Szlachetna Paczka działa i poszukuje wolontariuszy!

  • 21.07.2020, 23:34
  • Albert Kopański
Szlachetna Paczka działa i poszukuje wolontariuszy!
Szlachetny cel, awanse w lokalnych strukturach, entuzjazm nowych wolontariuszy, wreszcie - zaproszenie skierowane do Was!

O Szlachetnej Paczce pisaliśmy ostatnio w grudniu, przy okazji jej ostatniego finału, wcześniej zaś, w listopadzie, o sensie i sposobie prowadzenia tej wyjątkowej akcji rozmawialiśmy z Mateuszem Mikulskim, jednym z wolontariuszy. Dziś Mateusz pełni już funkcję kozienickiego lidera, poprzedni lider, Mariusz Wilczyński odpowiada teraz za cały region, zaś zespół Szlachetnej Paczki poszukuje nowych wolontariuszy. Może zostaniecie nimi właśnie Wy?

 

Przypomnijmy, że Szlachetna Paczką jest szczególną formą działań charytatywnych, w których chodzi o zaspokojenie istotnych potrzeb konkretnej, znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny, poprzez obdarowanie jej dopasowaną do nich paczką, przygotowaną przez konkretnego darczyńcę. Wolontariusze pełnią tu funkcję pośredników, których zadaniem jest znaleźć potrzebujących, pomóc im w precyzyjnym określeniu ich potrzeb, przedstawić historię rodziny potencjalnym darczyńcom i ostatecznie doprowadzić wszystko do szczęśliwego finału podczas tzw. Weekendu Cudów.

 

W tym konkretnym momencie trwa rekrutacja takich właśnie wolontariuszy, którzy mogliby wnieść do zespołu swój entuzjazm, kreatywność i energię.

 

Mariusz Wilczyński, poprzednio lider Szlachetnej Paczki w Kozienicach, obecnie już koordynator regionalny odpowiedzialny za koordynowanie pracy liderów z Głowaczowa, Pionek, Kozienic, Zwolenia, Lipska, Siennej, Garbatki-Letnisko i Kazanowa, na pytanie “Na kogo czekacie i gdzie osoby chętne mogą się zgłaszać?” odpowiedział zwięźle:

 

- Każdy może się zgłosić, o ile jest pełnoletni, można się zgłosić poprzez stronę internetową szlachetnapaczka.pl - tam wystarczy kliknąć Zostań Wolonariuszem Paczki, wybrać rejon, wtedy skontaktuje się z nami lider. To wszystko.

 

Kwestia szkoleń w czasie epidemii przedstawia się równie prosto:

 

- Wszystkie szkolenia odbędą się online, wolontariusze będą wdrażani przez Internet.

 

Samo wyłanianie rodzin będzie natomiast już wyglądało analogicznie, jak przy zeszłorocznej edycji, kiedy to darczyńcy Szlachetnej Paczki pomogli 29 rodzinom spośród 50 wstępnie wytypowanych przez wolontariuszy. Mariusz Wilczyński nie ukrywał, że zespół liczy, że w tym roku tych rodzin będzie mniej - nie dlatego, by zaoszczędzić wolontariuszom pracy, ale ponieważ oznaczałoby to, że rodziny poprzednio typowane zaczęły już sobie samodzielnie radzić.

Oprócz znanych nam już weteranów Szlachetnej Paczki, na miejscu były również Anna Kamińska oraz Patrycja Dąbrowska, nowe wolontariuszki. Co skłoniło je, by zaangażować się w tą piękna akcję?

 

– Chęć pomocy innym na pewno, fajnie jest pomagać po prostu. Dużo ludzi potrzebuje pomocy. Z tego co zaobserwowałam, jest bardzo mało ludzi pomagających, często rezygnują, gdy zorientują się na czym to polega, że jest troszkę inaczej, niż ktoś sobie to wyobrażał.

 

– wyjaśniła Anna Kamińska. Patrycja Dąbrowska dodała z kolei, że oprócz niesienia pomocy, co jest kwestią najważniejszą, atrakcyjne i wartościowe jest też samo uczestnictwo w zespole, jakim jest ekipa Szlachetnej Paczki:

 

- Wkraczając w szeregi Szlachetnej Paczki stałyśmy się częścią zespołu i wiemy, że w ramach jakichś trudności czy problemów mamy do kogo się zwrócić, mamy wsparcie ze strony czy to lidera, czy naszych kolegów i myślę, że jako drużyna możemy zdziałać więcej, niż indywidualnie.

 

Mamy nadzieję, że słowa te zainspirują wahających się, czy warto spróbować!

Mateusz Mikulski, nowy kozienicki lider tłumaczy tymczasem:

 

- Dlaczego zostałem liderem? Bo chciałem, żeby ten rejon dalej funkcjonował a bałem się, że inna osoba może się po prostu nie znaleźć. Dlatego stwierdziłem, że spróbuję dać z siebie wszystko i wykonać jak najlepszą pracę dla społeczności Kozienic. Zaczynamy od rekrutacji, do której bardzo serdecznie zachęcam wszystkich ludzi dobrej woli, ludzi, którzy lubią ludzi, jak mówi hasło na mojej koszulce. Po rekrutacji zorganizujemy szkolenie, po którym - to akurat pierwszy raz w tym roku - odbędzie się test, potem zaczniemy już zbierać historie rodzin. Przypominamy, że rodzinę może zgłosić każdy. Następnie te rodziny będą przeze mnie przydzielane konkretnym wolontariuszom, którzy będą odbywali z nimi spotkania i w tym momencie będą decydowali, czy dana rodzina powinna zostać włączona do projektu, czy może jednak nie wpisuje się w program Szlachetnej Paczki. W połowie listopada mamy otwarcie bazy rodzin, a w drugi weekend grudnia odbędzie się wielki finał Szlachetnej Paczki.

 

Jakie cechy powinien mieć według nowego lidera wolontariusz Szlachetnej Paczki?

 

- Powinien przede wszystkim chcieć i lubić ludzi. Więcej wymagań nie ma. Osoby poniżej 18. roku życia też mogą się zgłaszać, są wtedy wolontariuszami pomocniczymi, natomiast wolontariusz [pełnoprawny] musi spełniać warunek ukończonego 18. roku życia.

Do włączenia się w działania Szlachetnej Paczki zachęcają nie tylko wolontariusze, ale również wiceburmistrz gminy Kozienice Dorota Stępień:

 

- Bardzo się z tego cieszę, że na dobre zagościła u nas akcja Szlachetnej Paczki. A w tym roku tym bardziej się cieszę, że mamy swojego lidera, lidera, który mieszka na terenie gminy Kozienice. Drodzy Państwo, bardzo serdecznie zachęcam wszystkie osoby dobrego serca, które chcą zaangażować się w projekt Szlachetnej Paczki. Aktualnie potrzebujemy wolontariuszy, a na przyszłość potrzebować będziemy darczyńców. Zachęcamy wszystkich do udziału i do zaangażowania się w tą akcję.

 

Fot. Kronika Kozienicka

Albert Kopański

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe