Dzień Energetyka - Pożegnanie Lata 2019 - nasza relacja!

  • 09.09.2019, 15:17
  • Albert Kopański
Dzień Energetyka - Pożegnanie Lata 2019 - nasza relacja!
Tegoroczny Dzień Energetyka połączony z Pożegnaniem Lata był… energetyczny i rockowy!

Tegoroczny Dzień Energetyka połączony z Pożegnaniem Lata był… energetyczny i rockowy. To chyba najlepsze określenia, biorąc pod uwagę całokształt. Imprezie tego typu, symbolicznie zamykającej wakacje, można nadać różny ton: może być pszaśnie, może być oficjalnie, można rozegrać wszystko w konwencji retro-dansingowej, diso-polowej lub pójść w kierunku odtwarzania klimatów rodem z Ibizy. U nas organizatorzy, Gmina Kozienice i Enea Wytwarzanie, postawili na energię i pazur.

 

Atrakcje zaczęły się już rankiem: o 9 odbył się przemarsz orkiestry Szkoły Muzycznje w Kozienicach, nad jeziorem zaś w tym samym czasie rozpoczynał się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezesa Enei Wytwarzanie. O 10 otwarto na terenie Ośrodka Sp[ortu i Rekreacji strefę dla dzieci, która miała pozostać czynna aż do późnego popołudnia, oferując najmłodszym szereg atrakcji, nie tylko zresztą czysto rozrywkowych, ale i edukacyjnych. Dla swoich emerytowanych pracowników Enea Wytwarzanie przygotowała spotkanie ze Sceną Wspomnień, która ruszyła wczesnym popołudniem i gdzie jeszcze trzy godziny potem zabawa trwała w najlepsze!

 

Oprócz oferowania atrakcji skierowanych wyraźnie do najstarszych i najmłodszych, Ośrodek Rekreacji i Turystyki był tego dnia miejscem, gdzie coś ciekawego dla siebie mógł znaleźć KAŻDY. Nie sposób wymienić wszystkich stref tematycznych, które pojawiły się na jego terenie, oferując zarówno rozrywkę, jak i edukację, jak było w przypadku punktu nauki pierwszej pomocy lub symulatora dachowania. Rockowy pazur wyraźnie dało się poczuć w okolicach namiotu, gdzie motocykliści z działającego przy Enei Kozienickiego Stowarzyszenia Jednośladów „Hussar”, mający potem wziąć udział w efektownej paradzie, prezentowali swoje potężne maszyny.

 

Dzień Energetyka - Pożegnanie Lata 2019: atrakcje poza sceną - ZOBACZ GALERIĘ!

 

Występy w amfiteatrze rozpoczął o godzinie 15:30 rzeszowski teatr Maska, który przygotował przeznaczony dla młodych widzów spektakl o tytule „Gra”, który, przy całej swojej dynamice i pozornej chaotyczności, wyraźnie miał za zadanie nauczenie ich zasad ostrożności na drodze oraz właściwego reagowania w razie wypadku.

 

Po rzeszowskich aktorach na scenie zainstalowali się (a chwilkę to trwało, z uwagi na logistykę związaną z przygotowaniem stanowisk dla dużej liczby instrumentów i wykonawców w zmieniających się dynamicznie konstelacjach) i zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej w Kozienicach. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, najbardziej chyba podobał się występ zespołu cygańskiego, który na zdjęciach z pewnością łatwo Państwo rozpoznacie ;)

 

Dzień Energetyka i Pożegnanie Lata 2019: zespoły ze Szkoły Muzycznej - ZOBACZ GALERIĘ!

 

Po występach młodych muzyków i krótkiej próbie dźwięku zaczęło się już rasowe rockowisko! Magdalena Anders, znana z tego, że jurorkę „Mam Talent!” rzuciła swego czasu - dosłownie - na kolana, zaprezentowała program złożony w całości z utworów Amy Winehouse, stanowiący hołd dla przedwcześnie zmarłej artystki. Kto zna piosenki Amy, wie, że ich wykonywanie to nie lada wyzwanie, bo będąc pozornie prostymi wymagają olbrzymiego bluesowo-jazzowego czuja. Cóż, wokalistka obdarzona niskim, ciepłym i posiadającym bogatą fakturę głosem poradziła sobie z nimi znakomicie, budząc entuzjazm publiczności…

 

Dzień Energetyka i Pożegnanie Lata 2019: Magdalena Anders i Dominika Kobiałka - ZOBACZ GALERIĘ!

 

...który nie opadł ani na moment podczas występu kolejnej wokalistki, znanej z programu „Voice Of Poland” Dominiki Kobiałki, która zaprezentowała znakomicie skrojony set coverów, wśród których były i „Drzwi” z repertuaru O.N.A., i Janis Joplin, i ”Szare Miraże” Manaamu, tudzież otwierające całość „What's Up” z katalogu 4 Non Blondes. Krótko mówiąc: rockowa uczta!

Przyszedł wreszcie czas na część oficjalną. Ale najpierw… Słyszeliście Państwo o akcji Tornister Pełen Uśmiechu? Mamy nadzieję , że tak! Dzięki połączeniu wysiłków wolontariuszy Enei Wytwarzanie i Urzędu Miejskiego w Kozienicach, wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz, zastępca burmistrza Mirosław Pułkowski oraz Justyna Tkaczyk-Kurek mogli wręczyć dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie zestawy niezbędnych do nauki przyborów szkolnych.

W części już stricte oficjalnej prezes Enei Wytwarzanie, Antoni Józwowicz, przywitał przybyłych gości, w tym ministra Marka Suskiego i posła do PE, Adama Bielana. Minister odczytał list premiera Morawickiego, skierowany do pracowników kozienickiej elektrowni, wyrażający wdzięczność dla nich i podkreślający ważną rolę, jaką zakład ten pełni na froncie budowania bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Bardzo ciekawym eksperymentem, w dodatku całkowicie udanym, było wspólne świętowanie Dnia Energetyka z innymi miastami, w których takie imprezy się odbywają, możliwe dzięki telemostowi, który działał znakomicie i sprawnie połączył nas z Elektrownią Połaniec oraz GK Enea w Poznaniu. Nie zabrakło miejsca na wzajemną wymianę życzeń i wyrazów uznania.

Poproszony o wystąpienie, Burmistrz Piotr Kozłowski opowiedział o znaczeniu dla nas elektrowni, odnosząc się do doświadczeń osobistych, dumy z ojca-energetyka, wychowywania na osiedlu Energetyki oraz późniejszej rosnącej świadomości tego, jak ważny - bynajmniej nie tylko w kategoriach ekonomicznych - jest dla nas ten zakład i ludzie w nim pracujący.

 

Dzień Energetyka i Pożegnanie Lata 2019:część oficjalna - ZOBACZ GALERIĘ!

 

Krótka, lecz dla wielu z pewnością poruszającą ceremonią kończącą część oficjalną było wręczenie nagród Zasłużonym dla Grupy Kapitałowej Enea.

 

W krótkim interludium przed występem pierwszej z gwiazd wieczoru, Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego opowiedział o mniej znanej stronie Enei, jaką jest jej troska o środowisko naturalne oraz pozytywne dla przyrody aspekty funkcjonowania elektrowni w tym miejscu. Czy wiedzieliście państwo, jak wiele gatunków ptaków znajduje na jej terenie schronienie i jak elektrowni pozytywnie wpływa (dzięki łąkom kwietnym) na bytowanie pszczół, gdzie znajdują się siedliska gniewosza plamistego? Cóż, jeśli byliście tego dnia w amfitearze, na pewno już to wiecie!

 

A potem… Kasia Kowalska! Gwiazda znana wszystkim, której repertuaru i poziomu wykonawczego nie trzeba chyba bliżej opisywać. Z początku podchodząc do nowego miejsca jakby z rezerwą, po paru kawałkach nawiązała z kozienicką publicznością znakomity kontakt, o czym wspominaliśmy już w naszej facebookowej relacji prawie-na-żywo. Kozienice mają zaklaskać, wspólnie zaśpiewać, wstać, poskakać? Dla pani wszystko, pani Kasiu :) Nie zapominajmy o pięknej, zasugerowanej przez wokalistkę („z doświadczenia wiem, że to fajnie wychodzi”) iluminacji amfiteatru przy pomocy setek telefonów. Potem już, niestety, tylko krótki bis i trzeba się było pożegnać...

 

Przerwa techniczna została przez prowadzących wykorzystana do zorganizowania konkursu, z którego publiczność najlepiej zapamiętała prawdopodobnie odpowiedź na prośbę o wskazanie króla, który raczył urodzić się w Kozienicach - „Zygmunt III Waza” .

 

Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów to klasa sama w sobie. A gdy jeszcze zaczyna koncert, intonując „Znowu w życiu mi nie wyszło...”, czyli pierwsze słowa pierwszego przeboju Budki Suflera, nagranego w roku 1974… zaryzykujemy stwierdzenie, że wiele osób poczuło w tym momencie przysłowiowe „ciarki”! Wielu jeszcze podobnej miary wrażeń dostarczył ten koncert. Okazało się, że blisko 50 lat na scenie to wcale nie tak wiele.

 

Dzień Energetyka i Pożegnanie Lata 2019: Kasia Kowalska i Krzysztof Cugowski - ZOBACZ GALERIĘ!

 

Na koniec, po dwóch gwiazdach tego wieczoru, niebo, obwieszczając koniec lata, rozświetliły jeszcze fajerwerki.

 

Do zobaczenia za rok!
 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe