Promocja audiobooka „Erato” i koncert zespołu Zmiana Czasu

  • 29.09.2019, 19:21 (aktualizacja 29.09.2019, 20:22)
  • Albert Kopański
Promocja audiobooka „Erato” i koncert zespołu Zmiana Czasu
W niedzielne popołudnie 29 września miłośnicy poezji spotkali się w sali kameralnej kozienickiego Centrum Kulturalno-Artystycznego, by wziąć udział w promocji audiobooka, dokumentującego dorobek grupy poetyckiej "Erato" oraz wysłuchać koncertu kieleckiego zespołu Zmiana Czasu.

Audioboook powstał w kwietniu tego roku w studiu Radomskiej Szkoły Rocka w oparciu o koncepcję Adriana Szarego, radomskiego poety, krzewiciela kultury słowa i nauczyciela. Znalazły się na nim wiersze członków Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

 

Jelena Jasek, Teresa Kurzepy, Kamil Koksa, Zofia Kucharska, Maria Komsta, Iwona Bitner, Halina Markowska – Budniak, Andrzej Opiłowski, Zbigniew Szumierz i Maciej Witkowski – to nazwiska członków grupy „Erato”, których wiersze, czytane przez nich samych lub lektorów, wśród których znaleźli się Elwira Kozłowska - Dyrektor KDK, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz radomski bajkopisarz Wojtek Krup, trafiły na płytę.

 

W niedzielne popołudnie w sali kameralnej pojawili się wszyscy, którzy mogli (trzy reprezentantki „Erato” i licząca również trzy osoby delegacja „Tygla”), pojedynczych wierszy pozostałych wysłuchaliśmy zaś z promowanego wydawnictwa – zresztą także obecni prezentowali swoją twórczość w niecodziennej formule, ponieważ po wejściu na scenę najpierw wspólnie z publicznością wysłuchiwali jednego swojego wiersza w nagraniu z płyty, by następnie drugi odczytać samodzielnie.


Na scenie pojawili się zatem: przewodnicząca grupy „Erato”, Maria Komsta, Halina Markowska -Budniak, Lena Jasek oraz poeci z Radomia – Janusz Kozłowski, Elżbieta Kęsiak i Jerzy Bąk, na koniec zaś wystąpił autor całego konceptu, Adrian Szary. Kilka ciepłych słów powiedziała też dyrektor KDK Elwira Kozłowska, która pomimo urlopu pojawiła się tego dnia na sali z czystej sympatii dla grupy poetów działającej w podległej jej instytucji.

Po trzech kwadransach z poezją deklamowaną przyszedł czas na tę śpiewaną. Kielecki zespół Zmiana Czasu, wypatrzony podobno przez Adriana Szarego i panią dyrektor podczas ostatniego festiwalu piosenki turystycznej „SpłyWarka”, zdecydowanie stanął na wysokości zadania. Zapowiadany był jako „projekt akustyczny, ale z punkową energią i niebanalną melodyką”, co nie do końca pokrywało się z prawdą w aspekcie instrumentarium, ponieważ proporcje instrumentów akustycznych do elektrycznych były równe (gitara akustyczna i dość minimalistyczny zestaw perkusyjny kontra gitara elektryczna i basowa), ale już w kwestii muzyki wszystko się zgadzało: była punkowa energia, były też ciekawe melodie i harmonie. Znakomicie sprawdził się akustyk KDK, ponieważ zespół zabrzmiał nadzwyczaj energetycznie i klarownie, choć swoje zrobiły tu też na pewno przemyślane aranżacje, gdzie mało było prostej gry unisono, dużo natomiast przemyślanego, wzajemnego uzupełniania się instrumentów i zahaczającej w wielu momentach o reggae pulsacji, o którą zadbała znakomita sekcja rytmiczna. Jeśli dołożymy do tego świetny, emocjonalny wokal, skromność frontmana i dobry kontakt z publicznością oraz znakomity wybór tekstów… cóż, niech żałują wszyscy, którzy wiedzieli, a sobie odpuścili!

 

Tym bardziej, że organizatorzy przygotowali dla obecnych miłą niespodziankę: nikt nie wyszedł z sali bez darmowego egzemplarza płyty, której promocji było poświęcone spotkanie.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe