Podstawowe informacje o Muzeum – gdzie je znajdziemy i co znajdziemy w środku?
Gmach Muzeum znajduje się na ul. Marszałkowskiej 103 w Warszawie (00-110), w samym centrum miasta, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki.
To miejsce, w którym prezentowane są obrazy, fotografie, rzeźby, ale też bardziej nowoczesne wystawy i instalacje. Oprócz tego znajduje się tam sala edukacyjna, kino, audytorium i kawiarnia. Na tych prawie 20 tys. m² powierzchni faktycznie sporo się dzieje. Pozostaje pytanie – co się tam dzieje?
1. Sztuka nowoczesna nie wszystkim się podoba
Jak wskazuje sama nazwa obiektu, można oglądać tam dzieła sztuki nowoczesnej, powstałe przede wszystkim od lat 50. XX wieku. Jest tam jednak też pełno zupełnie współczesnych tworów, które powstały zupełnie niedawno. To co istotne to, że zarówno nowoczesność, jak i współczesność w sztuce łączy łamanie klasycznych konwencji, odwrócenie się od klasycznego pojmowania piękna, różnorodność.
Tego rodzaju artystyczne eksperymenty nie odpowiadają wszystkim. Wiele osób zwyczajnie preferuje bardziej tradycyjne malarstwo, które wprawia w zachwyt dbałością o detal i talentem artysty, niż np. abstrakcję. Tacy ludzie są skłonni czasami twierdzić nawet, że spora część sztuki współczesnej w ogóle sztuką nie jest.
2. Niektórzy uznają budynek Muzeum za oszpecanie Warszawy
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbudowane zostało jako właściwie jednolita, biała bryła z nielicznymi oknami. Krytycy tego rozwiązania uznają, że to jest krok za daleko w rozumieniu minimalizmu. Według nich ani to nie wygląda zbyt dobrze, ani nie pasuje do okolicy, ani w środku nie jest zaprojektowane zbyt konsekwentnie. To głosy zarówno profesjonalistów, jak i zwykłych Warszawiaków.

Z kolei obrońcy wykonania tego budynku wskazują na jego funkcjonalność (choć jest ona wątpliwa). Głoszą, że ciężko było dopasować się do okolicy, w której i tak panuje kakofonia różnych stylów. A części osób ten budynek się przecież podoba. Trudno stwierdzić kto ma rację w tym sporze, bo to w dużej mierze subiektywne.
3. Sztuka współczesna ma przesłanie polityczne
Ostatnią, istotną sprawą jest fakt, że spora część prac w kolekcji muzealnej, zawiera wątki polityczne i światopoglądowe. Współcześni artyści, często starają się komentować rzeczywistość społeczną w swojej twórczości. A przy tym potrafią łamać tabu lub używać do tego środków wywołujących szok u szerszej publiki, czasem nawet zmieszanie, oburzenie lub obrzydzenie.

Nie podoba się to zwykłym ludziom, ale też politykom i dziennikarzom prawicowym. Uznają oni zarówno architektoniczny styl gmachu muzealnego, jak i pokazywane tam dzieła, za obrazę dobrego smaku, uczuć religijnych, propagandę lewicową czy “deprawację”.
W wyborach prezydenckich, które niedawno się zakończyły, Nawrocki zarzucał nawet Trzaskowskiemu (prezydentowi miasta stołecznego Warszawa), że jego winą było, że prezentowano tam dzieciom obsceniczny komiks. W tym przypadku była to akurat dezinformacja, bo książka ta była w dziale dla osób dorosłych.
Czy to dobre powody, by nie lubić MSN?
Nieco wbrew tytułowi nagłówka, nie chcę oceniać, czy wyżej wymienione powody są dobre, żeby lubić lub nie lubić Muzeum Sztuki Narodowej. Ludzie mają różne wrażliwości i dla jednych coś będzie odważnym eksperymentem, a dla drugich niesmaczną przesadą. Uważam tylko, że warto zachować otwartość wobec różnych form sztuki i uszanować ich istnienie.
Ja osobiście lubię sztukę nowoczesną i współczesną, chociaż nie wszystkie jej przejawy mnie zachwycają. Jeśli masz podobnie, albo po prostu myślisz o wizycie w MSN mimo obiekcji innych ludzi, zajrzyj na stronę, gdzie dowiesz się więcej o biletach, godzinach otwarcia, lokalizacji i tamtejszej “ofercie”.
Źródła:
- R. Gajda, N. Szcześniak, Wielki. Biały. Kloc. MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ w Warszawie | GOOD IDEA, YouTube, 2024, youtube.com/watch?v=scQJ9C5xt2g&list=LL&index=2, [dostęp: 04.06.25]
- A. Widzyk, Die Welt: Kulturkampf o warszawskie muzeum, Die Welt, 2025, https://www.dw.com/pl/die-welt-kulturkampf-o-warszawskie-muzeum/a-71298792, [dostęp: 04.06.25]
- P. Błoch, Deprawacja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, YouTube, Telewizja Republika, 2025, https://www.youtube.com/watch?v=Kb94urworkc, [dostęp: 04.06.25]
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, https://artmuseum.pl/o-muzeum, [dostęp: 04.06.25]