150 MLN ZŁ Z UE DLA MAZOWIECKICH SZPITALI - RUSZYŁ PROJEKT!

  • 25.03.2020, 08:24 (aktualizacja 25.03.2020, 09:31)
  • Albert Kopański
150 MLN ZŁ Z UE DLA MAZOWIECKICH SZPITALI - RUSZYŁ PROJEKT!
Zarząd województwa mazowieckiego uruchomił projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich placówek, wśród których wymieniany jest kozienicki szpital, trafi m.in. najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 mln zł, jest to pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd zebrał już informacje na temat najpilniejszych potrzeb mazowieckich szpitali, teraz rozpocznie się proces zakupów.

Mazowsze jest pierwszym regionem w Polsce, który uruchamia taki projekt. Pozwoli on wyposażyć w niezbędny sprzęt m.in. podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości - w tym momencie jest to ponad 60 placówek w województwie. Projekt przewiduje również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.

 

Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę na potrzebę ścisłej współpracy między samorządami a służbami i władzami centralnymi:

 

– Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc.

 

Aby doposażać szpitale, samorząd województwa uruchomił w pierwszym rzucie 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z tych pieniędzy kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu, kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

 

– Mówienie, że UE nie wspiera krajów członkowskich w tej trudnej sytuacji, to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze

 

– podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa?

 

Przede wszystkim aparatura medycznej i diagnostyczna (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia), odczynniki, urządzenia i środki do dezynfekcji, środki ochrony indywidualnej, leki, szczepionki, testy, można też będzie sfinansować budowę tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki.

 

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół, w którego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

 

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie

 

–wyjaśnia członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

W dniu dzisiejszym samorząd finalizuje zakupy m.in. dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Już wkrótce trafi do niego 5 respiratorów oraz 7 urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe