Stacja bolidowa PFN 76 Kozienice - zagłosuj na projekt!

  • 10.12.2019, 12:06 (aktualizacja 10.12.2019, 12:21)
  • Albert Kopański
Stacja bolidowa PFN 76 Kozienice - zagłosuj na projekt!
Kozieniccy poszukiwacze meteorów liczą na Państwa pomoc!

O tym, czym właściwie zajmują się pasjonaci z kozienickiej stacji, pisaliśmy w październiku. Informowaliśmy wówczas o potrzebie rozbudowy stacji i zachęcaliśmy do wsparcia dedykowanej temu internetowej zrzutki. Teraz macie Państwo okazję pomóc im również w inny sposób, mianowicie głosując na ich projekt na platformie Projektanci Edukacji. To nic nie kosztuje, a może pomóc młodym ludziom  z pasją rozwijać ich zainteresowania, Kozienice zaś na stałe ulokować na mapie placówek Polskiej Sieci Bolidowej.

 

Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo TUTAJ.

 

Za  twórcami projektu:

Od roku działa w naszej szkole stacja bolidowa zajmująca się monitorowaniem meteorów. Działamy w ramach Pracowni Komet i Meteorów, projekt Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network), jako stacja PFN 76 w Kozienicach. 
Do tej pory zgromadziliśmy kamerę, komputer oraz zakupiliśmy specjalistyczne oprogramowanie do rejestracji i obróbki pozyskanych danych.

Nasza praca polega na systematycznym przeglądaniu zapisów z kamery, która utrwala jasne obiekty przemieszczające się po nocnym niebie. Czasami w ciągu nocy takich zapisów może być nawet kilkaset, ale tylko nieliczne to meteory. Następnie za pomocą specjalnego oprogramowania wyznaczamy orbity meteorów i spakowany plik przesyłamy do Pracowni Komet i Meteorów.

Do chwili obecnej mamy zarejestrowanych ponad 900 przelotów meteorów.
Niestety jakość kamery jest słaba w porównaniu do kamer innych stacji bolidowych PFN, poza tym prowadzimy obserwacje z jednego kierunku. 
 
Aby nasza stacja działał bardziej efektywnie, musimy ją rozbudować. Naszą ambicją jest zakup specjalnych kamer cyfrowych, które będą obserwować całe niebo. Do obsługi tych kamer potrzebny jest bardzo wydajny komputer. Dlatego chcemy pozyskać środki na unowocześnienie stacji.

Projekt rozbudowy stacji połączony jest z promocją badań nad meteorytami. Chcemy zainteresować naszą działalnością uczniów z kozienickich szkół.

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe