Czy Google Chrome oznaczy Twoją stronę jako niebezpieczną?

  • 11.06.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy Google Chrome oznaczy Twoją stronę jako niebezpieczną?
Od lipca 2018 roku przeglądarka Google Chrome wprowadza istotne zmiany: od tej pory strony internetowe bez certyfikatu SSL będą oznaczone jako "niebezpieczne". Może to skutecznie odstraszyć wszystkich potencjalnie zainteresowanych treściami, które zamieszczamy - a w przypadku sklepów internetowych - potencjalnych klientów. Z tego powodu, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na instalację certyfikatu SSL. Koszty z tym związane będą o wiele mniejsze niż utrata całości ruchu z dnia na dzień.

Czym jest certyfikat SSL?

Na początek warto wyjaśnić czym są certyfikaty SSL to narzędzia, które służą zapewnieniu poufności danych wysyłanych w Internecie, a także zapewniają wiarygodność domeny, zawierając informacje o właścicielu domeny i jego adresie. Obecnie wykorzystanie certyfikatu SSL w celu ochrony wysyłanych danych jest standardem. Wyobraźmy sobie, że prowadzimy sklep internetowy. Klient dokonując zakupów wprowadza cały szereg poufnych danych: imię i nazwisko, adres, a także numery kart płatniczych i kody zabezpieczające. Certyfikat SSL sprawia, że dane te przesyłane są do serwera w formie szyfrowanej. Jeżeli jednak strona nie posiada zainstalowanego certyfikatu SSL, wszystkie dane, które wprowadzamy, mogą być widoczne dla hackerów.

Do szyfrowania przesyłanych danych w Internecie wykorzystywane są specjalne klucze. Im klucz jest dłuższy, tym większe bezpieczeństwo zapewnia. Obecnie najbardziej popularne są klucze 128 lub 256 bit. Certyfikaty bezpieczeństwa wystawiane są przez niezależne podmioty. Obecnie, właściciele stron i sklepów internetowych mogą sobie nie zdawać sprawy, że brak certyfikatu naraża dane odwiedzających i klientów na zagrożenie. Często dopiero zawirusowanie strony lub wyciek danych jest alarmującym sygnałem, że coś dzieje się nie tak. Nowa polityka Chrome sprawi, że odwiedzający strony bez certyfikatu od razu będą informowani o tym, że jest ona "niebezpieczna".  Taki komunikat może bardzo skutecznie odstraszyć wszystkich potencjalnych klientów, bez względu na to, jakie jest realne ryzyko.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację certyfikatu SSL?

Dane na temat stosowania certyfikatów SSL są szokujące. Z badań* wynika, że z przeanalizowanych 10 tysięcy najpopularniejszych stron aż 65% nie posiadało poprawnie zainstalowanego certyfikatu SSL. Tymczasem nawet nie biorąc pod uwagę ostrzeżeń wydawanych przez przeglądarki, stosowanie certyfikatu ma wiele zalet. Przede wszystkim certyfikaty te są niezawodne. Jak dotąd nikomu nie udało się złamać ich zabezpieczeń. Ponadto certyfikaty SSL utrudniają phising  - oszustwo polegające na wyłudzeniu danych przy pomocy stron do złudzenia przypominających inne. Co więcej, zastosowanie certyfikatów SSL korzystnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarkach internetowych. Niektóre z certyfikatów SSL są bardzo tanie, a osoby, które jedynie hobbystycznie prowadzą niewielkie serwisy mogą zdecydować się na darmowe certyfikaty Let's encrypt, który zapewnia podstawowy poziom bezpieczeństwa.

 

Nie potrafisz prawidłowo wdrożyć certyfikatu SSL na swojej stronie www? Skorzystaj z pomocy firmy Media Click – tworzącej i pozycjonującej strony internetowe na platformie wordpress.

Grupa Tipmedia
Podziel się: