Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 maja 2025 08:34
Przeczytaj!
Reklama

Urlop w górach. Jak odpoczywać, to tylko na gorczańskiej polanie

Rozległe hale, z których rozciągają się widoki na Tatry, Beskid Sądecki i Wyspowy oraz Pieniny, to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Gorców. Polany zostały utworzone przez wypalanie lasu pod pastwiska, a potem z pomocą wyrębów poszerzane. Stąd pochodzi również nazwa pasma górskiego Beskidów Zachodnich, położonego między dolinami Raby i Dunajca – Gorce („gorzeć” – palić się, płonąć).
  • 19.03.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Urlop w górach. Jak odpoczywać, to tylko na gorczańskiej polanie

Stanąć na rozrogu

Gorczańskie szczyty wprawdzie nie imponują wysokością, ale mimo to kwitnie tu turystyka piesza, rowerowa i konna. Osobliwością Gorców jest Turbacz, będący rozrogiem, od którego biegnie siedem grzbietów górskich: Pasmo Gorca, Mostownica i Kułdoń, Turbaczyk, Suchy Groń, Obidowiec, Średni Wierch i Bukowina Obidowska. Są one wielką atrakcją dla miłośników górskich wędrówek, dostarczają niepowtarzalnych widoków, ciszy i spokoju. Przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu Turbacza można dostrzec nawet zabudowania Krakowa (oddalonego o około 80 km). Dla turystów wyznaczono kilkanaście szlaków pieszych (najpopularniejszy Główny Szlak Beskidzki), 7 - rowerowych i 7 szlaków konnych.

Konieczność ochrony pięknego krajobrazu oraz unikalnych walorów przyrodniczych dostrzeżono już w 1927r. – na tych terenach funkcjonował rezerwat przyrody im. Władysława Orkana. Ponad pół wieku później (w 1981r.) utworzono Gorczański Park Narodowy. Jego symbolem jest salamandra plamista, a jego siedziba to Poręba Wielka. Park Narodowy stoi na straży unikalnych widoków, a także górskich przedstawicieli fauny ( traszka karpacka, cietrzew, głuszec, orzeł przedni, niedźwiedź brunatny, ryś, żbik i in.) i flory (podejźrzon lancetowaty - być może już wyginął, zarzyczka górska, fiołek dwukwiatowy, skalnica gronkowa i in.).

Urlop w górach

Gdzie zacząć przygodę z Gorcami?

Poręba Wielka, mimo że jest wsią, posiada rozbudowaną bazę noclegową i jest doskonałym miejscem do dalszych wędrówek, turystyki rowerowej czy turystyki konnej. Każdy turysta znajdzie tam odpowiedni dla siebie hotel czy tez kwaterę. To doskonałe miejsce na urlop w górach. Sama w sobie, miejscowość oferuje kilka atrakcji turystycznych - godny odwiedzenia jest XVI-wieczny Park Wodzickich z ruinami zabudowań dworskich. Drzewostan parku z Wiązami Łokietka i Chłosty (największe wiązy w Polsce) powinien budzić wielki podziw – niektóre okazy liczą nawet po 300-400 lat.  We wsi znajduje się Muzeum Biograficzne Władysława Orkana (poety i powieściopisarza) tzw. „Orkanówka”. Odkryto tutaj również pokłady wód geotermalnych (solanki jodobromowe) o temperaturze 42° C, działających leczniczo na wiele schorzeń . Z Koninek (przysiółek Poręby Wielkiej) zielonym szlakiem dotrzeć można na polanę Suhora, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Czyste i nieoświetlone niebo w tej okolicy, pozwala w bezchmurne noce podziwiać gwiazdy. Stąd również wiedzie najkrótszy szlak na Turbacz.

Zimą króluje tu turystyka narciarska – szczególnie Koninki to raj dla narciarzy. Wyciągiem krzesełkowym dojechać można na górę Tobołów (964 m), funkcjonują też 3 wyciągi talerzykowe. Na polanie Starmaszka funkcjonuje stacja narciarska wraz z bufetem dla narciarzy. Narciarskie trasy zjazdowe są urozmaicone, dlatego bez względu na umiejętności i wymagania co do stoku , każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla fanów zimowego szaleństwa są tu również narciarskie trasy biegowe, jak chociażby najpopularniejsza „Śladami Olimpijczyków”. Fani biegówek znajdą tu świetne warunki śniegowe, solidne podbiegi i, co nie jest bez znaczenia, cudowne widoki. A po wbiegnięciu na Turbacz mogą posilić się w schronisku zupą czosnkową i gorącą herbatą.

 

Hotel Górski Raj

Poręba Wielka 765 / Koninki

34-735 Niedźwiedź

Tel. 183318011

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anonimTreść komentarza: NO to ciekaweData dodania komentarza: 4.03.2025, 21:53Źródło komentarza: GRABÓW NAD PILICĄ: SZKOŁA NIEWESOŁA I RADA NIERADAAutor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?
Reklama
Reklama