Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 14:56
Przeczytaj!
Reklama
News will be here

Szkoły w Pionkach zmieniły się na plus

Nowe władze powiatu skupiły się na rozwoju szkół średnich i specjalnych, budowie nowych obiektów sportowych oraz wprowadzeniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych i elektronicznego systemu zarządzania oświatą i naboru do szkół. Działania te przyniosły efekty w postaci lepszego wykorzystania budynków szkół, poprawy jakości kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami oraz zachowania miejsc pracy dla nauczycieli. Jak wyglądało to w powiatowych szkołach w Pionkach?
Szkoły w Pionkach zmieniły się na plus

Pod koniec 2018 roku w szkołach powiatowych w Pionkach była jak zawsze bardzo dobra kadra nauczycielska, a zarazem duże niedoinwestowanie placówek oraz brak pomysłu na ich dalszą działalność. W tle był nadchodzący niż demograficzny – w roku szkolnym 2021/22 w Pionkach i okolicach było 231 absolwentów klas ósmych, a w roku 2023 – już tylko 76. Liceum traciło potencjalnych uczniów kosztem radomskich szkół, a dwa technika „Czerwone” oraz „Zielone” wzajemnie odbierały sobie absolwentów podstawówek. 

 

NOWY REZONANS MAGNETYCZNY DLA SZPITALA POWIATOWEGO W PIONKACH - CZYTAJ WIĘCEJ

https://www.powiatradomski.pl/blog/aktualnosci/nowy-rezonans-magnetyczny-dla-szpitala-powiatowego-w-pionkach-sa-tez-kolejne-pomysly-na-wykorzystanie-dawnych-budynkow-szpitalnych/

 

Dodatkowo szkoła specjalna, w której kilkadziesiąt dzieci z niepełnosprawnościami gnieździło się w parterowym budynku. W każdej szkole zły stan infrastruktury. Przykład? Dopiero podczas generalnego remontu hali sportowej przy CKZiU w 2021 roku okazało się, że dach obiektu był przykryty arkuszami blachy bez żadnej izolacji, przez co rachunki za ogrzewanie przez całe lata były - delikatnie mówiąc - zawyżone.

 

Zespół Szkół w Pionkach

W 2022 roku na bazie II Technikum im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej, powstał Zespół Szkół imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, który dzięki temu zyskał bogatszą ofertę edukacyjną. Budynek liceum został wybudowany w 1955 roku i od początku główną bolączką szkoły był brak pełnowymiarowej sali sportowej. Budowa takiego obiektu była oczekiwana przez całe dekady przez kolejnych dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, ale na planach i zamiarach się kończyło. Dopiero po zmianie władz powiatu zapadła decyzja o budowie nowej, pełnowymiarowej sali sportowej. W czerwcu 2021 roku została podpisana umowa z wykonawcą Korporacją Budowlaną Darco z Radomia, prace budowlane ruszyły na początku lipca 2021 roku i zakończyły się niewiele ponad rok później. 

– Wielu powątpiewało, inni mówili wprost, że tak duża inwestycja w tej szkole jest niepotrzebna. Jako władze powiatu uważamy jednak, że żadne pieniądze zaangażowane w oświatę nie są zmarnowane. W XXI wieku każdy powinien mieć godziwe warunki do nauki, w tym do zajęć sportowych – mówił starosta Waldemar Trelka. 

Sala sportowa to nie jedyna inwestycja w tej placówce oświatowej. Od 2022 roku działa tam również nowoczesna wirtualna strzelnica, która kosztowała 250 tys. zł, z czego 150 tys. złotych stanowiło dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Szkoła Specjalna w ZS im. J. Śniadeckiego

Nowa siedziba prowadzonej przez Powiat Radomski szkoły specjalnej dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami robi ogromne wrażenie. Pierwsze prace, sfinansowane w całości przez Starostwo Powiatowe w Radomiu przy udziale 11-milionowej dotacji z funduszu rządowego Polski Ład, zaczęły się w 2023 roku. Budynek został w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Zakres prac obejmował przebudowę dachu wraz z termomodernizacją ścian, budowę nowego szybu windy, rozbiórkę i budowę nowych ścianek działowych, a także dostosowanie łazienek dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Została też wymieniona instalacja centralnego ogrzewania oraz zmodernizowana kotłownia. Teraz w każdej sali jest umywalka, wszędzie zostały wymienione podłogi, a wszystkie pomieszczenia na nowo pomalowane. Jest również klimatyzacja i nagłośnienie sali gimnastycznej. Powstała sieć monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego. Co najważniejsze, nowa winda ułatwi transport uczniów na każde piętro. 

- Budynek zmienił się diametralnie, widzimy teraz piękne korytarze i dla nas są to ogromne przestrzenie, bo przez całe lata mieściliśmy się w niewielkim budyneczku. Będzie strefa rodzica, jest również strefa terapii ruchu, a także gabinet hydroterapii, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt – mówi Agnieszka Stępień, dyrektor Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, gdzie uczęszcza prawie 130 uczniów, ale szkoła obejmuje też 65 osób zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Branżowe Centrum Umiejętności przy CKZiU 

W 2020 roku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach programu Sportowa Polska został przeprowadzony remont szkolnych obiektów sportowych. Rok wcześniej przy tej placówce zostało wybudowane wielofunkcyjne boisko szkolne. Inwestycja zapewniła pełną realizację programu nauczania wychowania fizycznego przy zwiększającej się liczbie uczniów w szkole.

Od kilku miesięcy w ramach CKZiU powstaje Branżowe Centrum Umiejętności. Placówka ma kształcić kadry dla branży metalowej na potrzeby nowoczesnej gospodarki w ramach innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową. Partnerem branżowym projektu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), reprezentowane przez oddział w Radomiu. 

– Zdobyliśmy 15 milionów złotych na stworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Projekt, którego inicjatorem był Powiat Radomski, zakłada stworzenie zaplecza edukacyjno – szkoleniowego w zakresie obróbki skrawaniem dla branży metalowej w Polsce – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

W BCU będzie prowadzone kształcenie kadr w specjalizacji ślusarz – mechanik – obróbka skrawaniem dla absolwentów szkół zawodowych, a także pracowników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności branżowe. BCU powstaje w istniejących obiektach warsztatów szkolnych, a placówka ma zostać uruchomiona już wkrótce. 

 

link aktywny

ZOBACZ WIADOMOŚCI Z POWIATU RADOMSKIEGO

https://www.powiatradomski.pl/tv-powiatu-radomskiego/



 

Elektroniczny nabór do szkół i wirtualne pracownie

Za ponad 5 milionów złotych, dzięki 4,4-milionowej dotacji ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład wprowadzono również spójny i kompleksowy systemu wymiany informacji, niezbędnych do optymalnego i efektywnego funkcjonowania e-usług w powiecie radomskim. Dzięki temu we wszystkich placówkach oświatowych działa jednolity system: kadrowy, płacowy, finansowy, księgowy, arkusz organizacyjny oraz system kontroli zarządczej, a także dziennik elektroniczny. W 2023 roku uruchomiono po raz pierwszy elektroniczny nabór uczniów do klas pierwszych szkół średnich. 

Powiat Radomski był też jednym z pierwszych w Polsce i jednocześnie pierwszym w regionie radomskim samorządem, który wykorzystuje do nauki technologię VR (wirtualnej rzeczywistości). Wszystkie szkoły średnie w powiecie zostały wyposażone wirtualne laboratorium chemiczne Empiriusz. To pracownia chemiczna przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej, w której można wykonywać ponad 50 różnych doświadczeń chemicznych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama