK Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie kol. Zdzisław Gostomski, który zweryfikował biorącym udział w XX Rajdzie Nadwiślańskim dwie odznaki Miłośnik Twierdzy Chełmno oraz Turysta Chełmna.

Ostatniego dnia biorący udział zwiedzali Toruń, którego hasło reklamowe brzmi „gotyk na dotyk”. Na początku uczestnicy imprezy odwiedzili Fort IV Twierdzy Toruń, Następnie przejechali do centrum miasta gdzie z przewodnikiem zwiedzili najważniejsze zabytki Torunia w tym m.in.: Katedrę św. św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, Kościół pofranciszkański Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Jakuba, Rynek i Ratusz Staromiejski wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, kościół poewangelicki św. Ducha, ruiny zamku krzyżackiego, Dom Eskenów, zespół mieszczańskich kamienic, kamienica Pod Gwiazdą, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Dwór Artusa, mury obronne oraz zabytkowe baszty i bramy. W drodze powrotnej w związku z okrągłą rocznicą Rajdu Nadwiślańskiego Pani Ania z PSP w Stanisławicach poczęstowała każdego uczestnika przepysznymi piernikami toruńskimi za co zebrała gromkie brawa.

Podsumowując należy podkreślić, iż przez cały czas dopisywała piękna i słoneczna pogoda. Przy okazji chciałem podziękować wszystkim uczestnikom za wytrwałość w zwiedzaniu i dyscyplinę, która pozwoliła zobaczyć wiele zabytków ziemi chełmińskiej i nie tylko.

Sponsorem imprezy była ENEA, a wsparcia finansowego udzieliła Gmina Kozienice..

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Maciej Zając – Kierownik XX Rajdu Nadwiślańskiego



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama