Apel Burmistrza Kozienic

  • 05.04.2019, 08:00 (aktualizacja 05.04.2019, 08:15)
  • Edmund Kordas
Apel Burmistrza Kozienic
- w sprawie sytuacji w oświacie

 

Kozienice, 4 kwietnia 2019 r.

APEL

Szanowni Rodzice,

Kolejne rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi nie przyniosły rezultatu.

Dyrektorzy placówek oświatowych na terenie naszej gminy zostali poinformowania przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, że od  8 kwietnia br. rozpocznie się akcja strajkowa pracowników oświaty, który będzie trwać do odwołania. 

Z procedur strajkowych wynika, iż dyrektor szkoły, przedszkola o liczbie pracowników biorących udział w strajku dowie się dopiero w dniu strajku. Jednak wynik przeprowadzonego referendum strajkowego w naszej gminie przewiduje bardzo duży udział nauczycieli i pracowników obsługi w strajku.
Z informacji, jaką przekazali dyrektorzy naszych placówek oświatowych wynika, iż nauczyciele emeryci również popierają strajk i nie wyrażą zgody na zatrudnienie celem sprawowania opieki nad dziećmi czy udziału w pracach komisji egzaminacyjnych.

W związku z tym dyrektorzy szkół i przedszkoli w okresie strajku staną przed obliczem braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom, o której mowa w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Mając na uwadze powyższe, proszę rodziców o zapewnienie dzieciom opieki w domu w czasie trwania strajku.

Jednocześnie przypominam, że w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecku w wieku do 8 lat, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć w zakładzie pracy następujące dokumenty:

  • oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu szkoły,
  • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.

Podstawa prawna: art. 32, ust. 1, pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.).

Bardzo Państwa proszę o zrozumienie tej szczególnej sytuacji, której celem jest troska o jakość edukacji Państwa dzieci. Rodziców uczniów klas gimnazjalnych i klas ósmych informuję, iż dyrektorzy podejmą wszystkie działania zgodne z przepisami prawa, aby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie.

 

Informacje dotyczące ewentualnego odwołania lub zawieszenia akcji strajkowej oraz funkcjonowania szkoły, przedszkola od 08.04.2019 r.  będą umieszczane na stronach internetowych naszych placówek oświatowych.

 

Burmistrz Gminy Kozienice

Piotr Kozłowski

 

 

Edmund Kordas

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 25.04.2019, 23:17
No i PO co wam to było nauczyciele ?
Zawód kiedyś uważany, teraz niczym się nie rożni od zawodu np brukarza, murarza czy ciecia.

Rodzic
Rodzic 17.04.2019, 09:19
WAŻNE
Drodzy rodzice którzy poszli na zasiłek opiekuńczy zasiłek wam się nie należny i pewnie nie zostanie wypłacony przez ZUS (informacje z ZUS i Kuratorium Oświaty )
ZUS
1. szkoła nie zapewnia opieki w dniach strajku
2. nie upłynął termin 7 dni od poinformowania
Kuratorium Oświaty
1. Każda szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę nad dzieckiem
Wiec 1 warunek z ZUS nie zostanie spełniony.
Nie stracą na tym nauczyciele tylko Wy, moje dzieci chodzą do szkoły co się nie podoba Dyrektorowi i codzienni są problemy z pozostawieniem bo musza zapewnić opiekę tylko dwójce dzieci.
Dowiedzcie się jaka jest wasza sytuacja w ZUS i Kuratorium
Fredek
Fredek 11.04.2019, 10:56
Panie Jung i inni.
"Broniarz: nie da się w całości wypłacić wynagrodzenia za czas strajku."
Absolwent
Absolwent 10.04.2019, 08:53
Powiat zapowiedział łamanie prawa ?

"Zarząd Powiatu Kozienickiego, w porozumieniu z Prezydium Rady Powiatu Kozienickiego i Przewodniczącym Komisji Oświaty Rady Powiatu Kozienickiego oświadcza, że wszystkie placówki oświatowe prowadzone przez powiat kozienicki, mimo zapowiadanego strajku, otrzymają pełną kwotę zarezerwowaną na wynagrodzenia w roku 2019. Pula środków na płace nie zostanie zmniejszona. Wszystkie pieniądze przewidziane na wynagrodzenia zostaną w całości przekazane do szkół i placówek. Obowiązująca ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie przewiduje wynagrodzenia za okres strajku jednak dołożymy wszelkich starań by pracownicy szkół i placówek prowadzonych przez powiat kozienicki nie odczuli zagrożenia swojej sytuacji bytowej. Szczegóły będziemy uzgadniać z dyrektorami placówek i związkami zawodowymi."

Wykładnia RIO w Krakowie z dn. 09 kwietnia br jest jednoznaczna.

Według Izby o tym, że „nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia za czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej”, jednoznacznie przesądza art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

RIO ostrzega ponadto samorządowców, którzy chcieliby wypłacać protestującym nauczycielom pensje innymi metodami.

Naruszenie przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi czyn będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności z tego tytułu.
Zródło
https://wpolityce.pl/gospodark…
Ewa
Ewa 09.04.2019, 11:35
Nauczyciele mieli autorytet ale przed 1945 rokiem.
Teraz sami tolerując czerwony ZNP i Broniarza (za szefowanie dostaje 12 tysięcy złociszy) dając się wpuścić w strajk polityczny , doprowadzają do dalszego upadku zawodu wykonywanego. ( z powołanie nauczycielem jest 1 na 100).
Czy oni są naprawdę tacy naiwni i wierzą w 1000 złotych podwyżki ?
Za PO siedzieli cicho chociaż szkoły były likwidowane, nauczyciele zwalniani.
Taka to niby elita.
Fredek
Fredek 08.04.2019, 16:28
Jest to strajk polityczny !
Dyrektor jednej ze SP to działacz POKO i radny POKO
.Na stronie starostwa można sprawdzić jego oświadczenie majątkowe.
Chata za 400 000, 3 auta i 122 000 ulokowane w funduszach.
Bidulek.
1000 potrzebne mu chyba na 4 auto.
olo
olo 05.04.2019, 10:35
Słowa Rafała Trzaskowskiego (chyba nie pisiora ). Badaliśmy możliwości prawne i niestety jeśli chodzi o kwestię dyscypliny finansów publicznych wszyscy prawnicy mówią nam, że nie mamy możliwości zapłacenia nauczycielom za strajk. To do wiadomości Pana Starosty.
Ewa
Ewa 05.04.2019, 09:30
Starosta jawnie wspiera nauczycieli - za nic nierobienie będzie płacił szmal.
Starosta pomylił stanowiska.
Czy już zapisał się do POKO ?
i po co ?
Forum dalej daje ciała.

Pozostałe