Pluskwę zwalczaj skutecznie

  • 11.02.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Pluskwę zwalczaj skutecznie
Pluskwa powraca. Jeden z najbardziej niechcianych insektów domowych ponownie pojawia się w domach i biurach. Walka z nią jest nie tylko uciążliwa, ale niejednokrotnie niemożliwa bez pomocy profesjonalnej ekipy zwalczającej insekty.

Z pluskwą w domu

 

Pluskwa domowa to pasożyt żywiący się krwią człowieka. Jest nazywana również pluskwą łóżkową, ponieważ najczęściej to tam jest aktywna – nocą przyciąga ją do ludzkiego ciała wydzielane przez nie ciepło. Nie do końca wiadomo, jak pluskwy docierają do naszych domostw. Najprawdopodobniej przywozimy je z hoteli, akademików i szpitali, mogą pochodzić z używanych mebli z odzysku, ze środków transportu zbiorowego, kin i teatrów. Kiedy insekt znajdzie się w mieszkaniu, szybko się po nim przemieszcza. Miejscem zagnieżdżenia pluskwy są na ogół tapicerowane meble, zasłony i żaluzje, można ją także znaleźć pod tapetami i ramami obrazów, w płytach i książkach. Pluskwy mają płaskie, owalne i zwężające się z przodu ciała oraz niewielkie rozmiary – dorosłe osobniki osiągają około 3 mm szerokości i 5 mm długości. Ze względu na swoją wielkość, kształt i kolor przypominają pestkę jabłka. Samica składa codziennie kilka jaj, a w ciągu całego swojego życia może ich złożyć do 500.

 

Aparat do gryzienia

 

Pluskwa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, obecnie jej główną ofiarą jest człowiek. Za pomocą aparatu kłująco-ssącego wstrzykuje substancję znieczulającą, a następnie z miejsca ukąszenia wysysa krew. Ugryzienie pluskwy pozostawia na skórze zaczerwienione i powoduje swędzenie. Ślady pojawiają się na ogół na brzuchu i plecach, szyi i ramionach, najczęściej po kilka w jednej linii. Bywa, iż u osoby ze skłonnościami alergicznymi na skórze pojawi się wypukły, czerwony obrzęk, a nawet 5 cm rumień. Uważa się, iż insekt może roznosić m.in. bakterie gronkowca złocistego odpowiedzialnego za wiele chorób.

 

Skuteczna walka

 

Ślad po ugryzieniu jest najczęściej pierwszym sygnałem obecności owada. Jeśli prócz tego, po przeprowadzeniu oględzin w pomieszczeniu można znaleźć np. niewylęgnięte jaja, wylinki larw, żywe lub martwe owady lub ślady krwi na pościeli, należy szybko reagować i rozpocząć z pasożytem walkę. Ze względu na wielkość i zwyczaje owada, domowe sposoby na pozbycie się pluskiew są mało skuteczne. W takich przypadkach konieczne staje się skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy. Działają one na terenie wielu dużych miast, m.in. w Warszawie, w której w ostatnim czasie odnotowano rozprzestrzenianie się pluskwy. Usługa jest bezpieczna, kompleksowa, obejmuje dezynsekcję całego mieszkania i wyposażenia. Daje największą gwarancję skutecznego pozbycia się insekta.

Zwalczanie pluskwy w Warszawie – sprawdź więcej szczegółów

Grupa Tipmedia
Podziel się: