Kozienice. Kłamstwo ma krótkie nogi

  • 21.05.2018, 23:10
  • Admin admin
Kozienice. Kłamstwo ma krótkie nogi
Najpierw burmistrz Tomasz Śmietanka w oficjalnej korespondencji zapewniał, że budowa drogi Majdany - Opatkowice „jest przewidziana” do współfinansowana ze środków województwa mazowieckiego.

 

Kozienice. Kłamstwo ma krótkie nogi

   Najpierw burmistrz Tomasz Śmietanka w oficjalnej korespondencji zapewniał, że budowa drogi Majdany - Opatkowice „jest przewidziana” do współfinansowana ze środków województwa mazowieckiego. Potem wiceburmistrz Igor Czerwiński – odpowiadając na pytania radnych – twierdził, że gmina czeka na rozpatrzenie wniosku. Na końcu się okazało, że wniosek złożony przez kozienicki ratusz zawierał istotne błędy i został miesiąc wcześniej uznany za nieprawidłowy! Czy to wyłącznie nonszalancja, czy też świadoma manipulacja kozienickich włodarzy?

Wniosek

31 marca 2018 roku Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego opublikował wykaz wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych przez gminy z Mazowsza. Wykaz zawierał listę wniosków prawidłowych, nieuzupełnionych w terminie oraz nieprawidłowych. Wśród tych ostatnich znalazł się wniosek gminy Kozienice, która ubiegała się o dotację na budowę drogi łączącej wieś Majdany z Opatkowicami.  

Wnioski należało składać do 30 grudnia 2017 roku. Potem był czas na ewentualne uzupełnienie braków i poprawienie wniosku. W przypadku gminy Kozienice termin ten mijał 14 lutego 2018 roku. Wiceburmistrz Igor Czerwiński, pytany o losy wniosku na sesji Rady Miejskiej w Kozienicach w dniu 26 kwietnia 2018 roku, oznajmił, że gmina czeka na jego rozpatrzenie, a wszelkie braki zostały uzupełnione. Tymczasem, zgodnie z komunikatem urzędu marszałkowskiego wniosek kozienickiego ratusza został już miesiąc wcześniej uznany za NIEPRAWIDŁOWY (sic!).

Ocena wniosku

Wniosek o dotację był dokumentem dwustronicowym. Wystarczyło go poprawnie wypełnić i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Przytłaczająca większość wnioskodawców znakomicie sobie z tym wyzwaniem poradziła. Na 489 złożonych wniosków tylko 6% oceniono jako nieprawidłowe. Oczywiście, skala i waga błędów w poszczególnych przypadkach była różna.

W wypadku gminy Kozienice lista tych błędów była bardzo długa, i miały one zasadniczy charakter.

I tak, do wniosku „nie załączono mapy ewidencyjnej z oznaczeniem inwestycji, uwzględniającej zmiany wynikające z uzupełnionego wniosku (zmienione zostały wpisane we  wniosku: długość oraz lokalizacja inwestycji)”. „Nie zastosowano się do zalecenia dotyczącego usunięcia robót, które nie mogły zostać objęte dotacją, tj. nie zostały one wykluczone z załączonego przedmiaru”. Co więcej, „kosztorys inwestorski nie został dołączony do uzupełnienia; nie zastosowano się do zalecenia dotyczącego uzupełnienia kosztorysu o wyliczenia ilości poszczególnych pozycji”. Ponadto, stwierdzono „rozbieżność pomiędzy liczbą elementów oznakowania wpisaną we wniosku, a wynikającą z załączonego przedmiaru. I w końcu, „suma kwot wpisanych w poz. 8 i 9 wniosku przewyższała wartość zadania wpisaną w poz. 7”.

Koszt inwestycji

Gmina Kozienice mogła wnioskować o dofinansowanie 50% kosztów budowy drogi Majdany – Opatkowice. - Czyli o ile? – zapyta każdy zainteresowany wydawaniem gminnej kasy na komunalne inwestycje. Z tym, że w tym wypadku odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Na co zwrócili również uwagę urzędnicy oceniający wniosek, wskazując, że „suma kwot wpisanych w poz. 8 i 9 wniosku przewyższała wartość zadania wpisaną w poz. 7”; czyli, że wnioskowana kwota dotacji i udział wnioskodawcy przewyższa przewidywany koszt inwestycji.  

- Jak to możliwe?! – trudno powiedzieć, choć trzeba próbować znaleźć odpowiedź na to pytanie, bo ona w całej sprawie może mieć kluczowe znaczenie.

We wniosku, który gmina Kozienice złożyła do urzędu marszałkowskiego, jako przewidywany koszt realizacji inwestycji widnieje kwota 409.287,99 złotych. Połowa tej kwoty to 204.643 złotych, i ta wartość powinna zostać wpisana w poz. 8 wniosku. Chyba, że przewidywany koszt inwestycji (na dzień składania wniosku) był znacznie wyższy? Na przykład była to kwota ok. 700.000 złotych(?).

- Skąd to przypuszczenie? A no stąd, że już 16 kwietnia kozienicki ratusz informował na stronie internetowej gminy o wybraniu najkorzystniejszej oferty na realizację zdania pn. Budowa drogi łączącej wieś Majdany z Opatkowicami, a 24 kwietnia 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą. Zgodnie z umową koszt budowy drogi o długości ok. 1580 m wyniesie 2.349.000 złotych. Przy czym, tylko pierwszy etap (Ia) budowy drogi mógł być finansowany z dotacji (tj. ok 430 m drogi), co pozwala ostrożnie przyjmować, że kosztorys inwestorski powinien wskazywać wyższą kwotę, niż tę podaną we wniosku. (Oczywiście, przy założeniu, że kwota 2.349.000 złotych odpowiada wartości rynkowej).

Styl działania?

Burmistrz Tomasz Śmietanka, odpowiadając na pytania redakcji Tygodnika OKO, zapewniał, że budowa drogi łączącej wieś Majdany z Opatkowicami jako „zadanie (gminy – przyp. autora) jest przewidziane do finansowania ze środków własnych Budżetu Gminy Kozienice oraz środków pochodzących z Budżetu Województwa Mazowieckiego”. W tym drugim przypadku chodziło, rzecz jasna, o dotację, która mogła być przyznana gminie na podstawie wniosku złożonego do urzędu marszałkowskiego; gdyby został poprawnie wypełniony. Tak się jednak nie stało.

- Czy zatem burmistrz Śmietanka w piśmie z dnia 25 kwietnia 2018 roku wysłanym do redakcji Tygodnika OKO podawał nieprawdziwe dane? – Czy jest to metoda, a może już styl działania burmistrza, który w sytuacji niewygodnych pytań albo na nie nie odpowiada, albo po prostu wprowadza pytających w błąd?  - warto nad tym się zastanowić nieco dłużej. I to nie tylko w tej jednej opisywanej sprawie, lecz w szerszym aspekcie funkcjonowania burmistrza jako gospodarza gminy Kozienice.

Martin Bożek

 

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe