Gmina Głowaczów w walce z epidemią koronawirusa

  • 20.05.2020, 12:51 (aktualizacja 20.05.2020, 13:18)
  • Albert Kopański
Gmina Głowaczów w walce z epidemią koronawirusa
Wiele samorządów i organizacji pozarządowych jest teraz na pierwszej linii frontu walki ze społecznymi konsekwencjami epidemii, a ich działania dają ludziom nadzieję i pozytywną energię.

W tej trudnej sytuacji wynikłej z epidemii koronawirusa, po raz kolejny wiele osób udowodniło, że ma serce znacznie bardziej po lewej stronie i ruszyło z bezinteresowną pomocą dla drugiego człowieka.

Wiele samorządów i organizacji pozarządowych jest teraz na pierwszej linii frontu walki ze społecznymi konsekwencjami epidemii, a ich działania dają ludziom nadzieję i pozytywną energię.

Odzew ze strony wspierających przede wszystkim służbę zdrowia przeszedł najśmielsze oczekiwania, a liczba chętnych, którzy postanowili zaoferować bezinteresowną pomoc ciągle rośnie.

Gmina Głowaczów włączyła się w akcję, którą koordynował Wójt Gminy – Hubert Czubaj. Kwota wsparcia jaką udało się zaangażować to ponad 31.000,00 zł, które przeznaczono na zakup kombinezonów ochronnych, płynów do dezynfekcji, maseczek oraz rękawiczek. Dary przekazane zostały personelowi medycznemu SPZZOZ w Kozienicach oraz druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Głowaczów.

Swą pomoc zaoferowały również Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Głowaczów, które w odpowiedzi na apel Stowarzyszenia „Grabowianie” przyłączyły się do akcji szycia maseczek. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich skorzystały ze wsparcia wielu indywidualnych darczyńców, którzy na miarę własnych możliwości przekazywali środki pieniężne lub wsparcie rzeczowe.

KGW „GŁOWACZOWIANKI” z Głowaczowa: na początku działania maseczki szyło 5 krawcowych. Informacje o pomocy Koła sprawiły, że dołączyły kolejne krawcowe z Głowaczowa oraz darczyńcy. Krąg ludzi dobrej woli współpracujących z KGW „GŁOWACZOWIANKI” wyszedł poza Głowaczów, włączając do grona szyjących panie z Leżenic, z Podmieścia, z Cecylówki-Brzózkiej, ze Studni, z Ignacówki Bobrowskiej i Lipy. W akcji „Szyjemy maseczki” uczestniczą 22 panie, w tym 13 krawcowych. Inicjatywa podjęta przez KGW „Głowaczowianki” znalazła w gminie Głowaczów wielu przyjaznych sojuszników. Rosły stosy uszytych maseczek, ale powiększało się też grono osób obdarowanych. Maski trafiły do szpitali w Kozienicach, Radomiu, Domu Pomocy Społecznej, policji, darczyńców; w Głowaczowie do Ośrodka Zdrowia i Pogotowia Ratunkowego, Banku Spółdzielczego, UG - Wodociągi i kanalizacja, GOPS – u, strażaków z OSP Głowaczów i OSP Lipa, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wspólnoty Gruntowej Głowaczowa oraz do mieszkańców Głowaczowa.

KGW „Marianianki” z Marianowa: W czasie obecnej pandemii „Marianianki” również odpowiedziały na apel Stowarzyszenia z Grabowa i dołączyły do akcji szycia maseczek. Uszyły 1300 maseczek ochronnych oraz wiele odzieży ochronnej, między innymi fartuchy i kombinezony. Zostały one przekazane do DPS-ów w Kozienicach oraz szpitali w Kozienicach i Radomiu. Szczególne podziękowania za ciężką pracę, przewodnicząca Koła kieruje do pań: Halina Cywka, Antonina Głowacka, Sylwia Skiba, Joanna Głowacka oraz Danuta Nowakowska. Dodatkowo z inicjatywy Pani Radnej zorganizowana była zbiórka pieniędzy na zakup kombinezonów ochronnych dla kozienickiego szpitala, i tu „Marianianki” również miały swój duży udział. Obecnie w parafii w Cecylówce-Brzózkiej zbierana jest pomoc dla Sióstr Zakonnych z Radomia, które opiekują się ludźmi starszymi i chorymi. Tę akcję również wspomagają panie z Koła „Marianianki” przekazując maseczki ochronne oraz paczki żywnościowe.

KGW „Wólczanki” z Wólki Brzózkiej: to kolejne Koło, które szyje maseczki dla „Stowarzyszenia z Potrzeby Serca” w Grabowie nad Pilicą. Członkinie Koła wspólnie uszyły 800 maseczek. Osobami, które aktywnie wzięły udział w tej akcji są: Grażyna Paluszek, Genowefa Sowińska, Barbara Mańturzyk, Agnieszka Brudnicka, Stanisława Mańturz, Renata Mańturz oraz Bożena Kucharczyk. Maseczkami został obdarowany szpital w Kozienicach, szpitale w Radomiu oraz Dom Pomocy Społecznej im. Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach. Panie zorganizowały dobrowolną zbiórkę dla mieszkańców wsi Wólki Brzózkiej, w celu uszycia kombinezonów ochronnych dla lekarzy ze szpitala Powiatowego w Kozienicach. W sumie zebrano 580 zł, a kwotę przeznaczono na uszycie 20 kombinezonów, które osobiście zostały przekazane przez panią Grażynę Paluszek i Annę Urbaniak do oddziału zakaźnego w Szpitalu Kozienicach. Na ten oddział podarowano też 60 maseczek, które zostały uszyte z materiału zasponsorowanego przez „Stowarzyszenie z Potrzeby Serca”. Panie są w trakcie szycia fartuchów dla lekarzy i pielęgniarek, które przekażą do szpitala Powiatowego w Kozienicach. W dalszym ciągu odbywają się zbiórki pieniędzy, które zostaną spożytkowane na pandemię związaną z koronawirusem.

KGW w Brzózie: panie uszyły ponad 500 maseczek, które przekazały personelowi medycznemu ze szpitali oraz zakładowi opiekuńczo-pielęgnacyjnemu. Ponadto zorganizowały zbiórkę pieniędzy, które przeznaczyły na zakup 50 kombinezonów ochronnych, przyłbic - które przekazały Oddziałowi Zakaźnemu Szpitala w Kozienicach. Panie wsparły maseczkami klub dyskusyjny działający przy Bibliotece Publicznej filia w Brzózie oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózie.

Do akcji dołączyli również Radni Gminy Głowaczów, którzy kupili i dostarczyli 60 kombinezonów ochronnych dla Szpitala Powiatowego SPZZOZ w Kozienicach o wartości 2140,20 zł.

Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności oraz solidarności w obecnej trudnej sytuacji w walce z epidemią koronawirusa.

Dziękujemy wszystkim i życzymy wytrwałości, a my wierzymy, że wspólnymi siłami przezwyciężymy ten trudny okres naszego życia. „WARTO POMAGAĆ!"

 

(tekst nadesłany)


 

Albert Kopański

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe