Będzie wreszcie most na Wiśle! Relacja z briefingu prasowego

  • 23.09.2019, 12:04 (aktualizacja 23.09.2019, 12:16)
  • Albert Kopański
Będzie wreszcie most na Wiśle! Relacja  z briefingu prasowego
Będzie wreszcie most na Wiśle, który połączy powiaty garwoliński i kozienicki! Taka jest konkluzja spotkania, które odbyło się dziś w miejscu symbolicznym, mianowicie tuż przy przeprawie promowej w miejscowości Anotniówka Świerżowska.

Dziś przed południem odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział starostowie obu powiatów, burmistrz gminy Kozienice, radni oraz przedstawiciele władz państwa, w tym minister finansów, inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński, który na ręce starosty powiatu garwolińskiego, Mirosława Walickiego, złożył promesę, czyli pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy mostu.

Szacowany koszt inwestycji to 650 milionów złotych z czego aż do 80% przekazać ma rząd, jako że most powstanie w ramach programu „Mosty dla regionów”. Wniosek do programu złozył powiat garwoliński w po rozumieniu z powiatem kozienickim i przy udziale gminy Kozienice oraz gminy Maciejowice. Potrzeba jest wyraźna, ponieważ 70-kilometrowy odcinek Wisły między Dęblinem a Górą Kalwarią jest najdłuższym na terenie całego regionu, gdzie przeprawy mostowej brak.

„Na chwile obecną między miejscowościami Świerże Górne i Antoniówka Świerżowska kursuje prom. Ten most jest potrzebny, aby inwestycje z regionu nie odpływały, tylko żeby w regionie był ich przypływ.” - mówił minister Kwieciński.

Kolejno przemawiający oficjele podkreślali ważność zarówno samej przeprawy - a most to przecież nie tylko łączenie rodzin i możliwość dojazdu do pracy, ale też droga dla służb ratowniczych i skrócenie czasu przy transporcie chorych, co może decydować o ludzkim życiu - ale i współpracy między rządem a samorządami.

Prace projektowe mają potrwać około dwóch lat. Po tym czasie zatem możemy spodziewać się pierwszego wbicia łopaty oraz rozpoczęcia właściwych prac.

 

 

 

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe