Jak się uczyć na studiach?

  • 30.06.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak się uczyć na studiach?
Nauka na studiach znacznie różni się od tej poznanej w podstawówce czy szkole średniej. Wtedy mieliśmy konkretne materiały, formy sprawdzające, a do tego czuwali nad nami rodzice i nauczyciele. Gdy idziemy na uczelnię praktycznie wszystko się zmienia. Jesteśmy dorośli i to tak naprawdę od nas zależy co w kierunku zdobywania wiedzy zrobimy. Książek akademickich jest mnóstwo, każdy wykładowca wymaga czego innego, a do tego egzaminy skumulowane w podobnych terminach. Aby to przetrwać musimy stworzyć swój własny system nauki. Dlatego mamy 5 rad, które mogą znacznie ten proces ułatwić.

Ucz się na bieżąco!

Oczywiście jest to stwierdzenie, które słyszymy od najmłodszych lat, jednak w przypadku studiów jest kluczowe. Nie ma nic gorszego niż zacząć się uczyć dzień przed egzaminem. Książek akademickich jest mnóstwo, do tego dochodzą prezentacje i notatki… tego się nie da ogarnąć w jedną noc. Oczywiście każdy student ma natłok zajęć i obowiązków, pomiędzy którymi ciężko znaleźć czas na regularną naukę, jednak wszystko jest do zrobienia. Wykorzystajmy czas spędzony w autobusie czy poświęćmy pół godziny na wieczorną lekturę poprzedniego tematu.

 

Rób własne notatki

Nasza szkolna nauka opierała się głównie na odgórnie narzuconych podręcznikach i ćwiczeniach. Na uczelni już nie jest tak łatwo. W zależności od konkretnego przedmiotu wykładowca przekazuje treści według swojego autorskiego programu i wykorzystuje do tego różne źródła. Oczywiście podaje tytuły książek akademickich, z których można skorzystać, jednak jest ich tyle, że nie sposób ich wszystkich zdobyć. Kluczowe jest to co mówi wykładowca. Nasze notatki przed egzaminem są najważniejsze, więc warto się do nich przyłożyć.

 

Od ogółu do szczegółu

Zazwyczaj wybieramy kierunek studiów, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami i posiadamy z niego jakieś podstawy. Jednak wraz z rozpoczęciem roku akademickiego okazuje się, że materiału jest tyle i jest tak skomplikowany, że to nie jest wcale takie proste. Dlatego na początku starajmy się zrozumieć kontekst i główne zasady danego tematu, a dopiero później sukcesywnie zagłębiajmy się w szczegóły.

 

Pozbądź się rozpraszaczy

Zasiadamy do książek akademickich i… okazuje się, że nie mamy kawy/ napisał do nas znajomy na facebooku czy w tle włączony jest telewizor z ciekawym programem. W ten sposób nasz materiał do przerobienia się bardzo rozciąga w czasie, po czym w ogóle nam się odechciewa. Aby nasza nauka była efektywna musimy pozbyć się rozpraszaczy i skupić się na tym co mamy do zrobienia. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu i będziemy zaskoczeni osiągniętymi efektami.

 

Zachowaj równowagę

Nie zapominajmy, że studiowanie to najlepszy okres w życiu, którego nie możemy zmarnować wyłącznie na siedzenie nad książkami akademickimi. Zróbmy co możemy i tyle. Ważny jest odpoczynek, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Żadne, nawet najcięższe studia nie mogą nam tego odebrać. Pamiętajmy o sobie, korzystajmy z życia, chodźmy na wydarzenia i imprezy ze znajomymi, w końcu zniżek studenckich wiecznie mieć nie będziemy.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: