Przyrodnik z pasją opowiadał o fascynującym, często nieznanym świecie owadów – ich różnorodności oraz niezwykłej roli w ekosystemie. Przypomniał, że owady odgrywają kluczowe funkcje nie tylko w zapylaniu roślin, lecz także w rozkładzie materii organicznej oraz jako istotne ogniwo w łańcuchu pokarmowym. Dzieci z zainteresowaniem przyjęły informację, że elektrownia jest doskonałą stołówką dla tych małych sprzymierzeńców – i że podobnie może stać się z ich szkołą. Jacek Tabor, w ramach współpracy z Eneą Wytwarzanie, przekazał placówce dwa domki dla owadów, które już wkrótce wzbogacą szkolne otoczenie, umożliwiając dzieciom codzienne obserwacje życia tych niezwykłych mieszkańców przyrody.
Druga część spotkania to energetyczna dawka wiedzy od wolontariuszy Enei. Dzieci dowiedziały się jak powstaje prąd, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak oszczędzać energię. Następnie wspólnie obejrzeliśmy film Oszczędzaj energię z Krzysiem Elektrykiem!, by na zakończenie rozwiązać krzyżówkę. Chętnych do jej rozwiązywania było tak dużo, że ostatnie hasło wpisywano po literce, do czego ustawiła się kolejka uczniów.. Wolontariusze przekazali dzieciom książeczki edukacyjne, w tym publikacje o środowisku przyrodniczym elektrowni Kozienice.
Za nami kolejne inspirujące spotkanie z dziećmi, które pozytywnie zaskoczyły nas – wolontariuszy – i po raz kolejny udowodniły, że najmłodsi mieszkańcy naszej społeczności to wyjątkowi partnerzy i rozmówcy w każdej dyskusji. Doskonale znają otaczającą ich przyrodę, a ich wiedza o energii elektrycznej i zasadach bezpieczeństwa naprawdę robi wrażenie. W imieniu wolontariuszy chciałabym podziękować za każde spotkanie i wspólnie spędzony czas – czuliśmy się wyróżnieni – powiedziała Dorota Jarosz-Woźny, koordynator wolontariuszy Enei Wytwarzanie, wyrażając jednocześnie uznanie dla otwartości i zaangażowania dzieci.
Wielkimi krokami zbliżają się wyczekiwane wakacje. Wszystkim uczniom, przedszkolakom, ich rodzicom, opiekunom, wychowawcom i nauczycielom życzymy bezpiecznego i pełnego niezapomnianych chwil wypoczynku. Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym.
Napisz komentarz
Komentarze