MAZOWSZE: 106 MLN Z UE DLA SZPITALI I POMOC DLA PRODUCENTÓW REGIONALNEJ ŻYWNOŚCI

  • 17.04.2020, 10:05 (aktualizacja 17.04.2020, 10:18)
  • Albert Kopański
MAZOWSZE: 106 MLN Z UE DLA SZPITALI I POMOC DLA PRODUCENTÓW REGIONALNEJ…
Dwie ważne informacje na temat działań mających wspomóc walkę z epidemią i jej skutkami na terenie Mazowsza.

#UEPOMAGA: MAZOWSZE ZAANGAŻOWAŁO JUŻ 106 MLN ZŁ Z UE NA SPRZĘT DLA SZPITALI

 

Każdego dnia do szpitali na Mazowszu dostarczane są kolejne partie zakupionego w ramach projektu unijnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Podpisanych zostało już ok. 50 umów na dostawę ponad 260 sztuk różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego i 4,4 mln sztuk środków ochrony osobistej. Finalizowane są kolejne umowy. Wartość projektu unijnego to 150 mln zł, z czego zakontraktowanych zostało już blisko 106 mln zł.

 

 

Jesteśmy w momencie, w którym codziennie przybywa już nie kilkadziesiąt, a kilkuset pacjentów zakażonych koronawirusem. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla szpitali, które borykają się z brakiem środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ten dodatkowy sprzęt jak najszybciej do nich dotarł. Nie jest to łatwe. Bo mimo, że mamy środki z UE, trudno znaleźć dostawców, którzy w krótkim czasie zrealizują nasze zamówienia. W ostatnim czasie udało nam się przekazać do mazowieckich szpitali ponad 630 tys. środków ochrony osobistej. A w ramach podpisanej z laboratorium ALAB umowy na realizację szybkich testów diagnostycznych skorzystało już ponad 2000 członków personelu medycznego. Finalizujemy także kolejne umowy

podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu, w ramach RPO WM 2014-2020, to aż 150 mln zł. Środki te przeznaczone są na wyposażenie mazowieckich szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości, m.in. w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Obecnie są to 62 placówki w województwie. Podwyższona gotowość dotyczy także stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.

 

Samorząd województwa mazowieckiego podpisał już blisko 50 umów, kolejne są w trakcie uzgadniania i finalizacji. Realizowane umowy dotyczą zakupu respiratorów, tomografów komputerowych, aparatów RTG, defibrylatorów, kardiomonitorów, urządzeń do dekontaminacji, łóżek do intensywnego nadzoru czy pojazdów specjalistycznego przeznaczenia z oddzielna przestrzenia dla kierowcy. Sukcesywnie kupowane i dostarczane do szpitali są także środki ochrony osobistej w tym rękawiczki, gogle, kombinezony, maski czy gogle i przyłbice.

 

Priorytetem są teraz zakupy środków ochrony. To gwarancja bezpieczeństwa dla lekarzy i personelu, a niestety w tych warunkach jednorazowe środki bardzo szybko się zużywają. Dlatego każdego dnia z naszych magazynów przekazujemy do szpitali i pogotowia kolejne partie towaru

dodaje Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Stan realizacji projektu na 17 kwietnia br. (umowy podpisane i w trakcie negocjacji) – KLIK!

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

***

 

#zostańwdomu i wspieraj lokalnych producentów żywności!

 

Od kilku tygodni sytuacja jest trudna dla wszystkich. Pandemia, wprowadzane obostrzenia nie sprzyjają rozwojowi małej przedsiębiorczości. W niełatwym położeniu znaleźli się m.in. mazowieccy producenci żywności lokalnej. Możemy im pomóc. Wystarczy, że podczas naszych codziennych, również tych internetowych, zakupów wybierzemy produkty regionalnych wytwórców. Ich adresy znajdują się na www.mazovia.pl.

 

Pomagajmy naszym lokalnym mazowieckim producentom żywności. Robiąc zakupy, np. przez Internet, wybierajmy producentów z Mazowsza. W naszym regionie mamy wielu wspaniałych wytwórców, i tych małych i większych. Wielu z nagrodami samorządu województwa, np. z laurem marszałka. Nasze wyróżnienia to zawsze gwarancja najlepszych receptur i wyjątkowych smaków. Na stronie urzędu marszałkowskiego umieściliśmy kilka przydatnych adresów. Jeszcze raz zachęcam do wspierania lokalnej mazowieckiej przedsiębiorczości

 

– apeluje marszałek województwa Adam Struzik.

 

Producenci regionalnej żywności, w dobie pandemii koronawirusa, starają się kontynuować działalność. Oferują możliwość zamówienia swoich produktów oraz pysznych dań przez Internet z dostawą lub odbiorem osobistym. Samorząd Mazowsza zachęca do wspierania polskich, mazowieckich producentów. Oferta członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze to nie tylko bogaty wybór, ale też gwarancja doskonałej jakości.

 

Adresy mazowieckich producentów lokalnej żywności znajdują się TUTAJ

 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe