Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:31
Przeczytaj!

Jakie przyprawy dodać do swojskiej kiełbasy domowej?

  • 19.01.2024 10:57
Jakie przyprawy dodać do swojskiej kiełbasy domowej?

Swojska kiełbasa wędzona to znakomita gratka dla tych wszystkich entuzjastów polskiej kuchni, którzy w trakcie kulinarnej uczty cenią sobie nie tylko walory smakowe, ale również właściwości zdrowotne i życie w duchu zrównoważonego rozwoju. W tym artykule przybliżymy rozmaite przyprawy do kiełbasy swojskiej domowej, które warto dodać.

Czym przyprawić swojską kiełbasę - krótkie omówienie kluczowych zasad

Podstawowymi przyprawami, które dodaje się do kiełbasy swojskiej wędzonej, są sól, pieprz i czosnek. Istnieją dwie popularne zasady, co do ilości rzeczonych dodatków.

Pierwsza z nich mówi o tym, że na 1 kilogram mięsa należy dodać 15 gramów soli. Druga z nich sprowadza się do zastosowania odpowiednich proporcji tych podstawowych przypraw. W takim przypadku na 1 porcję pieprzu przypadają 2 porcje czosnku i 3 porcje soli.

Swojska kiełbasa domowa - alternatywne pomysły na doprawienie produktu

Oczywiście kiełbasa wiejska z jałowcem jest takim wyrobem, który kompetentni kucharze - poprzez swój talent i wartościowe pomysły - mogą znakomicie urozmaicić. Niewątpliwie pomocnymi we wszelkich eksperymentach kulinarnych przyprawami są ziarna gorczycy, majeranek, jałowiec i ziele angielskie.

Ziarna gorczycy nie tylko nadają charakterystyczny wyrazisty smak kiełbasie, ale również konserwuje wyrób, przede wszystkim dzięki swoim udowodnionym właściwościom bakteriobójczym.

Aby wzbogacić walory smakowe kiełbasy swojskiej wędzonej dostępnej w sklepie Magdy Gessler (https://delikatesy.ufukiera.pl/kielbasa-wiejska-z-jalowcem-wedzona,2), wykorzystano majeranek. Fakt zastosowania tego dodatku nie dziwi, z uwagi na ponadprzeciętne właściwości antyoksydacyjne majeranku. Konkretyzując, wspomniana przyprawa gwarantuje długą świeżość produktu, zapobiegając procesowi jełczenia.

Kulinarnym akcentem, który definiuje unikalny charakter kiełbasy wiejskiej wędzonej, jest jałowiec. Magda Gessler nie mogła się mylić, firmując swojską kiełbasę wędzoną swoim nazwiskiem - jałowiec bowiem nie tylko nadaje wyrobowi charakterystyczny aromat kojarzony z dziewiczym sosnowym lasem, ale wykazuje również dobroczynne dla ludzkiego organizmu działanie.

Kolejna przyprawa do kiełbasy - ziele angielskie - ma bogate zastosowanie w kuchni. Jako ciekawostkę warto dodać, że może być ono dodawane nie tylko do różnorakich mięs, ale też do wykwintnych deserów czekoladowych. Ziele angielskie nie tylko nadaje mięsu intensywny smak, ale również przyjemny urzekający zapach dzięki bogatej zawartości olejków eterycznych, między innymi takich jak orzeźwiający i pikantny cyneol oraz korzenny eugenol.