Dwa wolontariaty – jedna misja

  • 07.10.2019, 17:27 (aktualizacja 07.10.2019, 17:51)
  • Albert Kopański
Dwa wolontariaty – jedna misja
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Opactwie odbyło się dziś uroczyste zakończenie akcji „Tornister pełen uśmiechu” pod hasłem „Dwa wolontariaty – jedna misja”.

Dwa wolontariaty zjednoczone wspólną misją, o których mowa, to oczywiście wolontariat Urzędu Miejskiego w Kozienicach i pracowniczy wolontariat Enei. Obie strony pracowały sumiennie, by podopieczni placówki w Opactwie, gdzie uczą się uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, mogli otrzymać tornistry, książki, zapas przyborów szkolnych i niezbędne artykuły papiernicze, ale także środki czystości i higieny osobistej. Jak podkreśliła dyrektor Anna Grzesik, każda tego typu pomoc jest dla placówki bardzo cenna. Przypomniała, że ośrodek brał udział w w obu zakończonych edycjach Akademii Talentów Enei (obecnie trwa nabór do trzeciej), zdobywając w pierwszej pierwsze, a w drugiej drugie miejsce, co jest wyrazem inicjatywy ośrodka i jego chęci wychodzenia życzliwym ludziom i instytucjom naprzeciw.

Wiceprezes Enei Marcin Łukasiewicz zwracając się do uczniów wyraził nadzieję, że zgromadzone i przekazane ośrodkowi materiały pomogą im wyrosnąć na zdolnych i ambitnych młodych ludzi.

Głos zabrał również wiceburmistrz Mirosław Pułkowski, który najpierw podziękował pracownikom Urzędu Miejskiego, angażującym się w pracę w ramach wolontariatu, a potem wyraził nadzieję na kontynuowanie w przyszłości współpracy z Eneą  w tym wymiarze.

- My dziś nie jesteśmy tutaj jako pracownicy Urzędu, tylko jako... przyjaciele. Chcemy wspierać, pomagać bezinteresownie i wyrównywać szanse. Cieszymy się ze współpracy z wolontariatem z Elektrowni, który zainicjował tę akcję, mamy nadzieję, że to nie jest ostatnia wspólna akcja - mówił zastępca burmistrza.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Opactwie jest placówką, której dyrekcja, pracownicy i uczniowie w codziennej pracy borykają się z wieloma problemami, wynikającymi z ograniczonej bazy lokalowej, a zatem niedoborem miejsca i właściwego zaplecza sanitarnego. Najlepiej świadczy o tym fakt, że mała sala, w której odbyło się spotkanie, i która jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem, jakim dysponuje ośrodek, pełni jednocześnie funkcję świetlicy, sali gimnastycznej i sypialni. Przystosowanie budynku do potrzeb ośrodka jest możliwe jedynie w bardzo ograniczonym stopniu, z uwagi na konieczność uzyskania zgody konserwatora na wszelkie zmiany w zabytkowym budynku. Pozostaje nadzieja, że dzięki pomocy samorządu ośrodek otrzyma w niedalekiej przyszłości nową, lepszą lokalizację, tymczasem jednak niedostatki materialne nadrabia zaangażowaniem kadry, o której za kulisami pani dyrektor mówiła  w samych superlatywach!

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe