Święta - podsumowanie Policji

  • 27.12.2016, 16:10
  • Mat. KWP z. w Radomiu
Święta - podsumowanie Policji Mat. KWP z. w Radomiu
Podczas świątecznego weekendu na mazowieckich drogach doszło do 22 wypadków, w których zginęło 5 osób. Spośród tych ofiar aż trzy to piesi. 23 osoby zostały ranne. Policjanci zatrzymali łącznie 73 nietrzeźwych kierujących. 

Dla wielu z nas okres świąt to czas odpoczynku, spędzania czasu z rodziną, natomiast dla policjantów jest to czas intensywnej pracy. W dniach od 23 grudnia do 8 stycznia na terenie całego garnizonu mazowieckiego policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczne Święta 2016". Tak jak i w latach ubiegłych w świąteczny weekend niemal 4 400 mazowieckich funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem podróżujących. Zwracano uwagę na stan trzeźwości kierujących, przypadki przekraczania prędkości oraz przestrzeganie obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa oraz prawidłowego przewożenia dzieci. Szczególną uwagę zwracano także na zachowanie kierujących, jak i pieszych w rejonach przejść dla pieszych. Więcej patroli było także na trasach wylotowych, w rejonach dworców, a także na osiedlach mieszkaniowych naszego województwa. 

W ciągu zaledwie czterech świątecznych dni na mazowieckich drogach doszło do 22 wypadków, w których zginęło 5 osób. Zaznaczmy, że spośród tych ofiar aż trzy to piesi. Piesi, którzy poruszali się w miejscach nieoświetlonych nie używając elementów odblaskowych. I choć przepisy zobowiązują do stosowania odblasków podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym to policjanci apelują o to by zawsze w miejscu widocznym na odzieży mieć taki element, bo ma to niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Być może gdyby ci piesi mieli odblaski nie doszłoby do tych tragedii. 
We wszystkich wypadkach 23 osoby zostały ranne. 

Podczas świąt nie obyło się też bez nietrzeźwych kierujących. Mazowieccy policjanci zatrzymali aż 73 kierujących,  którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę „na podwójnym gazie", ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Pamiętajmy także o odpowiedzialności karnej, że według Kodeksu Karnego osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd zarówno w ruchu lądowym, wodnym jak i powietrznym, może zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat. Trzeba pamiętać też, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację. Dużą rolę odgrywają członkowie rodzin takich kierowców, albo pasażerowie, którzy widząc tego typu sytuację powinni ostro zareagować, nawet odbierając kluczyki do samochodu, aby uniemożliwić jazdę by nie doszło do tragedii. 

Mat. KWP z. w Radomiu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe