Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 03:07
Przeczytaj!
Reklama
News will be here

Wydarzenie historyczno-kulturalne w Kozienicach

„Kozienice – ku czci Żołnierzy Niezłomnych” – to nazwa wydarzenia, które odbędzie się w piątek, 26 maja 2023 roku w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. W programie znalazły się między innymi pokazy filmowe oraz koncert zespołu TulaMade przeplatany wspomnieniami płk Józefa Małka pseudonim „Tygrys”.
Wydarzenie historyczno-kulturalne w Kozienicach

15 czerwca 1946 roku oddział Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” jadąc do Kozienic, by rozbić znajdujące się tam więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, stoczył bój z oddziałami sowieckimi. Od kilku lat w rocznicę tego zdarzenia w Zwoleniu organizowane są uroczystości w celu upamiętnienia bitwy pod Zwoleniem oraz polskich żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. W tym roku po raz pierwszy część uroczystości będzie też miała miejsce w Kozienicach, jednocześnie  będzie to także okazja do opisania kozienickiej  katowni UB oraz losów torturowanych i zamęczanych tam osób.
 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.45 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach przy ulicy Warszawskiej 29. Po przywitaniu uczestników i nakreśleniu rysu historycznego przez Krzysztofa Zająca z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych o godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz animacji historycznej w reżyserii Przemysława Bednarczyka dotyczącej bitwy pod Zwoleniem oraz postaci legendarnego żołnierza niezłomnego Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” i jego podkomendnych. Na godzinę 18.10 zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Panna Lodzia” w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik. Film opowiada o tragicznych losach Stanisława Warchoła „Mściciela”, żołnierza podziemia niepodległościowego, który zginął w 1950 roku koło Zwolenia i jego narzeczonej – tytułowej Lodzi – Leokadii Gregorczyk z domu Lentas. W okresie okupacji niemieckiej „Mściciel” należał do Batalionów Chłopskich, następnie do Armii Krajowej. Po wojnie nie złożył broni, dowodził grupą partyzancką w regionie radomskim. Aresztowano go w kwietniu 1949 roku, ale miesiąc później uciekł z więzienia w Kozienicach. 28 lipca 1950 roku wskutek donosu współpracownika UB, urządzono zasadzkę i Warchoła zastrzelono.

 

Kolejnym punktem programu, który rozpocznie się o godz. 18.45 będzie koncert multimedialny „Polskie Anioły” w wykonaniu zespołu TulaMade. Koncert przeplatany będzie wojennymi i powojennymi wspomnieniami płk Józefa Małka pseudonim „Tygrys”. Zespół wystąpi w składzie: Agata Gregorczyk-Janik – autorka tekstów i muzyki, wokalistka; Rafał Olewnicki – perkusista; Dariusz „Dario” Kwiatkowski – współautor muzyki, gitarzysta; Mariusz „Mario” Matysek – kontrabasista; Paweł Kamiński – pianista; Kuba Stec – gitarzysta.

 

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można oglądać wystawę „Bitwa pod Zwoleniem 1946”, jak również otrzymać poświęconą jej publikację, a także publikacje Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej zawierające artykuły na temat oporu wojskowego i społeczno-politycznego mieszkańców powiatu kozienickiego wobec władz komunistycznych w latach 1945-1950.

 

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy:  Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz partner – Enea Wytwarzanie, odbywa się ono w  ramach projektu „Niezłomny Zwoleń – 77. rocznica bitwy pod Zwoleniem”.

 

Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
News will be here
Reklama