Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:28
Przeczytaj!

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest cennym dokumentem, który posiada moc prawną. Podczas zawierania transakcji kupna sprzedaży auta z osobą fizyczną, najczęściej sporządza się taką umowę. Nie zapominajmy jednak o wielu ważnych elementach, które pozwolą nadać moc prawną dokumentowi i będą odróżniać umowę kupna sprzedaży samochodu od innych rodzajów umów cywilnoprawych. Co powinna zawierać taka umowa? Jaką formę może przybierać i co warto o niej wiedzieć?
  • 17.01.2024 09:49
Umowa kupna sprzedaży samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Okazuje się, że przepisy prawne nie wskazują bezpośrednio tego, w jakiej formie powinna być zawarta umowa kupna sprzedaży samochodu. To oznacza, że do dyspozycji mamy także formę ustną, przy czym znacznie lepszym rozwiązaniem jest umowa na piśmie. Dokument może nam się bowiem przydać w urzędzie skarbowym lub w wydziale komunikacji. Poza tym forma pisemna jest nieoceniona w celach dowodowych, przykładowo gdy dojdzie do sporu pomiędzy stronami. Jest ona wymagana zwłaszcza wtedy, gdy kupująca osoba jest przedsiębiorcą, a auto ma służyć działalności gospodarczej. W efekcie umowa sprzedaży stanowi zarówno dowód zakupu, jak i dowód księgowy, dzięki któremu można dokonać zapisu w księdze podatkowej lub rachunkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zgodnie z umową kupna sprzedaży auta, sprzedający ma obowiązek przenieść własność pojazdu na kupującego. Dodatkowo musi wydać przedmiot umowy, natomiast kupujący uiszcza określoną zapłatę. Faktem jest, ze stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, lecz także osoby prawne. Powinny one zostać oznaczone, tak aby można było je zidentyfikować. 

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Jakie elementy są najważniejsze w umowie kupna sprzedaży samochodu? Przede wszystkim należy wskazać dane identyfikacyjne kupującego i sprzedawcy wraz z ich adresami i seriami oraz numerami dowodów osobistych. Sprzedawcą może być pełnomocnik właściciela auta wtedy, gdy posiada pełnomocnictwo sprzedaży. W każdym przypadku warto zadbać o to, aby umowa kupna sprzedaży auta zawierała następujące elementy:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Strony umowy
  • Opis przedmiotu transakcji (marka auta, rok produkcji, numer nadwozia, silnika, karty pojazdu, numer rejestracyjny, kolor, aktualny przebieg)
  • Cena sprzedaż samochodu - w formie wartościowej i słownej
  • Oświadczenie kupującego o tym, że zna stan techniczny samochodu
  • Informacje odnośnie tego, kiedy auto zostanie przekazane kupującemu
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy każdej ze stron

Nie zapominajmy także o pozostawieniu miejsca w umowie na uwagi dodatkowe. Jest to istotne wtedy, gdy auto jest używane i posiada niesprawne elementy, które warto tutaj wskazać. W uwagach wypisujemy też dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu, które podnoszą jego wartość (np. wewnętrzny monitor pokładowy, bagażnik dachowy). Umowa kupna sprzedaży auta powinna zawierać cenę sprzedaży w formie nie tylko wartościowej, lecz także słownej! Wskazana kwota nie jest wyznacznikiem wartości, jaka jest opodatkowana poprzez podatek PCC. Jest on bowiem regulowany od ceny rynkowej pojazdu - gdy jest ona wyższa niż cena na umowie sprzedaży, stosuje się cenę rynkową. Podatnik nie musi uiszczać podatku PCC w sytuacji, gdy nabywa auto o wartości niższej niż 100 złotych. Warto zauważyć, że podatek od kupna auta wynosi 2 procent od jego wartości rynkowej. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ogromnie ważne jest to, że sprzedaż samochodu z majątku prywatnego może wpływać na skutki na gruncie podatku dochodowego u sprzedawcy. W takim przypadku wyróżnia się kilka przesłanek, jakie dotyczą przykładowo sprzedaży auta będącego majątkiem firmy i wycofanego na cele prywatne, sprzedaży auta zakupionego prywatnie lub otrzymanego w darowiźnie/spadku, czy też sprzedaży auta, który został prywatnie wykupiony z leasingu. 

 Sprzedaż lub zakup samochodu to zawsze spore wyzwanie, które wzbudza w nas wiele wątpliwości. Zadbajmy o to, aby umowa kupna sprzedaży została zawarta w formie pisemnej. 

Materiał zewnętrzny