Granitowy Tulipan dla Enei Wytwarzanie

  • 11.06.2018, 00:03
  • Edmund Kordas
Granitowy Tulipan dla Enei Wytwarzanie
Kapituła konkursu uhonorowała spółkę za wybudowanie bloku energetycznego B11 o mocy 1075 MW.

Enea Wytwarzanie wygrała w kategorii Inwestycja Roku w konkursie „Granitowy Tulipan 2018”. Kapituła konkursu uhonorowała spółkę za wybudowanie bloku energetycznego B11 o mocy 1075 MW.

Była to już 23 edycja konkursu organizowanego przez Izbę Przemysłowo Handlową Ziemi Radomskiej – najstarszego konkursu gospodarczego południowego Mazowsza, którego ideą jest promocja najlepszych firm, produktów i inwestycji południowego Mazowsza. Kapituła nominowała w tym roku ponad 20 firm, w 6 kategoriach: Firma: Mała, Średnia, Duża, Inwestycja Roku, Produkt Roku i Debiut Roku. Wśród nominowanych w kategorii Inwestycja Roku znalazła się Enea Wytwarzanie. Wybór zwycięzców poprzedziła nie tylko analiza dokumentacji, ale też osobiste wizyty w nominowanych firmach. 

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek i wyróżnień miało miejsce 8 czerwca 2018 roku podczas uroczystej XXII Gali Biznesu „Granitowy Tulipan”..

W kategorii inwestycja roku nagrodę zdobyła Enea Wytwarzanie za wybudowanie bloku B11.

Statuetkę „Granitowego Tulipana” odebrał z rąk organizatorów Jan Mazurkiewicz, Wiceprezes Zarządu Enei Wytwarzanie do spraw Korporacyjnych 

- Ta nagroda dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Budowa B11 była największą inwestycją Grupy Enea. Pracowało przy niej wiele tysięcy osób, którym bardzo dziękujemy za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Dziękuję załodze, związkom zawodowym, zarządom naszej spółki, które realizowały inwestycję.. Szczególnie dziękuję Krzysztofowi Figatowi, byłemu już prezesowi Enei Wytwarzanie, za którego kadencji realizowaliśmy ostatni etap budowy B11 i Marka Różyckiemu, ostatniemu dyrektorowi budowy bloku. Dziękuję także posłom Markowi Suskiemu, obecnemu szefowi Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, który wtedy pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Energetyki i Skarbu Państwa  oraz Wojciechowi Skurkiewiczowi, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, pracującemu wtedy w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na ich wsparcie zawsze mogliśmy liczyć – mówił Jan Mazurkiewicz 

 

Budowa B11 byłą największą inwestycją Grupy Enea. Wysokosprawna jednostka energetyczna ma moc 1 075 MW brutto. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne, blok osiąga sprawność na poziomie 45,6%, co pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 25 procent w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie projektu kotła, turbiny i generatora nowego bloku w Elektrowni Kozienice, pozwalają na wytworzenie tej samej ilości energii elektrycznej przy mniejszym zużyciu paliwa, którym jest węgiel kamienny. Cieszymy się, że to wszystko zostało dostrzeżone i docenione przez Kapitułę Konkursu – mówił Jan Mazurkiewicz.

 

Elektrownia Kozienice Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego. Elektrownia posiada 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2941 MW. W grudniu 2017 r. przekazano do eksploatacji blok nr 11 o mocy 1075 MW. Nowa jednostka zwiększyła moce wytwórcze Grupy Enea do 6,2 GW. Sama Elektrownia Kozienice zwiększyła moc zainstalowaną o 1/3 – do poziomu ponad 4 tys. MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości elektrowni w kraju. Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł oraz energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

 

 

 

 

 

 

 

Edmund Kordas

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe