Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:07
Przeczytaj!

Zasilacze programowalne DC a zasilanie odbiorników elektrycznych

Zasilanie odbiorników elektrycznych to bardzo ważna czynność, za którą odpowiedzialne są pewne sprzęty pomiarowe. Jednym z nich są zasilacze programowalne DC. Można je programować w wybrany przez siebie sposób, tak aby zapewnić odpowiednią dawkę energii odbiornikom. Takie działania sprawią, że będą mogły one przez dłuższy czas działać poprawnie. Zasilać można je napięciem stałym lub przemiennym, zależnie od tego, na jakim sprzęcie pracują badacze i elektrycy.
  • 11.03.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zasilacze programowalne DC a zasilanie odbiorników elektrycznych

Zdalne zarządzanie przyrządem

Sprzęt pomiarowy może być zdalnie zarządzany, a to wszystko dzięki specjalnym zastosowanym interfejsom. Z pewnością ułatwia to życie wielu osobom, które na co dzień wykorzystują zasilacze programowalne DC w swojej pracy laboratoryjnej lub inżynieryjnej. Urządzenie pozwala na dostarczenie energii o wartości od 1,5 kW do ponad 2000 kw. Oczywiście dostępnych jest na rynku wiele modeli, które udostępnia firma Tespol (http://tespol.com.pl/). Polecaną opcją są zasilacze Magna-Power z serii MT. Konstrukcja takich zasilaczy jest bardzo nowoczesna, ponieważ mogą się one łączyć z innymi środowiskami programistycznymi. Nie jest to trudne w realizacji dla osób, które na temat elektroniki i inżynierii mają nieco szerszą wiedzę.

Programowanie najważniejszych funkcji

Aparatura pomiarowa pozwala na programowanie w odbiornikach elektrycznych najważniejszych funkcji, bez których trudno byłoby o uzyskanie idealnych wyników pomiarów. Poza tym nie trzeba martwić się tym, że dane będą gdzieś znikały, gdyż zapisywane będą one bezpośrednio na urządzeniu na którym się pracuje. Naukowcy mają do nich wgląd. Dobrać można własnoręcznie:

  • zakres regulacji prądu,

  • zakres regulacji napięcia.

Zaletą jest też zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, w tym m.in. przeciwprzeciążeniowych i przeciwprzepięciowych. To pozwala na swobodną pracę z urządzeniem w każdych warunkach. Wyświetlacze znajdujące się w zasilaczach programowalnych DC są niezwykle przejrzyste. Można na nich obserwować np. wskazania prądu, napięcia oraz mocy w odbiornikach elektrycznych.

Zasilacz

Praca w trybie stabilizacyjnym

Urządzenia pomiarowe stworzono tak, aby mogły one pracować bez przeszkód w trybie stabilizacyjnym, jeśli chodzi o napięcie wyjściowe CV oraz prąd obciążenia CC. Dodatkowo można zdecydować się na włączenie blokady górnej, jeśli chodzi o wartość napięcia, prądu lub mocy. Wiele zależeć będzie od realizowanych badań i testów, ponieważ nie w każdym przypadku zastosowanie takiej blokady będzie konieczne. Zapisywanie wyników następuje automatycznie, odczytać da się 10 nastaw, okazuje się to być w pełni wystarczające dla inżynierów oraz elektroników. W aparaturze znajduje się też klawiatura numeryczna, aby można było wygodnie wprowadzać swoje ustawienia, które okażą się pomocne w wykonywaniu kolejnych czynności pomiarowych. Z pomocą cyfrowego pokrętła, służącego do przewijania, można poruszać się po menu funkcyjnym. Do kompletu producenci zasilaczy programowalnych DC dorzucają też zasilacze, kable USB oraz oprogramowanie, dlatego zainteresowani otrzymują profesjonalny zestaw pomiarowy. 

Inteligentny dom automatyka domowa sterowana telefonem komórkowym

--- Artykuł sponsorowany ---