Re: Autostopem na wybory? Tak

  • 13.10.2018, 07:53 (aktualizacja 13.10.2018 08:16)
  • Edmund Kordas
 Re: Autostopem na wybory? Tak
Nie będzie dowozu mieszkańców sołectw Przewóz, Holendry Kozienickie i Wójtostwo do lokalu w Wólce Tyrzyńskiej.

 

Re: Autostopem na wybory? Tak!

Nie będzie dowozu mieszkańców sołectw Przewóz, Holendry Kozienickie i Wójtostwo   do lokalu w Wólce Tyrzyńskiej.  Taką decyzję, wygłoszoną kategorycznym tonem przez sekretarza urzędu miejskiego usłyszał sołtys Andrzej Lenarczyk podczas czwartkowego zebrania sołtysów i przewodniczących rad osiedli. Po czym , tak jak inni, otrzymał stos ulotek zachęcających do udziału w wyborach ( i nie tylko). Pan Andrzej pyta retorycznie: ale jak starsze osoby mają dojechać te kilka czy kilkanaście kilometrów. Na pytanie dlaczego pozbawiono ich (mieszkańców) możliwości głosowania w budynku byłej szkoły (obecnie WTZ) sekretarz Siderski zasłonił się przepisami. Dlaczego nie? Bo nie!  To kolejny przykład arogancji władzy choć akurat na pozór dobroduszny Stanisław nie jest w tym największym mistrzem. Kto miał styczność z szefem inwestycji w Urzędzie ten dopiero mógł się podszkolić w kategorii „złote myśli”.

Ciekawe czy uczestnicy debaty, która ma się jednak odbyć w przedwyborczy piątek 19.10br., zdołają coś wymyśleć w ostatniej chwili? Osobiście wątpię, tak jak dalej uważam, że debata nie dojdzie do skutku. Kogoś zabraknie,  a powód zawsze się znajdzie. Najmniej  debaty obawiają się  zarówno mocni merytorycznie , jak i w tzw. ”gębie”, Martin Bożek i Piotr Kozłowski.  Ewentualny blamaż Roberta Wojcieszka byłby katastrofą dla już i tak skłóconego Forum Kozienickiego ( i nie należy mylić Forum KW z Samorządowym Forum ZK). Na marginesie, w spotkaniu w CKA dot. debaty uczestniczyli 3.kandydaci za wyjątkiem R. Wojcieszka, który przysłał swojego przedstawiciela.

Jest jeszcze czwarty „ do brydża” – Artur Matera. Gdyby najazd „dobrej zmiany” na Kozienice miał przynajmniej w połowie taki efekt jak spotkanie liderów PiS w Zwoleniu, to już dzisiaj można byłoby stawiać na młodego kandydata duże pieniądze. Czy takie same sumy można za to postawić u bukmacherów przy nazwisku Sitkowski (Zbigniew), kandydacie PiS w wyborach do Rady Powiatu Kozienickiego? Oto jest pytanie. Cóż takiego uczynił więc był rzeczony Zbigniew. Otóż popełnił ulotkę, w zamyśle agitkę własnej osoby, w praktyce poświęconą prawie wyłącznie winom, przywarom czy innym brzydkim rzeczom popełnianym przez Forum Kozienickie jako takie , jak i ich członków. Zrobił się szum straszny. I chyba o to panu Zbyszkowi chodziło. Oficjalnie wiele osób wyraża swoje oburzenie ale tak już prywatnie to niekoniecznie.

Edmund Kordas

 

 

OKO 21/381 z 11.10.2018

Gmina Kozienice.  Autostop?!

Czy gmina po upadku kozienickiego PKS-u zorganizuje komunikację autobusową?

- OKO zapytało o to Martina Bożka, radnego i jednocześnie kandydata na burmistrza Kozienic.

 

Red.: Transport publiczny, z uwagi na upadłość kozienickiego PKS-u, to dziś wielki problem dla mieszkańców gminy Kozienice. Zapewne zetknął się Pan z nim podczas spotkań z wyborcami w trakcie kampanii.

 

Martin Bożek: Tak, to najczęściej poruszana kwestia. I ja też nie mam żadnej wątpliwości, że powinna ona zostać załatwiona od ręki przez gminę. Takie są oczekiwania mieszkańców i realne potrzeby lokalnych społeczności. Z tych też powodów w moim programie zapewnienie zbiorowej komunikacji autobusowej w mieście i na wsi jest jednym z priorytetów.

 

Red.: Jakie rozwiązania Pana zdaniem są możliwe do zastosowania?

 

MB: W tym zakresie możliwych jest kilka wariantów. Albo gmina we własnym zakresie będzie organizatorem transportu publicznego i powoła tzw. przewoźnika wewnętrznego, albo zawrze w trybie konkurencyjnym umowy z prywatnymi przewoźnikami. Trzeci wariant to powołanie przewoźnika z udziałem gminy i podmiotów prywatnych. O wyborze jednego z nich powinna zdecydować analiza ekonomiczna, czyli koszty. Potrzebne są również rozmowy z sąsiednimi gminami i władzami powiatu, ponieważ tylko tak ten problem możemy rozwiązać kompleksowo, a tego przecież domagają się mieszkańcy.

 

Red.: Jak Pan to widzi w szczegółach?

MB: Najpierw diagnoza potrzeb w ramach konsultacji z mieszkańcami, efektem której będzie optymalny rozkład jazdy, uwzględniający liczbę i kierunki tras oraz częstotliwość kursów. Potem wybór na podstawie analizy ekonomicznej jednego z możliwych wariantów, i w końcu zapewnienie jego finansowania w budżecie gminy na 2019 r. W tym zakresie liczę również na procedowaną aktualnie w parlamencie nowelizację ustawy o transporcie zbiorowym, w której mówi się o pożyczkach z budżetu państwa dla samorządów na organizowanie komunikacji gminnej.

Red.: Co z opłatami za przewóz? Czy przewiduje Pan jakieś ulgi?

MB: Maksymalne ceny biletów określa rada gminy, to ona też ustala ulgi za przejazdy, oprócz ulg ustawowych. Możliwym rozwiązaniem byłoby ustalenie ceny biletu jednorazowego na poziomie 1 złotego na terenie gminy. Jestem też zwolennikiem darmowej komunikacji dla seniorów i uczniów (także poza dowozem do szkół). Oczywiście, grupa docelowa osób objętych bezpłatnym przewozem mogłaby być szersza, ale to wymaga dodatkowych analiz ekonomicznych. To są jednak sprawy na później, teraz jak najszybciej należy zapewnić komunikację w gminie Kozienice.

Red.: Dziękuję za rozmowę.

MB: Dziękuję.

************************************************************

NA MARGINESIE

Swego czasu kozieniccy radni (miejscy) głosami rządzącego FORUM przegłosowali lokalizację lokali wyborczych. Grabie nigdy nie grabią od siebie więc aby zwiększyć szanse swoich kandydatów pokombinowali z obwodami i okręgami wyborczymi. I tak Aleksandrówka należy teraz do miejskiego okręgu nr 2, a przystosowany od lat dla osób starszych i niepełnosprawnych budynek byłej szkoły a obecnie siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przewozie okazał się zbędny. Niepotrzebny dla radnych FORUM ale nie dla mieszkańców okolicznych sołectw, którzy teraz będą musieli dotrzeć do lokalu w szkole w Wolce Tyrzyńskiej. Do Burmistrza Śmietanki pismo w imieniu sołectw Przewóz, Holendry Kozienickie i Wójtostwo, wystosował Andrzej Lenarczyk z Cudowa. Pismo, które trafiło na Parkową 25 września br. zawiera taki oto akapit: (…) Dużo się mówi o aktywności społecznej, zachęca do udziału w        wyborach a pozbawiono nas możliwości głosowania. Zamieszkują u nas osoby starsze, nie posiadające własnego środka transportu i które pomimo szczerych chęci nie są w stanie pokonać 11 kilometrów do lokalu wyborczego.

   Minęło ponad 2 tygodnie i nic się nie dzieje. Może więc kandydaci na stanowisko burmistrza zorganizują transport dla wyborców z Powiśla? A FORUM, no Forum pozostanie wstyd.

Edmund Kordas

Edmund Kordas
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nienada
Nienada 15.10.2018, 09:18
Wstyd Panie prezesie Wojcieszek ! Od 21 września na 1 stronie Echa Dnia wisi artykuł o PSZOKu w Kozienicach.
https://echodnia.eu/radomskie/…
jako materiał reklamowy. Wydawać kasę KGKu na autoreklamę własnej osoby !
Mojego głosu za taką reklamę z kasy KGKu nie otrzymasz !
Lex
Lex 17.10.2018, 14:19
a nie podpada to pod nielegalne finansowanie kampanii wyborczej ??
cichy
cichy 14.10.2018, 19:37
trzeba wybrać koniecznie radnego z powiśla , tylko żeby nie był z forum
cichy
cichy 14.10.2018, 19:36
trzeba wybrać koniecznie jakiegoś radnego z powiśla , tylko żeby nie był z forum
powiślok
powiślok 14.10.2018, 12:39
I to jest władza co ma wszystkich gdzieś. Widocznie "swoi" tam nie mieszkają albo mało ich,więc można ich olać .Czyli nikogo z tego Forum tam niema. Prosty wniosek. A Sitkowski napisał to co inni tak naprawdę myślą tylko boją się publicznie odezwać. Ale swoje muslą więc mam nadzieję że wreszcie odejdą te chłopki jak Wrona po 7 klasach

Pozostałe