Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 05:42
Przeczytaj!
Reklama

Już za 6 lat pojedziemy pociągiem z Kozienic do stolicy?

Taką wizję przedstawił szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski na spotkaniu, podczas którego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Gminą Kozienice list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu koncepcji programowo-przestrzennej określającej możliwość budowy linii kolejowej łączącej Gminę Kozienice z siecią kolejową.
Już za 6 lat pojedziemy pociągiem z Kozienic do stolicy?

W spotkaniu, które odbyło się dziś po południu w sali USC, wzięli udział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., minister Marek Suski, Burmistrz Piotr Kozłowski z zastępcami, posłowie Adam Bielan i Anna Kwiecień, wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj oraz radni.

Podpisany list intencyjny między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Gminą Kozienice umożliwi zlecenie opracowania koncepcji programowo – przestrzennej, która określi możliwości techniczne, zakres oraz szacunkowe koszty przedsięwzięcia. Koncepcja zakłada możliwość budowy linii, która połączy linie kolejowe nr 77 Bąkowiec – Kozienice i nr 76 Janików – Świerże Górne (przebiegające przez teren gminy Kozienice) z linią kolejową nr 8 Radom – Warszawa.

Minister Marek Suski podkreślał, że podpisanie listu jest częścią rządowej strategii odtwarzania dawnej infrastruktury kolejowej, odniósł się również do znanych wszystkim historycznych uwarunkowań niespójności krajowej sieci kolejowej. Podróż koleją z Kozienic do Warszawy ma trwać około godziny, a możliwe ma to być, według szacunków ministra, już za 6 lat, gdzie 4 lata to kwestie prawno-projektowe, zaś kolejne 2 miałaby zająć już sama budowa.

Poseł Anna Kwiecień podkreślała wagę współpracy rządu i samorządów, mówiąc, że pojawia się „nie małe światełko, ale wielkie światło w tunelu”, którym ma być dla mieszkańców Gminy Kozienice możliwość łatwego dojeżdżania do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Poseł Adam Bielan zidentyfikował wykluczenie komunikacyjne jako jeden z głównych problemów współczesnej Polski, jako sposób zaradzenia temu problemowi wskazał zaś rządowy program Kolej Plus. Sytuację, w której Polska posiada największą w Unii Europejskiej liczbę miejscowości zamieszkałych przez ponad 10 tys. mieszkańców pozbawionych bezpośredniego dostępu do transportu kolejowego – a jest takich w kraju niemal 100 – i zaniedbania w tej materii określił jako wielki wstyd i hańbę.

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP nazwał Kozienice liderem korzystania z nowych możliwości, jakie pojawiały się wraz z rządowym programem Kolej Plus oraz naszkicował to, w jaki sposób inwestycja w naszej gminie wpisuje się w plan ogólnopolski.

Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice, podziękował ministrowi, posłom i nieobecnemu marszałkowi, podkreślając, że gmina znalazła w stronie rządowej dobrych partnerów.

„Miasto Kozienice, położone w odległości ok. 90 km od Warszawy, pozostaje bez zorganizowanego transportu komunikacji publicznej, w tym połączenia kolejowego. To często jest hamulcem rozwojowym dla wielu przedsięwzięć. Stworzenie połączenia kolejowego, bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój Kozienic, poprawi warunki socjalno-bytowe mieszkańców, zapewni przestrzenne i infrastrukturalne warunki inwestycji gospodarczych, podniesie poziom innowacyjności, a także będzie decydować o rozwoju całego południowego Mazowsza”

- mówił Burmistrz. Podkreślił, że to, co się obecnie w gminie dzieje – most na Wiśle, kolej – jest swego rodzaju spełnieniem wieloletnich marzeń, czymś o czym zawsze się mówiło.

Wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj podziękował wszystkim, podkreślając, że dla mieszkańców jego gminy kolej może być szansą na to, że zapewniony w ten sposób łatwy dostęp do stołecznego rynku pracy zapobiegnie emigracji za pracą.

 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xxx 06.10.2019 10:12
Wybory się zbliżają :D prima aprilis jest 1 kwietnia :)

Dark 02.10.2019 08:42
POciąg jechałby 2 godziny, bus leci 1 godzinę, więc...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 09.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 09.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...Autor komentarza: Zbłąkany wędrowiecTreść komentarza: No proszę, niby nic wielkiego nie zostało powiedziane, nic specjalnie nowego nie padło, a jakoś sympatycznie zaciekawiliście. Przeczytam i pozdrawiam.Data dodania komentarza: 17.01.2023, 00:44Źródło komentarza: NIE PODZIELAM, NIE POWIELAM, NIE BIORĘ UDZIAŁU (wywiad z Małgorzatą Boryczką)
Reklama
Reklama