Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zwoleniu

  • 06.03.2020, 10:22
  • Albert Kopański
Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zwoleniu
W niedzielę, 1 marca, w całym kraju po raz VIII odbył się Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Objął swym zasięgiem aż 370 miast, w tym Zwoleń. Sponsorem wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany został w Zwoleniu przez Fundację Wolność i Demokracja, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Przystanek Historia IPN w Puszczy Kozienickiej i Parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Sponsorem głównym była Enea Wytwarzanie, która od kilku lat wspiera także wspólnie z Fundacją Enea działania ZHR. Patronowali biegowi Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Miasto Zwoleń oraz Starostwo Powiatowe w Zwoleniu. W ramach wydarzenia przygotowane zostały dwa dystanse. Pierwszy bieg odbył się na dystansie 1963 m, który jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek, drugi dystans wynosił zaś 5000 m.

 

Rozpoczęcie biegu poprzedziło odśpiewanie Hymnu Narodowego, odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął swoim patronatem wszystkie biegi w Polsce oraz wprowadzenie historyczne profesora Marka Wierzbickiego z IPN. Mimo, że Bieg Tropem Wilczym był organizowany w Zwoleniu po raz pierwszy, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sumie na obu trasach biegło i pomagało w obsłudze ponad 250 osób, nie licząc służb mundurowych Policji, Straży Pożarnej i ratowników Pogotowia Ratunkowego.

 

W biegu na 1963 metry I miejsce zajęła Ewelina Kaca, II miejsce Igor Kowalczyk, a III Tomasz Sitek. W Biegu Głównym na 5 km, w kategorii kobiet wygrała Sylwia Sobieszak, II miejsce zajęła Aneta Kozakiewicz, a III Agnieszka Adamowicz. W kategorii mężczyzn triumfował Tomasz Borkowski, II miejsce zajął Mateusz Wieczorek, a III miejsce Maciej Gawryś.

 

Najmłodszymi uczestnikami byli 7-latkowie: Julia Witusińska i Franciszek Adamczak.

 

 Biegowi towarzyszyła wystawa IPN Delegatura w Radomiu pt. „Bić się do końca”. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe