Kozienice - sytuacja epidemiologiczna w pierwszych dniach wiosny

  • 23.03.2020, 14:34 (aktualizacja 23.03.2020, 15:39)
  • Albert Kopański
Kozienice - sytuacja epidemiologiczna w pierwszych dniach wiosny
Tydzień po zamknięciu granic oraz trzy dni po wprowadzeniu na terenie kraju stanu epidemii, w powiecie kozienickim wciąż mamy jeden potwierdzony przypadek zakażenia COVID-19. co to jednak dla nas oznacza i jak wygląda sytuacja poza tym?

W dzisiejszym komunikacie kozienickiego sanepidu czytamy:

 

  • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 99
  • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową: 124
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

 

Ten pojedynczy przypadek to kobieta powyżej 60. roku życia, która w ostatnim czasie wróciła do Polski z kraju o którym wiadomo, że panuje w nim epidemia. Technicznie rzecz biorąc osoba ta nie znalazła się w powiecie kozienickim, ponieważ czując się źle i mając świadomość zagrożenia zachowała się bardzo odpowiedzialnie i bezpośrednio z podróży zgłosiła się do SPZOZ w Puławach, gdzie została poddana hospitalizacji. W czwartek, 19 marca, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kozienicach otrzymał wyniki badań potwierdzające zachorowanie na COVID-19. Tym samym zdezaktualizował się tytuł artykułu z pierwszej strony opublikowanego w tym dniu numeru Tygodnika OKO (“POWIAT KOZIENICKI BEZ POTWIERDZONYCH PRZYPADKÓW SARS-CoV-2”).

 

W sprawie zakażonej kobiety przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne, ustalone zostały jej kontakty z kręgu rodzinnego i z okresu podróży, a osoby te zostały poddane kwarantannie domowej na podstawie decyzji administracyjnej.

 

Ten przypadek pozostaje jedynym oficjalnie przyporządkowanym naszemu powiatowi, należy jednak pamiętać, że COVID-19 wykryto już w innych ościennych powiatach:

 

  • W powiecie grójeckim liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 28 (stan na 22.03.2020)
  • W powiecie białobrzeskim liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim:3; liczba zgonów spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2: 1 (stan na 23.03.2020)
  • W powiecie radomskim liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 4 (stan na 22.03.2020)

 

Zwracamy uwagę, że specyfika administracyjnego funkcjonowania Sanepidu sprawa, że przypadek 43-letniego mieszkańca powiatu białobrzeskiego, który w niedzielę (23 marca) zmarł niestety w Radomiu w wyniku choroby spowodowanej infekcją nowym koronawirusem, zaklasyfikowany według miejsca jego zamieszkania, a nie miejsca hospitalizacji i zgonu. Wiadomo, że mężczyzna był kierowcą i wykonywał kursy na terenie powiatów białobrzeskiego i grójeckiego, jak również na trasie Radom - Warszawa.

 

Z zestawienia tego przypadku z “naszą” chorą (której życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia, jej bliskim zaś pomyślnego ukończenia kwarantanny ) wynika, że w niektórych przypadkach dla diagnozy poziomu zagrożenia w naszym powiecie bardziej istotne może okazać się monitorowanie przypadków rejestrowanych przez sanepidy z obszarów ościennych, ponieważ tam mogą zostać odnotowane przypadki osób, które w istocie poruszać się mogły po naszym terenie.

 

Po mieście przemieszczał się dziś radiowóz policyjny, nadający przez megafon komunikaty wzywające do przestrzegania zasad izolacji i pozostawania w domu. Jako ilustrację do tego artykuły zamieszczamy zdjęcie zrobione dziś około godz. 11. na parkingu pod Lidlem w Kozienicach. Nie chcąc bynajmniej wskazywać nikogo palcem, ponieważ rozumiemy, że z różnych powodów zrobienie zakupów akurat w tym momencie mogło istotnie być dla kogoś niezbędne, pozostawiamy jednak Państwa ocenie, czy faktycznie tak to powinno wyglądać...

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe