Grupa ratowników przedmedycznych w Elektrowni Kozienice

  • 02.06.2020, 12:04 (aktualizacja 02.06.2020, 12:11)
  • Albert Kopański
Grupa ratowników przedmedycznych w Elektrowni Kozienice
Od kilku miesięcy działa w Enei Wytwarzanie grupa ratowników przedmedycznych. Czas pokazuje, jak bardzo są oni potrzebni.

Enea Wytwarzanie od ponad 50 lat jest związana z regionem i jego otoczeniem, dlatego też podejmowane są działania odpowiadające na potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności. Poprzez działalność Fundacji Enea oraz wolontariat pracowników realizowane są projekty spełniające ważne społecznie cele. Ponadto Enea Wytwarzanie angażuje się w wydarzenia mające wymiar ogólnopolski i wyjątkowe znaczenie dla społeczeństwa.

Projekt założenia grupy ratowniczej swój początek miał w 2019 roku, a inicjatorem jej powstania był Marcin Łukasiewicz, Wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. Pracowniczych. Pracownicy spółki, którzy zgłosili chęć wstąpienia w szeregi grupy ratowników przedmedycznych wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 2 października 2019 r. Omówiono wówczas główne cele, które powinny przyświecać ochotnikom: edukacja, bezpieczeństwo, promocja zdrowego stylu życia, niesienie pomocy innym, ratowanie zdrowia i życia.

Wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi grupy ratowniczej zaproszone zostały do wzięcia udziału w cyklu szkoleń z ratownictwa przedmedycznego. Pierwsze z nich zorganizowano 3 lutego 2020 roku w Elektrowni Kozienice. Prowadzili je wykwalifikowani ratownicy medyczni, natomiast każdy wolontariusz kurs zakończył otrzymaniem stosownego certyfikatu oraz odpowiedniego wyposażenia niezbędnego do wykonywania czynności ratowniczych. Było to pierwsze szkolenie rozpoczynające cykl profesjonalnych kursów kwalifikacyjnych.

Głównym celem powołania grupy ratowników przedmedycznych działających na terenie Enei Wytwarzanie jest realizacja zadań w czasie akcji ratowniczych, w tym udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie zagrożenia zdrowia w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładu opieki zdrowotnej. Ratownicy – wolontariusze będą mogli przekazać również swoją wiedzę i doświadczenie innym osobom – najmłodszym, emerytom – uczestnicząc w akcjach wolontariackich zorganizowanych z udziałem Enei Wytwarzanie. Ich obecność widoczna będzie również podczas wydarzeń, imprez organizowanych przez spółkę, gdzie będą czuwać nad zdrowiem i bezpieczeństwem uczestników zabaw

mówił Marcin Łukasiewicz, Wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. Pracowniczych.

Wolontariusze wchodzący w skład grupy ratowników, wielokrotnie dali się już poznać z bardzo dobrej strony, biorąc udział w różnych wydarzeniach i akcjach. Było to między innymi szkolenie przeprowadzone wspólnie z grupą ratowników przedmedycznych – uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach czy projekt edukacyjny „Potęga Przedszkolaka” z Przedszkolem Publicznym nr 2, także z Kozienic.

Nowopowstała grupa ratowników przedmedycznych, w okresie pandemii koronawirusa, wykazała się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem przy obsłudze specjalistycznych punktów zlokalizowanych na terenie Enei Wytwarzanie – ratownicy wyposażali wchodzących na teren spółki w niezbędne środki ochrony osobistej oraz instruowali o reżimie sanitarnym.

Jesteśmy pewni, że ta z pozoru drobna pomoc to dopiero początek ich aktywności i rozwoju

dodał Marcin Łukasiewicz.

Albert Kopański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe