Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 03:20
Przeczytaj!
Reklama

50 lat PTTK w Kozienicach

W 1966 r. świętowano i tysiąclecie państwowości polskiej, i tysiąclecie chrztu. W Kozienicach zaś grupa osób chętnych poznawać świat powołała do życia oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. 15 listopada w Sali kameralnej CKA świętowano jubileusz organizacji.
50 lat PTTK w Kozienicach

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć różnego rodzaju podsumowań. Prezes kozienickiego oddziału – Arkadiusz Nowakowski przypomniał, że korzenie PTTK sięgają 1950 r., kiedy to dwie największe organizacje turystyczno-krajoznawcze, tj. istniejące od 1873 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz założone w 1906 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, dokonały scalenia.

Działalność kozienickiego oddziału w latach 60. i 70. skupiła się na budowie struktur. Pierwsza siedziba organizacji mieściła się przy ul. Warszawskiej 35, a od 1973 r. przy al. 1 Maja (przeprowadzka na ul. Kopernika 8/31 miała miejsce dopiero na początku br.). W 1969 r. miała miejsce pierwsza edycja Zlotu Młodych Krajoznawców – imprezy, która odbywa się po dzień dzisiejszy. W latach 80. PTTK o. Kozienice posiadał nawet 1000 członków, a pod koniec dekady funkcjonowało 16 kół. Kolejna dekada była dla organizacji próbą odnalezienia się w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości. Obecnie główny ciężar działalności oddziału skupił się na rozwijaniu zainteresowań młodzieży szkolnej. W maju br. w Kozienicach odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, co jest nie mały wyróżnieniem.

Warto podkreślić, że wśród laureatów konkursów PTTK znalazło się wielu uczniów z regionu, m.in. z Zespołu Szkół Nr 1 w Kozienicach oraz szkół podstawowych w Janikowie i Brzeźnicy.Warto podkreślić, że wśród laureatów konkursów PTTK znalazło się wielu uczniów z regionu, m.in. z Zespołu Szkół Nr 1 w Kozienicach oraz szkół podstawowych w Janikowie i Brzeźnicy.

W dalszej części imprezy miały miejsce wyróżnienia i podziękowania. Prezes A. Nowakowski otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Turystyki, a Ryszard Wojcieszek – nauczyciel i działacz PTTK – Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wręczenia ww. odznaczeń dokonał starosta Andzej Jung wraz z prezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargiel.

Przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego – Izabela Stelmańska przekazała dla kozienickiego oddziału medal Pro Mazovia. Byli prezesi organizacji otrzymali dyplomy z podziękowaniami (Roman Wysocki, Bogusław Górniak, Maciej Bochnia, Ryszard Daniec, Stanisław Piętka, Jan Jadachowski).

Ponadto wyróżnieni zostali: Ewa Duma, Piotr Maciejewski, Mirosław Mazur (Złota Odznaka Honorowa PTTK); Jolanta Zdrzalik oraz Krzysztof Siębor (Brązowa Odznaka Honorowa PTTK); Ewa Bogacka i Małgorzata Wójtowicz (Srebrna Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży); Maciej Zając (Brązowa Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży); Justyna Zdrzalik, Mariana Maciejewska, Agata Maciejewska, Wojciech Maciejewski (Dyplomy Zarządu Głównego PTTK).

Członkowie kozienickiego oddziału PTTK nie pozostali dłużni – podziękowali przedstawicielom samorządu oraz instytucjom publicznym – KCRiS, KDK, Kozienickiemu Stow. Rekonstrukcji Historycznej, Nadleśnictwa Kozienice, Eneii Wytwarzanie i innym.

Podczas okolicznościowych przemówień starosta A. Jung docenił wkład kozienickiego oddziału w promocję regionu, a wiceburmistrz Małgorzata Bebelska podkreśliła rolę pasji i zaangażowania w odkrywaniu małych ojczyzn. Prócz tego głos zabrali m.in. prezes TMZK Lech Wiśniewski, dyrektor CKA Elwira Kozłowska oraz przedstawiciele innych oddziałów PTTK (Ursus, Warka, Radom). W wypowiedziach tych powtarzał się motyw „pozytywnej zazdrości” – podziwu dla dokonań oraz tradycji, która trwa już pół wieku.

Uroczystość zakończył koncert na fortepian i saksofon wykładowców Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach – Piotra Wysockiego i Piotra Wołowicza. Imprezę prowadził Mirosław Mazur – nauczyciel ZS nr 1, wiceprezes PTTK o. Kozienice i wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
News will be here
Reklama