10-lecie istnienia Klubu Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka” w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Kozienicach

  • 23.05.2020, 09:48
  • Albert Kopański
10-lecie istnienia Klubu Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka” w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Kozienicach
8 kwietnia 2010 roku odbyło się pierwsze spotkanie. Przyszło kilka Pań. Na początku zainteresowanie Klubem było niewielkie, jednak z każdym miesiącem przybywało uczestników zakochanych w rękodziele...

W tym roku świętujemy okrągły jubileusz powstania Klubu Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”. Wszystko zaczęło się na początku 2010 roku w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, kiedy narodził się pomysł organizowania spotkań dla sympatyków amatorów rękodzieła. Z doświadczenia było wiadomo, że wśród naszych czytelników są osoby, które w domowym zaciszu z szydełkiem, igłą czy drutami oddają się swojej pasji. Każdy w samotności w czymś się specjalizuje a przecież mógłby przekazać i nauczyć inne osoby tej trudnej i mozolnej sztuki. Na odzew nie trzeba było długo czekać.

8 kwietnia 2010 roku odbyło się pierwsze spotkanie. Przyszło kilka Pań. Na początku zainteresowanie Klubem było niewielkie, jednak z każdym miesiącem przybywało uczestników zakochanych w rękodziele. Najpierw raz w miesiącu a potem co tydzień a czasem nawet częściej o godz. 15.00 w siedzibie Biblioteki przy ulicy M. Kopernika 8/14 spotkania zaczęły odbywać się z czasem pod oficjalną nazwą Klub Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”. Przewodnictwo merytoryczne nad nim objęła jedna z członkiń, koronkarka - Władysława Barbara Drachal. Po pierwszym roku działalności do Klubu należało 14 osób w wieku 50+.

Podczas zajęć w Klubie wykorzystuje się często stare, przekazywane od pokoleń wzory, zawierające motywy typowe dla naszego regionu ale również z chęcią sięga się po nowoczesne techniki np. grafikę komputerową. Podczas wystaw, plenerów i festynów Panie prezentują wykonane: kwiaty i palmy wielkanocne z bibuły, haftowane serwety i obrazy, pisanki i bombki, kartki okolicznościowe, ikony, koszyki z wikliny papierowej i przedmioty codziennego użytku ozdobione: qullingiem, decoupagem, wełną czesankową i wszystkim co w danej chwili jest pod ręką, często wykorzystując materiały z odzysku, dbając przy tym o ekologię.


Prace „Niteczki” w ciągu 10 lat działalności można było oglądać na wielu wystawach w: Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Kozienicach w 2010 r., 2012 r i 2015 r., Gminnej Bibliotece Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie w 2012 r. i 2015 r., Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice w 2013 r., Centrum Myśli Jana Pawła II w Kozienicach w 2014 r. i Kozienickim Domu Kultury w 2017 r. Na jesień 2020 roku w Filii nr 1 zaplanowana jest wystawa jubileuszowa podsumowująca 10 lat pracy Klubu.

Panie z „Niteczki” biorą udział w licznych warsztatach organizowanych m. in. przez: Lokalną Grupę Działania „Puszcza Kozienicka” (warsztaty z filcu i warsztaty robienia biżuterii, decoupage, warsztaty z bibuły: malwy i hortensje), Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice (warsztaty z rogożyny: baranki i gwiazdki), Muzeum Regionalne (warsztaty wykonywania sopelków i pająków ze słomy, warsztaty wykonywania pisanek metodą batiku, warsztaty robienia światów i aniołków z opłatka). Podczas trwania projektu „Międzypokoleniowy most tradycji” pomagały w organizacji warsztatów plastycznych i kulinarnych dla dzieci i młodzieży.

Od czerwca 2015 roku w Filii nr 1 z dużym zaangażowaniem i pomocą Pań z Klubu odbywają się raz na kwartał zajęcia pod nazwą „Niteczka - dzieciom”. Podczas takich spotkań najmłodsi mają możliwość poznania różnych technik artystycznego tworzenia prawdziwych dział sztuki. Dzięki współpracy z seniorkami kształtują umiejętność komponowania i projektowania, ćwiczą precyzję, rozwijają wrażliwość estetyczną, wyobraźnię i pomysłowość, ale przede wszystkim poprzez wspólną pracę wzmacniają się więzi międzypokoleniowe wśród naszych uczestników. Na zajęciach podopieczni pod czujnym okiem Pań z „Niteczki” uczą się haftu, szydełkowania, robienia na drutach, papieroplastyki (quillingu, kwiatów z bibuły, wycinanek, ozdób świątecznych).

Obecnie w Klubie jest zrzeszonych 18 członkiń. Niestety są sytuacje, kiedy z przyczyn losowych bądź zdrowotnych ktoś musi zrezygnować lub zawiesić uczestnictwo, wtedy na to miejsce przychodzi ktoś nowy, z oryginalnymi pomysłami i zdolnościami. Jest czas na prace ale jest również czas na rozmowy, śmiechy, planowanie i świętowanie przy herbacie i domowych wypiekach.

Magdalena Orłowska


 

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe