Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 07:51
Przeczytaj!
Reklama

Dzień Kozienickiej Pisanki 2019

Wydarzeniem muzealnym 2019 r. dla Muzeum Regionalnego w Kozienicach jest niewątpliwie „Dzień Kozienickiej Pisanki 2019”.
Dzień Kozienickiej Pisanki 2019

Obejmuje on warsztaty plastyczne, o charakterze folklorystycznym, z zakresu tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego związanego z okresem wielkanocnym. Integralną część imprezy jest kiermasz twórców ludowych połączony z doradztwem i inspiracjami w zakresie kompozycji koszyczków wielkanocnych. W założeniach organizatorów „Dzień Kozienickiej Pisanki ” stanowi barwną wspólnotową manifestację przywiązania do rodzimych tradycji, kultywowania wielopokoleniowych zwyczajów. Celem tych wyjątkowych spotkań pozostaje także także konsolidacja, zacieśnienie więzów społecznych – rodzinnych, koleżeńskich, sąsiedzkich.

Nasze Muzeum posiada bogate doświadczenie oraz niezbędne zaplecze organizacyjne umożliwiające prowadzenie tego rodzaju zajęć, (odbywają się one nieprzerwanie od 2005 r. w działającej w jego strukturze organizacyjnej Regionalnej Pracowni Ceramiki i Plastyki Obrzędowej OPŁOTKI), Dotychczas ich adresatami były przede wszystkim  dzieci i młodzież szkolna. W minionym 2018 roku, po raz pierwszy organizując „Dzień Kozienickiej Pisanki”, nadaliśmy jej charakter powszechny, obejmujący  ogół mieszkańców naszego miasta oraz odwiedzających je gości i akcentujący w sposób szczególny rodzinny charakter warsztatów.

Okolicznością istotną dla całego projektu, zarówno w sferze koncepcji, przygotowań, jak i  samego jego przebiegu, są nietypowe warunki jakimi obecnie dysponuje muzeum przebywające w tymczasowych pomieszczeniach przydzielonych do czasu zakończenia prac. Przeprowadzenie imprezy wymagać więc optymalnego wykorzystania bardzo skromnej powierzchni, jaką dysponujemy, ale także stworzenia dodatkowych, formułowanych na bieżąco przesłanek, uprawdopodobniających sukces przedsięwzięcia. Dla sprawnego przebiegu imprezy zostaną w niej wyodrebnione trzy strefy:

- „strefa zapraszania”

- „strefa warsztatów „

- „strefa kiermaszu”.

 

1. „Strefa zapraszania” - otoczenie siedziby muzeum należące do     centrum miasteczka będącego miejscem spacerów kozieniczan. Przed  rozpoczęciem imprezy i w trakcie jej trwania pracownicy muzeum ubrani   w regionalne stroje ludowe zapraszać będą przechodniów do wzięcia w niej udziału. Formą „wejściówki”, a zarazem deklaracją przyjścia, będzie przyjęta przez

    osobę zaproszoną, gotowa do przyozdobienia wydmuszka. Strefę zapraszającą   stanowi też bezpośrednie otoczenie muzeum oddziaływujące na przechodniów  niecodzienną dekoracją związaną tematycznie pisankami oraz nastrojem  Świąt Wielkanocnych.

2. „Strefa warsztatów” -  to najważniejsze miejsce wydarzenia. Została ona  zaaranżowana w małej salce wykorzystywanej na co dzień jako miejsce lekcji  muzealnych i zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. W dniu imprezy  skupią się tu działania polegające na samodzielnym zdobieniu wielkanocnych pisanek przez jej uczestników. Wśród technik zdobniczych przewidziano     wykonywanie wzorów batikowych za pomocą płynnego wosku oraz wyskrobywanych na powierzchni jajka ostrym narzędziem. Zarówno sposoby zdobienia, jak i kompozycje nanoszonych wzorów nawiązywać będą do dawnych, stosowanych w tym zakresie w Puszczy Kozienickiej.

3. „Strefa kiermaszu” -  przewidziana została  w sali mieszczącej wystawę pt. „Mojej chaty niskie progi”. Rozwiązanie takie sprawdziło się świetnie w roku ubiegłym – naturalnie zaaranżowane wnętrze tradycyjnego wiejskiego domu w trafny sposób tworzyło scenografię kiermaszu, a uczestniczący w nim twórcy ludowi w swoich regionalnych strojach na jakiś czas zamienili się w jego autentycznych     mieszkańców. Uczestnicy warsztatów oraz pozostali goście będą mogli tu nabyć wiklinowe koszyczki na święcone, koronkowe i haftowane serwetki, palemki, niewielkie rzeźby ludowe. Ich twórcy z kolei dzielić się będą z gośćmi swą wiedzą i doświadczeniem. 

W ten sposób, pod okiem ludowej mistrzyni można będzie wykonać własną palemkę, czy skorzystać z nowych inspiracji, jak pięknie udekorować koszyk na Wielką Sobotę.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama