W zdrowym ciele zdrowy duch!

  • 12.06.2017, 12:00
  • Mat. fundacji
W zdrowym ciele zdrowy duch! Mat. fundacji
Sposób na integrację mieszkańców według stypendystek programu IKEA Family „Na Rodzinę Można Liczyć”? Sąsiedzkie zajęcia sportowe! Uczennice z Sieciechowa w ramach projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch” przekonały lokalną społeczność do wspólnych aktywności fizycznych.

Namówienie mieszkańców Sieciechowa do porzucenia wygodnych kanap i zachęcenie do wspólnego uprawiania sportu – takie niełatwe zadanie postawiły przed sobą stypendystki programu „Na Rodzinę Można Liczyć” IKEA Family i Fundacji Świętego Mikołaja. Ich sposobem na jego realizację było zaproponowanie lokalnej społeczności różnorodnych i ciekawych zajęć, które będą pretekstem do zadbania o swoje zdrowie, ale przede wszystkim okazją do integracji z sąsiadami.

Pierwszym etapem projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch” było zorganizowanie zajęć z samoobrony, prowadzonych przez profesjonalnego instruktora, Łukasza Łuczyńskiego. Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a w zajęciach uczestniczyło wiele dziewcząt i kobiet. Dla stypendystek ważne było, aby dzięki zajęciom z samoobrony mieszkanki Sieciechowa mogły poczuć się bezpieczniej.

- Kolejnym naszym pomysłem były zajęcia nordic walking. W tym celu nawiązałyśmy współpracę ze znanym w naszej okolicy instruktorem, panem Henrykiem Motyką. Dwugodzinne trasy marszu wytyczone były najczęściej po lesie, ponieważ wędrówki po urokliwych ścieżkach i podziwianie piękna lokalnej przyrody, najbardziej podobały się ćwiczącym. Było to dodatkową zachętą, by w naszych zajęciach uczestniczyć – tłumaczy Julia, liderka projektu.

Dla amatorów „dwóch kółek” uczennice przygotowały rajd rowerowy, którego celem było dotarcie do punktu widokowego Kępeczki, oddalonego o ok. 25 km. Szczęśliwie wszyscy rowerzyści dojechali na metę, gdzie czekał na nich smaczny poczęstunek, wspólna gra w siatkówkę i spacery nad Wisłą.

Zwieńczeniem projektu był rodzinny festyn dla wszystkich mieszkańców. W jego organizację włączyły się lokalne instytucje, takie jak: Zespół Placówek Oświatowych w Sieciechowie, Rada Rodziców, straż pożarna oraz Urząd Gminy w Sieciechowie, który dodatkowo wsparł pomysł finansowo. Podczas imprezy wśród atrakcji nie zabrakło pokazu artystycznego dzieci i młodzieży ze szkoły w Sieciechowie, aktywności łączących pokolenia, koncertu kapeli ludowej, zajęć z animatorami dla dzieci, a także wielu innych atrakcji dla uczestników w każdym wieku.

- To niezwykle budujące doświadczenie widzieć, że młodzież potrafi porwać do działania całą lokalną społeczność. Zmiana nawyków i stylu życia mieszkańców z pewnością sprawi, że będą cieszyli się wspólnie spędzanym czasem, ale przed wszystkim zdrowiem. Jesteśmy dumni z naszych stypendystów, których pomysłowość nie ma końca – dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.


Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

O IKEA Retail

Celem IKEA Retail jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive. IKEA Retail jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA Retail w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2016 odwiedziło prawie 28 milionów osób.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej,
od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendiaśw. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

 

Mat. fundacji
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe